חדשות

דיווח: משרד הבריאות בוחן הכנסת תרופות מצילות חיים לביטוחים המשלימים

על-פי "גלובס", סגן השר יעקב ליצמן הורה לבכירי משרדו לבחון כיצד ליישם מהלך כזה באמצעות תקנות חדשות בלבד, לאחר שנאסר בחוק ב-2007; משרד הבריאות רואה בחוק את אחת הסיבות להתחזקות הביטוחים הפרטיים; מנכ"ל משרד הבריאות מתנגד למהלך המוצע

תעשיית התרופות (צילום: אילוסטרציה)
תעשיית התרופות (צילום: אילוסטרציה)

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הורה לבכירי משרדו לבחון הכנסת תרופות מצילות חיים לביטוחים המשלימים; על-פי העיתון "גלובס", המדווח על כך היום (ב'), הכוונה היא לבחון "מסלול עוקף חקיקה", במטרה לאפשר את החזרת התרופות המצילות ומאריכות חיים לביטוחים המשלימים באמצעות תקנות חדשות בלבד. התרופות הוצאו מהביטוחים בחוק שעבר בשנת 2007, בתמיכת ליצמן כיו"ר ועדת הכספים.

עוד מסר העיתון, כי בקרב בכירי משרד הבריאות הרעיון שנוי במחלוקת. על-פי העיתון,  סגן ראש הלשכה המשפטית של המשרד, עו"ד נתן סמוך והסמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים והביטוחים המשלימים, רויטל טופר, תומכים ברעיון; המנכ"ל משה בר סימן-טוב וסמנכ"ל התכנון האסטרטגי, ניר קידר, מתנגדים.

במשרד הבריאות סבורים, כי האיסור שהוטל על קופות החולים לשווק תרופות אלו האיץ את ההוצאות על ביטוחי בריאות פרטיים

בדיווח נמסר, כי ההגדרות "תרופות מצילות חיים" או "מאריכות חיים" נקבעו בעבר במשרד האוצר, שאנשיו ביקשו למנוע מהביטוחים המשלימים לשווק את התרופות הללו. התומכים עתה ברעיון שהעלה ליצמן סבורים, כי הגדרות אלה ניתנות לפרשנות, ולכן ניתן לעקוף באמצעות תקנות את החקיקה מלפני 8 שנים.

התקנות החדשות שאמור משרד הבריאות להתקין יאפשרו שיווק תרופות נגד סרטן ומחלות שונות, בלי לקבוע שהן מיועדות להארכה או להצלת חיים. כבר היום הביטוחים המשלימים כוללים היקף מצומצם של תרופות שלא קיימות בסל. ככל הנראה הכוונה היא להרחיב אפשרות זאת.

במשרד הבריאות סבורים, כי האיסור שהוטל על קופות החולים לשווק תרופות אלו, אך לא הוטל דומה על חברות הביטוח הפרטיות, יצר מצב שהאיץ את ההוצאות על בריאות במימון פרטי.

"חברות הביטוח ניצלו את המצב הזה כדי למכור לא רק כיסוי ביטוחי לתרופות, אלא גם כיסויים נוספים שחלקם קיימים ממילא בביטוחים המשלימים", הסביר ל"גלובס" עו"ד עדי ניב-יגודה, מומחה למשפט רפואי שהיה חבר ב"ועדת גרמן".

ניב-יגודה אמר לעיתון כי הוא מתנגד למהלך שיוזם ליצמן, מחשש כי בכך תוסר לחלוטין אחריות המדינה לשפר את סל התרופות הממלכתי ולתקצב אותו כראוי. המתנגדים מקרב בכירי מרד הבריאות, על פי הדיווח, חוששים שבטווח הרחוק הכנסת תרופות אלו לביטוחים המשלימים של הקופות, תייקר את הפרמיות, בגלל העלויות הגבוהות שלהן.

נושאים קשורים:  חדשות,  תעשיית התרופות,  תרופות לסרטן,  תרופות מצילות חיים,  משרד הבריאות,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות