חדשות

הרופאה הקנדית שמנעה שיווק תלידומיד בארה"ב ובקנדה מתה בגיל 101

ד"ר פרנסס אולדהאם קלסי סירבה לאשר את השימוש בתרופה בארה"ב ובקנדה; לאחר שנים התברר כי התרופה גרמה למומים חמורים ומוות בעשרות אלפי תינוקות ברחבי העולם

נשיא ארה"ב קנדי מעניק מדליה נשיאותית לד"ר קלסי (מקור: ויקיפדיה)

הרופאה הקנדית ד"ר פרנסס אולדהאם קלסי (Frances Oldham Kelsey), שמילאה בשנות ה-60 תפקיד מרכזי במניעת שיווק תרופת התלידומיד בארה"ב ובקנדה, ולימים התברר כי צדקה בחששותיה, מתה בסוף השבוע במחוז אונטריו שבקנדה, בגיל 101.

בעת כהונתה בתחילת שנות ה-60 בתפקיד מרכזי ב-FDA סירבה ד"ר קלסי לאשר את התלידומיד, והיא התמידה בעקשנות בעמדה זו, חרף מאמצי הנגד וקמפיין נרחב שניהלה חברת התרופות שפיתחה ושיווקה אותה.

את התלידומיד (בשם האחר קוואדון) החלו רופאים לרשום לנשים הרות כדי להקל על תסמיני בחילות הבוקר שלהן. לאחר שנים של שימוש, בעיקר במדינות דרום אמריקה, התברר למעלה מכל ספק כי התרופה גרמה לעשרות אלפי תינוקות להיוולד עם מומי גפיים קשים – ללא גפיים, או עם עיוותים או ללא איברים אחרים בגוף. רבים מהם נפטרו.

הפעילות נגד התלידומיד, שבה מילאה ד"ר קלסי תפקיד כה מרכזי, התבררה לימים כנכונה ובעקבות זאת היא זכתה באותות ותארי כבוד והערכה רבים מארגונים אזרחיים בארה"ב וקנדה - וגם במדליה נשיאותית רבת יוקרה על תרומה משמעותית לטובת הציבור, שהוענקה לה על ידי נשיא ארה"ב, ג'ון קנדי.

החששות והדאגות שלה לגבי בטיחות התלידומיד לוו בלחצים שהלכו וגברו על חברת התרופות לחשוף את כל המידע שברשותה על תוצאות הניסויים הקליניים שנערכו בתכשיר. הרופאה טענה בעקביות כי החברה מסתירה נתוני אמת, בעיקר על תופעות הלוואי. החברה מצידה התלוננה אצל רשויות הבריאות והרפואה האמריקאיות כי ד"ר קלסי מתנגדת באופן בלתי צודק לאישור התרופה.

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר פרנסס אולדהאם קלסי,  תלידומיד,  FDA,  ארה"ב,  קנדה
תגובות
אנונימי/ת
15.08.2015, 22:23

כמה עוד תרופות התגלו מאז כמזיקות או מיותרותת ? כמה מחדלים או טיוחים של חברות התרופות נחשפו ? כמה מקרי שוחד ?
מן הראוי שרופאים יהיו חשדנים וזהירים לגבי כל תרופה ויהיו פתוחים לתלונות החולים.
ו טירוקסין כבר אמרנו ?