חדשות

מחקר קליני: נטילת אומגה-3 אינה משפיעה על קצב הירידה הקוגניטיבית

מחקר אמריקאי, שבדק במשך חמש שנים כ-4,200 קשישים, לא מצא יתרונות מבחינת ירידה קוגנטיבית בקרב אלו שנטלו אומגה-3 באופן קבוע

אומגה-3 (אילוסטרציה)
אומגה-3 (אילוסטרציה)

מחקר קליני גדול שנעשה על ידי מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH), ושפורסם שלשום בכתב העת JAMA, מצא, כי נטילת תוספי תזונה המכילים אומגה-3 לא היתה קשורה להאטה כלשהי בירידה קוגנטיבית בקרב קשישים.

החוקרים עקבו אחר אוכלוסיית המחקר, כ-4,200 נבדקים, במשך יותר מ-5 שנים, והמחקר נחשב לאחד הגדולים והממושכים ביותר מסוגם שנעשו כדי לבדוק את הסוגיה.

"בניגוד למה שרבים מאמינים, לא ראינו איזשהו יתרון בצריכת תוספי אומגה-3 כדי לעצור ירידה קוגניטיבית", מסרה הרופאה ד"ר אמילי צ'ו (Emily Chew), סגנית מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה ויישומים קליניים, שהיא גם סגנית המינהל הקליני של המכון הלאומי האמריקאי לבריאות העין (NEI) השייך ל-NIH.

"בניגוד למה שרבים מאמינים, לא ראינו איזשהו יתרון בצריכת תוספי אומגה-3 כדי לעצור ירידה קוגניטיבית"

ד"ר צ'ו מובילה מחקר הקשור במחלות נלוות להזדקנות, שבו נבדקת השפעת צריכת תוספי מזון על האטת ניוון תלוי גיל של המאקולה (Age Related Macular Degeneration), בין השאר. במחקר נמצא, כי צריכת מינון יומי גבוה של נוגדי-חמצון ומינרלים שונים (פורמולת AREDS) עשויה לסייע בהאטת התקדמות המחלה בשלב המתקדם שלה.

המחקר הנוכחי בחן את נושא תוספת חומצות-שומן אומגה-3 לגבי ירידה קוגניטיבית. אומגה-3 איננה מיוצרת על ידי הגוף ויכולה להגיע אליו רק באמצעות מזון. נטילת תוספי אומגה-3 נחשבת כמסייעת בהורדת רמת הכולסטרול ועוזרת בספיגת ויטמינים מסיסי שומן כגון A, D, E ו-K. מקורות העשירים באומגה 3 הם דגי סלמון, סרדינים, פורל, מקרל, טונה, תזונה עשירה בדלעת ופשתן.

המחקר החדש בדק את השפעות צריכת אומגה-3 על ידי קבוצת קשישים. גילם הממוצע בפתיחת המחקר היה 72 שנה, ו-58% היו נשים. החוקרים לא מצאו הבדלים בתפקוד המוחי בקרב מי שנטלו את התוספים, לעומת קבוצת ביקורת. "אנחנו עדיין לא יודעים אם יש יתרון בצריכת אומגה 3 בגיל מוקדם יותר, אבל מה שבטוח הוא, שבגיל 70, קשה להחזיר את השעון אחורנית", אמרה ד"ר צ'ו.

בנוגע למחקרים קודמים, שטענו כי קיים קשר בין אומגה 3 לבריאות המוח, ציינו החוקרים כי הם לא היו גדולים ומשמעותיים מספיק מבחינה סטטיסטית.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  אומגה 3,  ניוון תלוי גיל של מרכז הראייה,  תוספי תזונה,  מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב
תגובות