חדשות

"סורוקה": ניתוח מורכב ל"הזזת פנים" בילדה הסובלת מתסמונת קרוזון

במהלך הניתוח חתך צוות המנתחים את העצם הקדמית של הגולגולת ואזור הפנים והלסת, הפריד את מרכז הפנים, ואז חיבר מחדש למכשיר מיוחד בשם Rigid External Distractor

מימין: ד"ר נבות גבעול, ד"ר אלדד זילברשטיין וד"ר איתן בר-דרומא (צילום: "סורוקה")

צוות רופאים מומחים בנוירוכירורגיה, כירורגיה פלסטית וכירורגית פה ולסת במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר-שבע ביצע ניתוח מורכב כדי לתקן מצב נדיר שהצריך "הזזת פנים" בילדה בת עשר.

בית החולים מסר אתמול (ג') את הפרטים הבאים: הילדה, מדימונה, נולדה עם תסמונת קרוזון, הגורמת לעיוותים בגולגולת כתוצאה מאיחוי מוקדם של תפרי הגולגולת ובסיסה בגיל הרך. עקב כך, מרכז הפנים והלסת התחתונה לא התפתחו בהתאם להתפתחות הגולגולת. בשל התסמונת, התהווה לחץ תוך גולגולתי מוגבר היוצר עיוותים בזרימת הדם. קיים גם חוסר התאמה בין הפנים לגולגולת וללסת התחתונה, מה שיוצר גם פגם אסתטי.

תסמונת קרוזון גורמת לעיוותים בגולגולת כתוצאה מאיחוי מוקדם של תפרי הגולגולת ובסיסה בגיל הרך

במהלך הניתוח חותכים את העצם הקדמית של הגולגולת ואת אזור הפנים והלסת, מנתקים ומפרידים את מרכז הפנים, כולל את ארובות העין, האף והלחיים, ואז מחברים מחדש למכשיר מיוחד בשם REDי – Rigid External Distractor, שתפקידו למתוח את העצמות למשך מספר חודשים.

הניתוח המורכב לתיקון הבעיה בוצע בידי ד"ר מיקי גידון (נוירוכירורגיה), ד"ר אלדד זילברשטיין (כירורגיה פלסטית), ד"ר נבות גבעול, ד"ר איתן בר-דרומא (כירורגית פה ולסת) וד"ר סבטלנה דומצ'ק (הרדמה).

עם סיום הניתוח אושפזה הילדה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. כעבור 5 ימים עברה למחלקה לכירורגיה פלסטית, ומשם שוחררה לביתה לאחר יומיים. בית החולים מסר כי מצבה טוב.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  תסמונת קרוזון,  Rigid External Distractor,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות