חדשות

מחקר בריטי: מוסיקת רקע בחדר הניתוח עלולה להפריע לעבודת המנתחים

חוקרים בריטיים הקליטו וצילמו את הנעשה בחדרי ניתוח, ומצאו כי בעת האזנה לסוגי מוסיקה מסוימים, עלולות להתעורר בעיות בתקשורת בין צוות חדר הניתוח

ניתוח, ציוד ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

מחקר בהיקף קטן שבוצע ב-20 בתי חולים של שירותי הבריאות הלאומיים (NHS ) בבריטניה העלה, כי השמעת מוסיקה בחדרי הניתוח עלולה להפריע להליך הכירורגי, ולכן רצוי שהמנתחים "יחשבו פעמיים" לפני שהם לוחצים על המתג שמפעיל את מערכת השמע. על המחקר דיווח השבוע כתב העת Journal of Advanced Nursing.

במחקר נמצא, כי כאשר מושמעת מוסיקה בחדר הניתוח אנשי הצוות נאלצים לעתים לחזור פעמיים על ההוראות שהם מחלקים – למשל בעת שהכירורג הראשי מבקש מאחות למסור לידי כלי ניתוח כלשהו.

עוד בנושא: "איזו מוזיקה תרצה לשמוע במהלך הצנתור?"

הקולג' המלכותי הבריטי של הכירורגים (Royal College of Surgery ) הגיב על ממצאי המחקר, ואמר כי "אין ראיות לכך שזו בעיה נפוצה בבתי החולים של ה-NHS".

עורכי המחקר דיווחו, כי הציבו מצלמות ומיקרופונים ב"נקודות אסטרטגיות" בחדרי הניתוח, כדי לעקוב אחר התקשורת המילולית והלא-מילולית בין חברי הצוות המנתח. נאספו 35 שעות של הקלטות וצילומי וידיאו. בהקלטות נשמעים סגנונות מוסיקה שונים, ובכללם אפילו מוסיקת דאנס אלקטרונית.

לדברי החוקרים, כאשר מוסיקה בסגנון זה נשמעה בחדר הניתוח, היה קשה לדבר ובעיקר לשמוע הוראות ביצוע. היו מקרים שאחיות התקשו לשמוע הוראות של המנתחים והאחרונים נאלצו לחזור על ההוראות כמה פעמים, מה שהאריך את משך הפרוצדורה וגם הפריע למהלכה התקין.

במקרה אחד נשמעה אחות חדר ניתוח חוזרת ומבקשת מהמנתח הבכיר להנמיך את הווליום, משום שהתקשתה לספור את מספר הספוגיות שבהן נעשה שימש בהליך הכירורגי.

מחברי דו"ח המחקר ציינו, כי יש מחקרים אחרים שמראים כי מוסיקת רקע דווקא מסייעת לכירורגים להיות ממוקדים ורגועים במהלך הפרוצדורה.

החוקרת הבכירה בצוות, שרון-מארי וולדון, מהמחלקה לכירורגיה וסרטן ב-Imperial College בלונדון, מסרה כי מוסיקה בתנאים מסוימים יכולה להועיל לעבודת הצוות בחדר ניתוח שבו יש הרבה רעשי רקע, והיא משפרת את הריכוז.

לדבריה, חייבים להקדיש תשומת לב לסגנון המוסיקה שיושמע ועוצמת הקול, כדי שהוראות הביצוע המחולקות במהלך הפרוצדורה יישמעו היטב וללא הפרעה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  ניתוח,  מוזיקת רקע,  מוזיקה אלקטרונית
תגובות
06.08.2015, 19:11

זה לא מתקבל על הדעת. דווקא מוסיקה ברקע היא הגורם המקל והמרגיע את המנתחים. אין מאחורי מחקר זה שום חשיבה מעמיקה או ניתוח רציני ומי שטוען שמוסיקה פריעה מדבר שטויות.

אנונימי/ת
07.08.2015, 07:45

זה דווקא מאוד מתקבל על הדעת, אבל לפי מה שכתוב כאן כנראה קשור יותר בעצמת הדציבלים. כשיש רעש שמפריע לשמוע את הוראות הצוות זה מאוד לא מפתיע שזה מפריע.
רק שלא נראה לי שצריך לעשות מחקר בשביל זה.

10.08.2015, 10:46

כל משפט אייכמן שמעתי ,כסטג'ר בחדרי הניתוח של בית חולים פוריה לפני 53 שנים. מי יודע כמה נזקים גרמנו !!
רג"ג