חדשות

"שראל" מתנערת מהטיפול בקנאביס הרפואי לאחר "התנכלויות והשמצות"

החברה, העוסקת באספקת תרופות וציוד רפואי לבתי החולים הממשלתיים, שהיתה אמורה לטפל בנושא הקנאביס הרפואי כחלק מתוכנית משרד הבריאות, הודיעה כי אינה מתכוונת לעשות כן, לאחר שבכיריה הושמו במעקב חוקרים פרטיים

קנאביס רפואי (צילום: אילוסטרציה)
קנאביס רפואי (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות ביחד עם משרד האוצר מקיימים בימים אלה דיונים כדי למצוא פתרון המסדיר את הנושאים הלוגיסטיים הקשורים באספקת קנאביס רפואי לחולים הנזקקים לכך. זאת, לאחר שחברת "שראל", העוסקת באספקת תרופות וציוד רפואי לבתי החולים הממשלתיים, הודיעה למשרד כי היא אינה מעוניינת לעסוק באספקת קנאביס, כפי שתיכנן המשרד.

"ידיעות אחרונות", המדווח הבוקר על הקשיים החדשים, מסר כי חברת "שראל" הודיעה במכתב לסגן שר הבריאות כי היא מושכת ידה מאחריות למכרזי גידול, אספקה, הובלה וחלוקת קנאביס לבתי המרקחת.

על פי הדיווח, הסיבה היא התנכלויות לבכירי החברה, כולל מעקבים אחריהם על ידי חוקרים פרטיים, איומים והשמצות ברשתות חברתיות.

לפי הדיווח, גורמים מתחרים ל"שראל" משקיעים כסף רב בהקלטות חשאיות, בצילומים ובמעקבים אחרי בעלי תפקידים המעורבים בותכנית ההסדרה של שוק הקנאביס הרפואי

"שראל" קיימת כבר כ-20 שנה על פי החלטת ממשלה, והיא מבצעת את הרכש לבתי החולים. היא לא עסקה עד כה בקנאביס רפואי. חולה שקיבל רישיון שימוש היה מקבל אותו ישירות מהספק. בישראל כיום יש שבעה ספקים מורשים, ביניהם 6 מגדלים וספק נוסף שמפיץ את הקנאביס לחולים (לנקודות חלוקה או ישירות לבית). השוק מגלגל קרוב ל-100 מיליון שקלים בשנה, וצפוי לצמוח עוד יותר.

בחודש שעבר הודיע משרד הבריאות, כי בתי המרקחת ימכרו מעתה את הקנאביס – וזאת במסגרת תוכנית להסדרת התחום הזה. "שראל" נקבעה כגוף שיאסוף את הקנאביס מהמגדלים המורשים, ויטפל באריזתו ובשיווקו לבתי מרקחת, כפי שהדבר נעשה לגבי תרופות. התוכנית אמורה היתה להתחיל לפעול בתוך כמה חודשים, ומשרד הבריאות והחברה החלו להיערך לשם כך.

לפי הדיווח, משרד הבריאות גילה כי ישנם גורמים מתחרים ל"שראל", המשקיעים כסף רב בהקלטות חשאיות, בצילומים ובמעקבים, וגם בהטרדות של בעלי תפקידים המעורבים בתכנית ההסדרה של שוק הקנאביס הרפואי. לפי הדיווח, זה היה הרקע להודעת החברה

עוד נמסר בדיווח, כי משרד הבריאות הודיע לא מכבר על איומים על חיי רופא שאחראי לנושא הקנאביס במשרד. כלפי רופא בצפת הופנו איומים לפגוע בילדיו, ובעקבות זאת פרש מעיסוק במתן אישור שימוש לחולים בקנאביס. איום דומה הופנה בעבר גם למי ששימש עד לאחרונה כמנכ"ל משרד הבריאות פרופסור ארנון אפק.

נכון להיום, ישנם כ-20 אלף רישיונות שימוש וצריכה של קנאביס רפואי.  "ידיעות אחרונות" העריך, כי אם סגן שר הבריאות יתעקש ש"שראל" תיקח על עצמה את הפרויקט - היא כנראה תסיר בסופו של דבר את התנגדותה.

נושאים קשורים:  חדשות,  חברת שראל,  קנאביס רפואי,  משרד הבריאות,  רכש
תגובות
27.08.2015, 22:15

עכשיו ששראל תועיל לעמוד במכרז או לחופין לתת דיווח כספי על הוצאותיה כחברה ממשלטית, נחברה נכון להיום פועלת כמונופול פרטי ולא ממשלתי לחא מכרז! בלי קשר לקנאביס החברה רקובה מהיסוד.