חדשות

מחקר ישראלי: 40% ממנותחי קיצור קיבה בשיטת השרוול עולים במשקל לאחר 5 שנים

מחקר שנערך בבית החולים "בילינסון" העלה גם, כי מחלת הסוכרת שבמחצית המקרים נעלמת לאחר הניתוח - שבה ומופיעה לאחר חמש שנים

קיבה (אילוסטרציה)
קיבה (אילוסטרציה)

שיעור ניכר של מנותחי קיצור הקיבה בשיטת השרוול (LSG - Laparoscopic sleeve gastrectomy) שבים ועולים מחדש במשקלם החל מהשנה השלישית שלאחר הניתוח; כך עולה ממחקר חדש שנעשה במרכז הרפואי האוניברסיטאי "בילינסון", ושפרטיו התפרסמו אמש (יום ד') בכתב העת JAMA Surgery.

המחקר גם מצא, כי יש ירידה מאוד משמעותית בהשפעת הניתוח על השיפור בסוכרת במהלך שלוש וחמש שנים לאחר הניתוח. זאת לעומת המצב בטווח הקצר – שנה לאחר הניתוח – שבו נרשמת לרוב ירידה משמעותית בעודף המשקל שבעטיו בוצע הניתוח, וב-50% מהמנותחים הסוכרת עוברת רמיסיה מוחלטת.

ד"ר אנדרי קידר (צילום: "בילינסון")

ד"ר אנדרי קידר (צילום: "בילינסון")

"הניתוח הבריאטרי בשיטת השרוול הוא הפרוצדורה היעילה והפופולארית ביותר בישראל לטיפול בהשמנה חולנית, אך יש שיטות יעילות יותר ומורכבות יותר"

את המחקר הוביל ד"ר אנדרי קידר, בשיתוף הסטודנטית לרפואה ענבל גולומב וד"ר מתן בן-דוד. בשיחה עם "דוקטורס אונלי" אמר ד"ר קידר, כי זה אחד המחקרים הגדולים ביותר שנעשו לשם מעקב ארוך טווח אחרי השפעת ניתוח השרוול על הירידה במשקל וסוכרת. נבחנו בו תוצאי ה-LSG בטווח של 5 שנים מהניתוח.

במחקר השתתפו 443 מנותחים עם מעקב מינימלי של שנה אחת, כאשר לגבי 54% מהם היו כבר נתונים מלאים לאחר שנה מהניתוח, 49% לאחר שלוש שנים ו-70% לאחר 5 שנים.

ה-LSG הוא כיום אמצעי כירורגי במאבק נגד השמנת היתר (Obesity) – הפרעה שארגון הבריאות העולמי הכיר בה כמגפה גלובלית כבר לפני 15 שנה. שיעור האנשים עם השמנת יתר עולה, וכיום רואים בה סכנה בריאותית חמורה, גורם סיכון מרכזי לסוכרת סוג 2 (diabetes mellitus), ליתר לחץ דם, לרמות לא נורמליות של ליפידים, אי ספיקת לב ומחלות לב אחרות, ועוד.

"הניתוח הבריאטרי בשיטת השרוול", מסר ד"ר קידר, "הוא בהחלט פרוצדורה היעילה והפופולארית ביותר בישראל לשם טיפול בהשמנה חולנית, אך יש עוד שיטות אחרות, יעילות יותר, ועם זאת גם מורכבות יותר.

"מה שראינו מניתוח הנתונים שאספנו בין אפריל 2006 לפברואר 2013, הוא שעד כ-90% מהמנותחים רושמים בטווח הקצר (עד שנה לאחריו) ירידה נאה במשקל העודף שלהם. אבל כעבור 3 ו-5 שנים – נראית עלייה מחודשת במשקל העודף. אצל 40% לערך העלייה היא משמעותית. חלק עולים מחדש ב-40-30% מהמשקל שהורידו בעקבות הניתוח וחלק עולים ב-50% ממנו, ואף יותר".

שיעור הירידה ממשקל עודף לאחר הניתוח הגיע ל-77% בשנה הראשונה, 70% לאחר 3 שנים ו-56% אחרי 5 שנים.

ד"ר קידר ציין כי הממצא המשמעותי ביותר היה בהקשר לשובה של הסוכרת. בטווח הקצר שלאחר הניתוח נרשמה נסיגה נאה בסוכרת של המנותחים, כאשר אצל 51% היא נעלמה לאחר ההחלמה מהניתוח ובטווח של שנה ממנו. עם הזמן, ההפוגה (רמיסייה) בסוכרת פוחתת, והסוכרת חוזרת למעשה בהדרגה.

"אמנם אין מדובר בדרך כלל בסוכרת קשה אבל בכל זאת המצב החדש מחייב טיפול והתייחסות. ממצאים אלו מחייבים לכן את הרופאים לקחת בחשבון בעת קבלת ההחלטה בדבר סוג הניתוח שיבוצע", ציין ד"ר קידר בסיכום הדיווח על מחקרו.

לתמצית המחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  ד"ר אנדרי קידר,  קיצור קיבה,  ניתוח בריאטרי,  שיטת השרוול,  סוכרת,  המרכז הרפואי "רבין"
תגובות