חדשות

סערת ההזנה בכפייה: "החקיקה מכשילה כל הבנה אפשרית בין החולה למטפל"

כך אמר מנהל "שיבא", פרופ' זאב רוטשטיין, ביחס לתיקון בחוק שעבר בכנסת לפני כשבועיים, במסגרת משאל בין מנהלי בתי החולים על סוגיית ההזנה בכפייה של עציר שובת רעב; "ברזילי": מצבו של העציר מוחמד עלאן אינו מחייב הזנה כלשהי בשלב זה

הפגנה ברמאללה בעד שחרורו של העציר הביטחוני מוחמד עלאן, השובת רעב (צילום: פלאש 90)

מהי עמדתם העקרונית של מנהלי המרכזים הרפואיים ברחבי הארץ בסוגיית ההזנה בכפייה שאושרה כתיקון לחוק על ידי הכנסת לפני כשבועיים, ושהפכה אקטואלית עקב שביתת הרעב של של העציר מוחמד עלאן?

חדשות ערוץ 2 אספו אתמול (יום ג') את דעותיהם של מנהלי בתי החולים, על רקע העברתו של עלאן לבית החולים "ברזילי" מהמרכז הרפואי "סורוקה", שנעשתה לפי דיווחים על רקע סירוב רופאים בבית החולים בבאר שבע לשקול הזנה בכפייה בעתיד הקרוב.

פרופסור יונתן הלוי , מנכ"ל "שערי צדק" ומי שעומד בראש ועדת סל התרופות, הביע דעה נחרצת: "אני מאמין שבהקדשת תשומת לב, זמן ויצירת כימיה נכונה עם השובת ועם הקרובים אליו – אפשר לשכנע ברוב המקרים שיסכים לאכול ושיסיים את שביתת הרעב, כאשר יש סכנה מוחשית לחייו.

פרופ' יונתן הלוי: "אם עומדים לאבד חולה שאיתן בסירובו ואני צריך לבחור בין לתת לו למות ברעב, או להזין אותו בכפייה – אז אני בעד ההזנה בכפייה"

"אם עומדים לאבד חולה שאיתן בסירובו ואני צריך לבחור בין לתת לו למות ברעב, או להזין אותו בכפייה – אז אני בעד ההזנה בכפייה. יש לזה גם בסיס אתי בכל הנוגע לקדושת החיים... בנסיבות אחרות, אותו עציר עלול היה הרי להצטער על סירובו, והשיקול לגבי הזנה בכפייה צריך לעלות רק כאשר כלו כל הקיצין ואז חובה להזין את המאושפז". פרופ' הלוי ביקש להדגיש בדבריו כי "בית חולים הוא חלק ממערכת רפואית - והוא לא בית סוהר".

ד"ר יצחק ברלוביץ, מנהל "וולפסון", אמר: "כל פעולה רפואית בניגוד לרצונו של החולה כמותה כמעילה בשבועת הרופאים. אנחנו לא מזינים, אנחנו מטפלים. אנחנו לא נותנים טיפול לאנשים בניגוד לרצונם, אלא אם כן מבחינה משפטית הם לא מסוגלים להביע התנגדות. אם מדובר בחולה נפש או בקטין. כל עוד אדם בהכרה ויודע מה קורה אתו אנחנו לא נוגעים בו, ללא הסכמתו".

ד"ר יצחק ברלוביץ': "כל עוד אדם בהכרה ויודע מה קורה אתו אנחנו לא נוגעים בו ללא הסכמתו"

פרופסור גבי ברבש, מנהל "איכילוב", מתח ביקורת על עיגון המהלך שנועד להציל חיים בחקיקה: "מי שמדבר על הזנה בכפייה לא מבין מהו בדיוק התהליך הזה, כמה הוא מורכב ומה הוא מחייב מול החולה. היו לנו עצירים, לפני כשנתיים, שהובאו אלינו במסגרת מאבקם, כשהיו בצום. הצלחנו לפתור את הבעיה הזו איתם, ובלי תקשורת ובלי חוקים. אני חושב שהחוק החדש עדיף שלא היה נחקק, מפני שהוא מעלה שלא לצורך על עצים מיותרים, והופך את הנושא להרבה פחות קל לטיפול. בכל מקרה יש להפעיל שכל ישר".

פרופסור ברבש הבהיר, כי "אין בכוונתי לחייב את הרופאים שלי לפעול נגד ערכיהם. יש נושאים שאין כופים אותם על הרופאים - וזה אחד מהם. יש דברים שצריכים להתנהל בשכל ישר, ובנושא הזה השכל הישר לא כל כך עבד".

גם פרופסור זאב רוטשטיין, מנכ"ל "שיבא", מתח ביקורת על החוק: "החקיקה למעשה מכשילה כל הבנה שעשויה הייתה להתקבל בין החולה למטפל. זה נושא סבוך והתשובה היא לא חד משמעית. אינני מהתומכים בהזנה בכפייה וגם לא בחוק המחייב לכאורה אותי כרופא להזין בכפייה. אתקשה להנחות רופא במוסד שבניהולי להזין בכפייה וככלל אני כאמור מקווה להימנע מהתמודדות עם הסוגיה הזאת ומתפלל שכלל לא תונח לפתחי.

"אבל אם זה יקרה, אכנס את ועדת האתיקה של בית החולים והיא תדון לגופו של עניין ובמצבו של החולה המסוים כדי לקבל החלטה. אם הייתי נדרש הייתי עושה זאת בלב כבד, אבל אם חייו של החולה ממש תלויים בהזנה בכפיה, וההחלטה (לא לעשות כן) תהרוג אותו - יהיה קשה לרופא לעמוד מנגד. אין תשובות קלות בעניין הזה".

אמש מסר בית החולים "ברזילי", כי למרות שביתת הערב הממושכת של מוחמד עלאן, שנכנסת ליומה ה-58, מצבו הרפואי אינו מחייב בשלב זה התערבות של הרופאים, ואין כוונה כעת להזינו בכפיה ונגד רצונו. "בכל זמן נתון", מסר בית החולים, "מצבו נבחן בידי הרופאים והוא במעקב צמוד".

כחלק מהתנגדותה לתיקון בחוק, הגישה הר"י בקשה דחופה לבג"צ למתן צו ביניים בנושא הזה, עד שיינתן פסק דין בנוגע לעתירתה. אתמול נמסר כי הדיון נקבע לתחילת ספטמבר .

נושאים קשורים:  חדשות,  הזנה בכפייה,  שביתת רעב,  הר"י,  אתיקה,  מוחמד עלאן
תגובות