חדשות

בחודש האחרון: גל מקרים חמורים של הדבקה בקדחת הנילוס המערבי

23 מקרים חדשים דווחו בחודש האחרון, מתוך 27 מקרים בסך הכל בשנה האחרונה; חולים הפגינו תופעות נוירולוגיות חריגות, וגם אותרו מקרים ראשונים של מחלה חוזרת במי שהחלימו מהנגיף

יתוש, קדחת הנילוס המערבי (צילום: אילוסטרציה)

בחודש האחרון (אוגוסט) אובחנו בישראל 23 מקרים חדשים של חולים קשים בקדחת מערב הנילוס, מתוך 27 מקרים שאובחנו כל השנה. רוב החולים אותרו במרכז הארץ, מנתניה עד רחובות, כאשר 5 מהחולים נזקקו להנשמה. חולה אחת נפטרה; על הנתונים מדווח היום (ה') העיתון "ידיעות אחרונות".

לא רק מספר החולים חריג אלא גם חומרת המחלה, שמופיעה למעשה בכל שנה בקיץ. בשני מקרים זוהתה, על-פי הדיווח, פגיעה במערכת העצבית כתוצאה מהנגיף.

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי "שיבא", פרופסור גליה רהב, מסרה לעיתון כי בשלושת השבועות האחרונים נראה צבר גדול של חולי קדחת מערב הנילוס שסבלו מפגיעות נוירולוגיות משמעותיות. רבים הגיעו לבית החולים עם דלקת קרום המוח וירידה במצב ההכרה. גם נראו מקרים עם הפרעות פסיכיאטריות. אחד מהחולים הועבר לשיקום נוירולוגי וכמה מהחולים זקוקים עדיין להנשמה.

פרופ' גליה רהב: "בשלושת השבועות האחרונים נראה צבר גדול של חולי קדחת מערב הנילוס שסבלו מפגיעות נוירולוגיות משמעותיות"

בדיווח נמסר, כי ביטויי המחלה הם בעיקר בדלקת מוח אבל לעתים גם בדלקת בעמוד השדרה. "היו כמה תופעות שלא הכרנו עד כה", מסרה פרופסור רהב, וציינה תופעות דמויות פרקינסון ופוליו. עם זאת, היא הוסיפה, כי מוקדם עדיין לקבוע שמדובר בהתפרצות והמעקב אחר מקרים חדשים בעיצומו.

עוד מסרה פרופסור רהב, כי בין החולים התגלתה תופעה לא מוכרת גם ברמה עולמית של התפרצות המחלה בקרב אנשים שנדבקו בנגיף בעבר, ולכאורה הבריאו. בחלק מהמקרים חזרת התסמינים הייתה קשה יותר מאשר בעת שנדבקו בנגיף בפעם הראשונה, ובדיקות מעבדה הוכיחו שאין מדובר בהדבקה חדשה.

קדחת מערב הנילוס נגרמת בידי נגיף. בני אדם מודבקים בו בעקיצת יתוש שניזון מדם של עופות נגועים. ברוב המקרים המחלה נחשבת קלה ודומה לשפעת (חום, כאב ראש , חולשה גופנית, פריחה). חלק מהחולים מפתחים תסמינים קשים כמו דלקת מוח חריפה ודלקת קרום המוח – שתיהן עלולות לגרום גם למוות.

על-פי הדיווח, יתושים נושאי הנגיף נתגלו באזורים שונים בארץ, בכלל זה בחדרה, שדה אליהו, אור יהודה, קריית אונו, רמת גן, בכמה ישובים בשרון, בית שמש , שדרות, יטבתה ואילת. משרד הבריאות מסר לעיתון, כי כל מקרה מדווח מידית למשרד להגנת הסביבה ולרשות המקומית הנוגעת בדבר כדי לבצע פעולות להדברת היתושים ולטיפול במים עומדים כדי להימנע מעקיצות ולשם התגוננות מפני היתושים נושאי הנגיף.

נושאים קשורים:  חדשות,  נגיף הנילוס המערבי,  יתושים,  תופעות נוירולוגיות,  המרכז הרפואי "שיבא",  פרופ' גליה רהב
תגובות