ההוצאה השנתית העולמית על תרופות למחלת הסרטן הסתכמה ב-2014 במאה מיליארד דולר, על פי נתוני מכון I.M.S לאינפורמציה רפואית, שהוא מכון מחקר מכובד בארה"ב. מדובר בגידול של 10% לתרופות אלה בהשוואה לסכום שהוצא בשנת 2013, שעמד על 90 מיליארד דולר. אנשי I.M.S צופים שכבר ב-2018 עשויה ההוצאה לגדול ב-47% ולהגיע לסכום של 147 מיליארד דולר. מומחים בתחום, מרשויות הבריאות בארה"ב ואירופה, מעריכים שסביר שהסכום ב-2018 יעבור את 152 מיליארד דולר.

חלק מהגורמים לעליה בהוצאה של התרופות למחלת הסרטן לסוגיה נובע מעליית מחירי התרופות. חלק אחר נובע, לצערנו, משכיחות המחלה שמתפתחת בקצב מהיר. בשנה החולפת מתגברת בקרב משקיעים ומדענים התלהבות מתרופות חדשות בתחום האונקולוגי. מרבית התרופות החדשות מפתחות מוצרי אימונו-תרפיה שרותמות את מערכת החיסון של הגוף למלחמה בגידולים הסרטניים. בין החברות הבולטות שפועלות בתחום אפשר למצוא את: בריסטול מאיירס, רוש, מרק ואסטרה זנקה. גם חברות קטנות יחסית כמו קייט פארמה של ד"ר אריה בלדגרין (דירקטור בטבע) מעוררות התלהבות בשל גישה חדשה לטפל בסרטן.

לצד האופטימיות הרבה שיתכן כי אפשר יהיה לדכא את הסרטן, ברור שמבחינת מערכת הבריאות הציבורית מדובר בהוצאת עתק

הטיפול הראשון באימונו-תרפיה החל בארה"ב לפני כרבעון ועלותו אמורה לעמוד על כ-150,000 דולר, סכום נכבד לכל הדעות, בוודאי במושגים ישראליים. לצד האופטימיות הרבה שיתכן כי אפשר יהיה לדכא את הסרטן, או לפחות חלק מסוגי הסרטן הרבים, ברור שמבחינת מערכת הבריאות הציבורית מדובר בהוצאת עתק.

קשה לראות כיצד יכנסו תרופות אימונו-תרפיה לסל הבריאות ומהיכן ישיג הציבור הרחב והממוצע מימון שלא ירסק את מצבו הכלכלי. במאמר ב-FINANCIAL TIMES הוסבר שמערכות הבריאות מתמודדות כיום עם עלויות טיפול עצומות של הגיל השלישי, בשל הארכת תקופת חיינו בעידן המודרני, דבר שבולם את היכולת להגדיל תקציבי בריאות ציבוריים.

חשוב לציין, שהעלויות יצמחו גם בגלל תהליך המיזוגים והרכישות המואץ בענף חברות הבריאות, שמגדילות את המחיר במטרה להציג רווח ולמתן את הוצאות הרכישה.

לצד תרופות מבוססות אימונו-תרפיה צומחת גם תעשיית תרופות ביולוגיות שאף היא מרכזת רכישות עתק ובעתיד שולי הרווח צפויים לצמוח על חשבון החולים.

הפתרון הרצוי לישראלים שמבקשים לכסות אפשרות של כיסוי כספי למחלת הסרטן, מעבר למעט שיקבלו מקופות החולים וסל הבריאות, הוא לבצע ביטוח בריאות. איני מומחה לביטוח ומעולם לא עסקתי בתחום. מניסיוני כרופא בכיר ומנהל בבתי חולים ברור שחולה ממוצע (לצורך העניין – שכיר ממוצע) שאינו רוצה לוותר על ביתו ורכושו צריך לדאוג לכיסוי אם חס וחלילה יקלע לא עלינו למחלת הסרטן.

במקום שנעמוד בעוד שנים בודדות בפני בעיה כמעט לאומית, לאחר שתרמנו אישית לחולים מרוששים, תקום מערכת ביטוח

מנתוני האו"ם עולה, שמספרם של בני 65 ומעלה בעולם צפוי לגדול בעשורים הבאים לכ-1.6 מיליארד אנשים. המשמעות היא ששכיחות הסרטן תעלה בשיעור חד בעשורים הבאים לפי הערכת ארגון הבריאות העולמי.

מערכת הבריאות הישראלית מצטיינת בידע עצום ובמצוינות המוכרת ברחבי העולם. כמנהל פרויקט תלפיות שיבא והגליל יש לי עונג וכבוד כלפי הרופאים הצעירים המצוינים שלנו. משרד הבריאות, בשיתוף משרד האוצר, יכול להציג תחילת פתרון לעלויות הטיפול הגדולות במחלות הסרטן על ידי בחינת כיסוי ביטוח לאומי-ממלכתי, שיאפשר לחולים להתמודד כלכלית עם המחלה הנוראה שכאביה בחוליה וגם בכיסם של החולים.

במקום שנעמוד בעוד שנים בודדות בפני בעיה כמעט לאומית, לאחר שתרמנו אישית לחולים מרוששים, תקום מערכת ביטוח שתאפשר מימון זמין ויתכן שגם שיקום ונגישות לתרופות פורצות דרך.

משרד הבריאות בהנהגת ח"כ הרב ליצמן מסוגל לעמוד במשימה או לפחות בהכנת בסיס לקיומה כבר בעתיד הקרוב. דומני, כרופא ואדם מאמין, שזו משימה ישימה ואנושית הראויה לתמיכה רחבה לתועלת הציבור.