חדשות

דיווח: מנות הדם הטבורי שאוחסנו ככל הנראה הופשרו ואין טעם בשימורן

כך התגלה בבדיקה של משרד הבריאות וחברת "קליה ביוטק", שהיתה אמורה לאחסן את המנות ל-15 השנים הקרובות, לאחר שגובש הסכם בין ההורים למשרד הבריאות; הסיבה: תקלה במקפיאי חברת "ביוקרד" שקרסה

תינוק לאחר לידה בבית חולים (צילום: אילוסטרציה)

בדיקה שערכו בשבוע שעבר נציגי משרד הבריאות וחברת קליה ביוטק, שהסכימה לאחסן את מנות הדם הטבורי שקודם לכן אוחסנו במקפיאי חברת "ביוקרד" שהתמוטטה, גילתה כי מנות דם רבות הופשרו - ואינן תקינות עוד.

הסיבה לתקלה, דיווח משרד הבריאות, היא ליקויים במקפיאים של ביוקרד וכשלים בהזרמת חנקן אליהן. הודעה על כך הופצה אתמול להורי הילדים שהדם הטבורי שלהם אוחסן.

נציגות ההורים: "הכאב הוא עצום. במשך כשנתיים וחצי אנו נלחמים למציאת פתרון להמשך שימור המנות, אך ברגע שנמצא פתרון ועקב נסיבות שאינן בשליטתנו, כל העבודה הקשה ירדה לטמיון

בהודעה נמסר, כי הבדיקה נערכה ב-3 באוגוסט, יחד עם המנהלת המיוחדת שהתמנתה לטפל בהעברת מנות הדם לידי קליה ביוטיק, עורכת הדין רונית עובדיה. קליה היא חברה בבעלות הקיבוצים קליה ושדה אליה, המתמחה בשימור חומר ביולוגי, והיחידה שהסכימה על פי הסדר מיוחד ומתווה שאושר בבית משפט להעביר לידיה ל-15 שנה את מנות הדם. אלא שבבדיקה הזאת נתגלו התקלות החמורות.

נציגות ההורים, המנהלת כבר שנתיים וחצי את המאבק בנושא מנות הדם הטבורי, מסרה בהודעה שהופצה אתמול (יום ב'), כי נעשתה פנייה לחברת קליה ולמשרד הבריאות לערוך שיערוך בדבר חיות המנות שנמצאו במקפיאים בטרם העברתן למעבדות קליה, אלא היא נענתה לפי שעה בשלילה.

בעקבות התשובה השלילית ממשרד הבריאות, פנתה עו"ד רונית עובדיה כמנהלת המיוחדת בתיק כינוס הנכסים של ביוקרד לבית המשפט, בדרישה להורות למשרד הבריאות לבדוק את המנות.

בית המשפט קבע, שעל משרד הבריאות וקליה להגיש תגובות והדיון בנושא הזה נקבע לתחילת ספטמבר.

במקביל דווח, כי בתקופה האחרונה מנסים המעורבים בפרשה לאתר את כל 2,700 זוגות ההורים לילדים שמהם נתקבלו מנות הדם הטבורי לאחסון. נציגות ההורים שדיווחה במייל לנוגעים דבר ציינה, כי "איננו יודעים מה יהיו תוצאות הדיון בספטמבר או מה יוחלט בבית המשפט. לנו ברור שמצב בלתי אפשרי זה מעמיד בספק ניכר את התועלת שבהמשך שימור המנות ובשל כך, אנו סבורים שאין כל טעם בהמשך שימור המנות על-פי המתווה שהוצג תוך גרימת הוצאה כספית נוספת להורים".

"הכאב הוא עצום. במשך כשנתיים וחצי אנו נלחמים למציאת פתרון להמשך שימור המנות, אך ברגע שנמצא פתרון ועקב נסיבות שאינן בשליטתנו, כל העבודה הקשה ירדה לטמיון. נעשה כמיטב יכולתנו כדי להבטיח בירור מעמיק של נסיבות הכשל. אולם זה לא ישנה את העובדה שככל הנראה מנות הדם הטבורי הופשרו ואין כל טעם בהמשך שימורן".

לפי ההודעה, המידע הועבר למשרד עורכי הדין רובינשטיין-יקירביץ ונבדקת אפשרות להגשת תביעת נזיקין.

נושאים קשורים:  חדשות,  דם טבורי,  חברת "ביוקרד",  חברת "קליה ביוטק",  משרד הבריאות,  בנק דם טבורי,  הקפאה
תגובות