זאבת אדמנתית מערכתית

הידרוקסיכלורוקווין מפחית את הסיכון של חולי זאבת אדמנתית מערכתית לפתח סוכרת

מחקר מצא, כי נטילת הידרוכלורוקווין מפחיתה את הסיכון של מטופלים עם זאבת אדמנתית מערכתית (SLE) לפתח סוכרת, בעוד נטילת גלוקוקורטיקואידים במינון גבוה מגבירה סיכון זה בקרב מטופלים שאינם נוטלים הידרוכלורוקווין במקביל

29.09.2015, 08:49
מחלת זאבת (צילום: אילוסטרציה)

זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus - SLE) קשורה לסיכון מוגבר לסוכרת. הטיפול ב-SLE כולל גלוקוקורטיקואידים במינון גבוה, אשר עשויים להפריע למאזן הסוכר. מנגד, ידוע כי הידרוקסיכלורוקווין (Hydroxychloroquine - Plaquenil) יכול להפחית את הסיכון לסוכרת בנוכחות דלקת מפרקים שגרונית (rheumatoid arthritis - RA).

מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון את הקשר שבין הידרוקסיכלורוקווין לבין הסיכון לסוכרת במטופלים עם SLE.

מחקר עקבה מבוסס אוכלוסייה זה הסתייע במאגר הנתונים Taiwan National Health Insurance Research Database. בשנים 2001-2010 זוהו 8,628 מקרים חדשים של SLE, לא כולל מטופלים עם אבחנה קודמת של RA, ספחת (psoriasis) או סוכרת. ההיארעות של סוכרת הוגדרה לפי קוד דיאגנוסטי חדש שהתבסס על תרופות ספציפיות לסוכרת.

מבין 8,628 מטופלי המחקר, 6,795 מטופלים נטלו הידרוקסיכלורוקווין ו-1,833 מעולם לא נטלו הידרוקסיכלורוקווין. במהלך תקופת מעקב שנמשכה בממוצע 5.6 שנים, 221 מבין 8,628 משתתפי המחקר אובחנו לראשונה עם סוכרת.

יחס הסיכון (hazard ratio – HR) של סוכרת בקרב מטופלים שנטלו הידרוקסיכלורוקווין במינון מצטבר של 129 גרם ויותר היה נמוך, בהשוואה למטופלים שלא נטלו מעולם הידרוקסיכלורוקווין (HR 0.26).

שימוש יומי בגלוקוקורטיקואידים במינון שווה ערך ל-10 מיליגרמים ומעלה של פרדניזולון (Prednisolone – Pred Forte, Danalone) נקשר לסיכון מוגבר לפתח סוכרת (HR 2.47). סיכון זה ירד עם שימוש בו-זמנית בהידרוקסיכלורוקווין במינון מצטבר של 129 גרם ומעלה.

מחקר זה חשף' כי שימוש בהידרוקסיכלורוקווין בקרב מטופלים עם SLE מפחית את הסיכון לפתח סוכרת, באופן תלוי-מינון. גלוקוקורטיקואידים במינון גבוה מגבירים את הסיכון לפתח סוכרת, אך סיכון זה יורד עם שימוש מקביל בהידרוקסיכלורוקווין.

מקור:
Yi-Ming Chen, Ching-Heng Lin, Tsuo-Hung Lan, Hsin-Hua Chen, Shih-Ni Chang, -Hsing Chen, Jun-Sing Wang, Wei-Ting Hung, Joung-Liang Lan, and Der-Yuan Chen; Hydroxychloroquine reduces risk of incident diabetes mellitus in lupus patients in a dose-dependent manner: a population-based cohort study; Rheumatology (2015) 54 (7): 1244-1249 doi:10.1093/rheumatology/keu451

נושאים קשורים:  זאבת אדמנתית מערכתית,  זאבת,  SLE,  סוכרת,  הידרוקסיכלורוקווין,  Hydroxychloroquine,  Plaquenil,  דלקת מפרקים שגרונית,  ספחת,  גלוקוקורטיקואידים,  פרדניזולון,  מחקרים
תגובות