הריון

נשים בהריון עם קרדיומיופתיה או יתר לחץ דם נמצאות בסיכון מוגבר לאירועים שליליים באם ובעובר

כך מצא מחקר חדש; בנוסף, קרדיומיופתיה, יתר לחץ דם והפרעות קצב מנבאים תוצאים שליליים באם ובעובר

בדיקת לחץ דם במהלך ההריון (צילום: אילוסטרציה)

נשים בהריון אשר סובלות ממחלת לב נמצאות בסיכון מוגבר לתוצאים שליליים של ההריון, אשר משפיעים הן על האם והן על העובר. מחקר זה בוצע במטרה לזהות גורמי סיכון לאירועים שליליים באם ובעובר בקרב נשים בהריון עם רקע של מחלת לב.

נשים בהריון שהופנו לבדיקת אקו-לב (echocardiogram) עקב חשד או עם רקע של מחלת לב סווגו על ידי החוקרים לפי נוכחות מחלת לב:
(1) קרדיומיופתיה
(cardiomyopathy (2, מחלת לב אחרת (מולדת, כלילית, הפרעה בקצב הלב או בשסתומים)
(3) ללא מחלת לב.

התוצא העיקרי שנבחן היה אירועים קרדיווסקולריים חמורים אשר הוגדרו כמוות, הפרעת קצב עיקשת, אוטם בשריר הלב, אי-ספיקת לב והתקף איסכמי או שבץ. תוצאים שניוניים כללו אירועים שליליים בעובר, מות העובר, לידה טרם המועד (prematurity), משקל נמוך בלידה, דימום תוך-גולגולתי ומצוקה נשימתית.

מבין 173 הנשים בהריון שנבדקו, ל-37 (21%) היתה קרדיומיופתיה, 65 (38%) היו עם מחלת לב אחרת ו-68 (39%) היו ללא מחלת לב.

אירועים קרדיווסקולריים חמורים אירעו בשיעור גבוה יותר בקרב נשים עם קרדיומיופתיה, ככל הנראה מאחר וקרדיומיופתיה קשורה להיארעות גבוהה של אי-ספיקת לב ודום לב. כמו כן, שיעור האירועים השליליים בעובר היה גבוה יותר בקרב עוברים של נשים עם קרדיומיופתיה.

ניתוח רב-משתנים העלה, כי קרדיומיופתיה (יחס סיכויים [ORי] 11.5), יתר לחץ דם (OR 10.69) והפרעות קצב (OR 7.6) נקשרו באופן בלתי תלוי להיארעות גבוהה של אירועים קרדיווסקולריים חמורים.

קריודמיופתיה (OR 2.7) ויתר לחץ דם (OR 3.6) נמצאו קשורים באופן בלתי תלוי להיארעות גבוהה של אירועים שליליים בעובר.

מתוצאות המחקר עולה, כי נשים בהריון עם קרדיומיופתיה נמצאות בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולריים חמורים, והעוברים שהן נושאות נמצאים גם כן בסיכון מוגבר לאירועים שליליים. קרדיומיופתיה, יתר לחץ דם והפרעות קצב נקשרו באופן בלתי תלוי לאירועים שליליים באם ובעובר, אך לא נמצא קשר דומה למחלות קרדיווסקולריות אחרות.

מקור:
Paraskevi Koutrolou-Sotiropoulou, Puja B. Parikh, Charles Miller, Fabio V. Lima, Javed Butler, Kathleen Stergiopoulos; Impact of Heart Disease on Maternal and Fetal Outcomes in Pregnant Women; The American Journal of Cardiology; Volume 116, Issue 3, Pages 474–480

נושאים קשורים:  הריון,  מחלת לב,  תוצאי הריון,  אקו לב,  echocardiogram,  קרדיומיופתיה,  אירוע קרדיווסקולרי חמור,  הפרעת קצב,  אי ספיקת לב,  אירועים שליליים בעובר,  דום לב,  יתר לחץ דם,  מחקרים
תגובות