ישנם גורמים רבים בציבור, במיוחד מצד התקשורת, שדורשים לבצע אחת משתי האופציות: לגליזציה של קנביס או לפחות דה קרימינליזציה.

החכמים והוגי הדעות הגדולים ביותר בהיסטוריה האנושית גרסו שהסיבה העיקרית לסבל ולאומללות האנושית היא הבורות. זה היה נכון לפני שלושת אלפים שנה (שלמה המלך הביע זאת), זה היה נכון לפני כאלפיים וחמש מאות שנה (גוטמה בודהה אמר זאת), היה נכון לפני כאלף שנה (הרמב"ם אמר זאת) וזה גם נכון להיום.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא סוגיית הקנביס:

אנשים רשאים כמובן לדבר בעד לגליזציה או דה קרימינליזציה, אך קודם
שיתגברו על הבורות שלהם ושיהיה להם ידע בסיסי והבנה בסיסית לגבי נזקי
הקנביס ואז יחליטו כרצונם.

רוב הציבור לא יודע על הנזקים החמורים של קנביס, אך לצערי כך גם חלק
מהרופאים.

שאלה לגיטימית לשאול את הח"מ מאיפה הידע שלו על קנביס. תשובתי לכך: טיפלתי במאות רבות של נפגעי קנביס (במסגרת ניהול במשך 23 שנה של המכון הירושלמי לטיפול בבעיות סמים ותחלואה כפולה השייך למשרד הבריאות ובקליניקה פרטית) וכמובן מקריאה בספרות הרפואית.

יש לציין שהח"מ בעד קנביס רפואי דהיינו בעד נתינתו לחולי סרטן, חולים עם הפרעות נוירולוגיות שונות ועוד לפי כל האינדיקציות הרפואיות הגופניות של משרד הבריאות, אך בבריאות הנפש התמונה שונה לחלוטין.

מעל במה זו פירטנו את הפגיעות הנפשיות של קנביס כולל פסיכוזות, סכיזופרניה, התקפי פאניקה, הפרעות דיסוציאטיביות, פגיעות קוגניטיביות כולל בזיכרון, קשב וריכוז בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים וירידה דרסטית בלימודים ובתפקוד,ירידה ב I.Q, פגיעות בהתפתחות המוח, מקפצה לסמים קשים, תאונות דרכים קטלניות ועליית ניסיונות ההתאבדות בקרב מתבגרים. ראה מאמרינו באתר זה:

1. ד"ר ארתורו לרנר והח"מ: "הפרעות פסיכיאטריות מגוונות בקרב המשתמשים במריחואנה"
2. ד"ר גרגורי כץ והח"מ: "תסמונת גמילה מקנביס- תופעה שאינה מוכרת בצבור"
3. "שימוש בקנביס כל האמת"
4. "עשר סיבות לא לצרוך מריחואנה בתחום בריאות הנפש"

ברגע שתהיה לגליזציה או דה קרימינליזציה (זו למעשה אי הפללה על שימוש בסם), זה יהיה מסר ברור וחד משמעי לנוער ולצעירים: "הממסד לא רואה בשימוש סכנה או נזק- אין בעיה שתתמסטלו". לפי הדיווח האחרון של הרשות למלחמה בסמים מ-2011, היקף השימוש במתבגרים היה פחות מ-10%.

גם גורמים שונים המצדדים בלגליזציה מודים שכתוצאה מכך השימוש יגבר.
אז תארו לעצמכם שכתוצאה ממהלך כזה במקום כ-10% מהמתבגרים ישתמשו כ-40% .עיקר הנזקים הפסיכיאטריים, הפגיעות במוח, הירידה ב I.Q וכו, כפי שתוארו לעיל קורים בקרב הצעירים - אז לא צריך להיות חכם כדי להבין לאיזה קטסטרופה נגיע.

אמצעי התקשורת בארץ מסתירים דיווחים ממוקדי הלגליזציה כמו קולורדו, שם עלו בצורה חדה תאונות הדרכים הקטלניות עקב קנביס וכן בוצעו הפניות רבות לחדרי מיון של ילדים ומתבגרים עקב שימוש בסם זה- ראו מאמרי באתר: "הסכנות הבריאותיות הגלומות בלגליזציה של קנביס".

בהולנד שהיא "מלכת הלגליזציה" בשנים האחרונות משנים את המדיניות, בכך שסוגרים בצורה מסיבית את הקופי-שופס לאחר שהבינו את מידת הנזק: לא רק תיירות סמים אלא מקפצה לסמים קשים, עליית הפשיעה ועוד.
רופאים ופסיכולוגים הולנדים שהח"מ פוגש בכנסים מודים שעשו שגיאה במדיניות הלגליזציה- אז למה לא ללמוד מהם ולהביא עלינו את הצרה?

לא מעט אוהדי קנביס טוענים שאם אלכוהול חוקי למרות שהוא מזיק אז למה לא מריחואנה?

תשובתי: זה שיש חומר מזיק (אלכוהול) שהוא חוקי לא מצדיק הכשר אוטומטי של חומר אחר מזיק (בהיבטים ספציפיים שלו), שאינו לגלי.

במאמרים הנזכרים לעיל ציטטתי את פרופסור וולקאו, מנהלת NIDA במאמרה שהתפרסם ב New England J of Medicine ב-2014 שכתבה בין היתר: חומרים כמו ניקוטין ואלכוהול גורמים נזק נרחב לא בגלל שהם יותר מסוכנים מחומרים בלתי לגליים, אלא בגלל שהם לגליים והסטטוס הזה מאפשר להם יותר נגישות ויותר חשיפה.

לגבי סוגית הדה קרימינליזציה- יש אנשים שמתלהבים מהדוגמה הפורטוגלית, שם אין האשמה פלילית על שימוש בסם.

למה ללכת רחוק לאירופה או לארה"ב- יש בארץ בשנים האחרונות ביטוי מעשי (דה פקטו) של דה קרימינליזציה ב"מדינת תל אביב": זה לא סוד שבכל פארק ציבורי בת"א, בספסלים ציבוריים ובחוף הים, מעשנים חופשי מריחואנה והמשטרה לא עוצרת, לא מגישה כתבי אישום נגד המשתמשים ולכן החגיגה גם נמשכת בפומבי. לפי דיווחים המגיעים אלי, התוצאה הינה שיותר מתבגרים וצעירים מצטרפים לחגיגה.

לפי אנשי תקשורת שונים המתלהבים מקנביס יש רושם שברוב העולם יש לגליזציה של הסם. למעשה ב-90% ממדינות העולם אין לגליזציה. אפילו בארה"ב בה ארבע מדינות ביצעו לגליזציה- ב90% מהמדינות שלה אין לגליזציה של קנביס.

רצוי להבין – מרבית האוכלוסיה בארצנו שומרת חוק ולכן רובם לא יפעלו נגדו ולא יצרכו את הסם, אך במצב של לגליזציה או דה קרימינליזציה יהיה מסר ברור מצד המדינה- זה לא מזיק, קח בלי פחד ואז יהיה מאוחר מכדי לתקן את הנזק.

הצביעות הגדולה בישראל

עד שנות השמונים של המאה שעברה כאשר רוב משתמשי הסמים היו בקרב השכבה הסוציו-אקונומית הנמוכה, אף אחד מאנשי התקשורת, אף אחד מבכירי האקדמיה ואף לא אחד מאנשי הצווארון הלבן לא דיבר על הצורך בלגליזציה, אך בשנות האלפיים כאשר הסמים הגיעו למכביר לפתחם של האנשים המבוססים הללו, דהיינו לשכבה הסוציו-אקונומית הגבוהה וזו החלה לצרוך את הקנביס (הבכירים הנ"ל או ילדיהם או חבריהם), אז ראה זה פלא עלה פתאום הצורך הדחוף בקרבם ללגליזציה של הסם ואפילו הם תוקפים את אלו שנגד. לא צריך להיות חכם כדי להבין את הצביעות והאינטרסים שעומדים מאחורי צורך דחוף זה בקרב השכבה האליטיסטית הזו.