חדשות

לקראת הכרעה: שופטי העליון מותחים ביקורת על מינוי ליצמן לסגן שר במעמד שר

בדיון שנערך אתמול (יום ג') אמרו השופטים: "מדוע בכלל על היועץ המשפטי לנסח מתווה אם הכול כשר מבחינת החוק?"

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: משרד הבריאות)

שלושה שופטי בית המשפט העליון הביעו ביקורת מרומזת על מינויו של ח"כ יעקב ליצמן לתפקיד סגן שר הבריאות במעמד של שר, עוד לפני הכרעתם בעתירה שהוגשה נגד המינוי. הערותיהם, שהושמעו בדיון שנערך אתמול (יום ג') בעתירה, שהוגשה על ידי מפלגת "יש עתיד", פורסמו אמש בעיתון "גלובס".

נציגת המדינה, עו"ד שרון רוטשטנקר, הגנה על ההסדר המיוחד, הנובע מכך שמפלגת "יהדות התורה" אינה מוכנה לקבל תפקידי שרים בממשלה הציונית, אלא רק תפקידי סגני שרים. "מי שאמור לשלוט מהותית הוא ראש המשרד, וסגן השר פועל מטעמו", אמרה.

השופט רובינשטיין: "אני יוצא מתוך הנחה שיש כוונות טובות לראש הממשלה ולשר הבריאות, כל הדברים הללו הן כוונות טובות. אבל מה בין זה לבין ניהול מערכת הבריאות?"

המתווה אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, הוסיפה, והוא עונה על הוראות החוק. "בסופו של דבר ההחלטות המהותיות בצורה משמעותית ואפקטיבית יתקבלו על ידי השר עצמו", אמרה, בהתייחסה לראש הממשלה בנימין נתניהו, הנושא בתפקיד השר.

המשנה לנשיאת בית המשפט, אליקים רובינשטיין אמר בתגובה: "אלו מילים נהדרות, אבל מיהו בעל הבית האמיתי? למי הולכים כשצריך משהו, למי הולך מנהל בית חולים כשהוא צריך משהו?" רוטשנטקר השיבה: "יש פגישות, לפחות פעם עד פעמיים בשבוע, בין השר לבין סגנו ובהן נדונים דברים דחופים".

השופט ניל הנדל אמר: "זה קצת מעליב את השר במובן זה שיש לבוא ולומר לו זוהי הסוגיה שאתה צריך לפתור אותה. כלומר צריך להסביר לו. יש דברים שההיגיון לא סובל אותם. לא נכון לומר שהמתווה בסדר".

השופט חנן מלצר הוסיף: "אני תוהה מדוע בכלל על היועץ המשפטי לנסח מתווה אם הכול כשר מבחינת החוק?" כמו כן ציין את העובדה ש"כאן סגן השר מקבל החלטות מרכזיות, על מינויים למשל, ואלו החלטות שהשר אמור לקבל".

"האחריות המיניסטריאלית", הוסיפה עו"ד רוטשנקר, "היא בידי שר הבריאות שסבור כי ניתן לנהל כך את משרד הבריאות". אלא שהשופט רובינשטיין העיר: "האם זה באמת יכול לעבוד כך בחיים? אני יוצא מתוך הנחה שיש כוונות טובות לראש הממשלה ולשר הבריאות, כל הדברים הללו הן כוונות טובות. אבל מה בין זה לבין ניהול מערכת הבריאות? האם זוהי המערכת שהקול שלה והדימוי הציבורי שלה והכתובת הציבורית שלה ביום יום הוא רק סגן השר?"

לדברי השופט הנדל, "שר הביטחון לא היה מסכים לדבר שכזה, זה הופך אותו למי שאין לו כוחות. אתם קצת עושים זיג זג. הוא (ליצמן) מונה לפני המתווה. המתווה כשלעצמו בעייתי וחסר".

השופט רובינשטיין אמר: "מי שהוא בעל האחריות צריך שתהיה לו סמכות. האם בפועל, האחריות היא של ראש הממשלה או של סגן השר?" על כך ענתה עו"ד רוטשנקר: "האחריות והסמכות מוטלות על השר. בפועל השר נעזר רבות בסגנו, אך הוא ממשיך לשאת באחריות המהותית ובשליטה האפקטיבית במשרד". רובינשטיין אמר בתגובה: "זה לא הפוך שסגן השר נעזר גם בשר?"

החלטת השופטים תינתן במועד מאוחר יותר.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  בית המשפט העליון,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות