חדשות

הר"י עתרה לבג"צ נגד חוק ההזנה בכפייה: "יש בו משום נקיטת עינויים נגד האסירים"

העתירה הוגשה אתמול, ודורשת להוציא מיידית צווי ביניים שיימנעו את יישום החוק ואת האפשרות להזנה בכפייה של לפחות אסיר אחד ששובת רעב מזה חודש וחצי ומאושפז ב"סורוקה"; לפי כתב העתירה, "ייגרם נזק גם ביחס המוסדות הרפואיים הבינ"ל למערכת הרפואה בישראל"

בית המשפט העליון, בג"צ (צילום: יונתן סינדל / "פלאש 90")

ההסתדרות הרפואית הגישה אתמול (יום א') לבג"צ בקשה לדיון דחוף ולמתן צו ביניים וצווים על תנאי נגד הפעלת החוק להזנה בכפייה. העתירה מופנית נגד הכנסת (באמצעות הלשכה המשפטית של הכנסת), נגד השר לביטחון פנים, נגד שירות בתי הסוהר ונגד היועץ המשפטי לממשלה.

בכתב העתירה, המונה 72 עמודים, מתבקש בית הדין הגבוה לצדק לקיים דיון דחוף בנוגע לחוק שאושר בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית, בשל החשש מפני פגיעה בזכות חוקית, חוקתית ועקרונות אתיים אם יופעל. החוק אושר ברוב של 46 תומכים מול 40 מתנגדים.

בכתב העתירה, שהוגש על ידי משרד עו"ד ארנה לין, מצוין כי כיום ככל הידוע מאושפז במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר-שבע אסיר שובת רעב אחד. הוא שובת כ-45 יום, ולדברי הר"י הוא עשוי להיות מוזן בכפייה אם החוק ייכנס לתוקף.

"בכל השנים לא נפטר בבית חולים בארץ, עקב כך, ולו אף אסיר שובת רעב אחד בשל שביתתו. אם החוק החדש יופעל, ייפגע אנושות אותו איזון עדין"

כמו כן, נאמר בכתב התביעה כי קיים חשש שעד המועד בו יינתן פסק הדין של בג"צ בעתירה זאת יופעל החוק להזנה בכפייה (סעיף 48 לפקודת בתי הסוהר) גם ביחס לאסירים אחרים, אם וכאשר יפתחו בשביתות רעב.

מטרת הבקשה לצווי הביניים היא למנוע שינוי לרעה במצב הקיים על-ידי הפעלת החוק, שהעתירה קובעת כי "יש בו משום נקיטת עינויים נגד האסירים". לפי העתירה, אלה הן פעולות המנוגדות לכללי האתיקה של הרופאים, וגם מנוגדות לזכויות חוקיות וחוקתיות שונות.

הר"י מבקשת מבג"צ להקפיא את המצב הקיים כיום, לפני אישור התיקון, בכל הקשור לטיפול באסירים ובעצירים שובתי רעב, כדי למנוע הרעה במצבם. העתירה מפרטת כי כבר 20 שנה ששובתי רעב ואסירים מטופלים בבתי חולים בישראל במסגרת הסדר משפטי "המבוסס על יחסי אמון עדינים ומורכבים שבין רופא למטופל, תוך אפשרות להפנות טיפול בכל נושא לוועדות האתיקה בבתי חולים". ועדת אלה הן מקצועיות ובעלות מומחיות בתחום.

לפי העתירה, "בכל השנים הללו לא נפטר בבית חולים בארץ, עקב כך, ולו אף אסיר שובת רעב אחד בשל שביתתו. אם החוק החדש יופעל, ייפגע אנושות אותו איזון עדין שבעזרתו רופאים מצליחים לבסס יחסי אמון עם מטופליהם כדי לשמור על חייהם".

"על האסירים שיטופלו בהזנה בכפייה יופעל טיפול אלים, חודרני, לא מידתי, בניגוד להסכמתם ובניגוד לכללי האתיקה הרפואית"

הר"י מתריעה בעתירה, כי אם אכן תצא לפועל הזנה בכפייה ייגרם ללא כל ספק נזק שאינו בר תיקון לאסיר, עד כדי חשש למותו. "על האסירים שיטופלו בהזנה בכפייה יופעל טיפול אלים, חודרני, לא מידתי, בניגוד להסכמתם ובניגוד לכללי האתיקה הרפואית", לשון העתירה.

"אם הבקשות לצווי הביניים ידחו בידי בג"צ ייגרם גם נזק לא בר תיקון לא רק לאסירים (עד כדי סכנה למותם) אלא גם ביחסם של המוסדות הרפואיים הבינלאומיים למערכת הרפואה בישראל", נכתב.

עוד מודגש בעתירה, כי פעולות של הזנה בכפייה מוגדרות בכללי האתיקה הרפואית כעינוי - ולכן נקבע במפורש שאל לרופאים ליטול בהן חלק. "עתירה זאת היא בנפשם של כל רופא ורופאה בישראל שנשבעו את שבועת הרופא קודם לקבלת רישיון הרופא. החוק מושא העתירה חותר תחת כללי האתיקה הרפואית ומהווה תקדים מסוכן. החוק כפי שהוא לא ראוי להיכנס לספק החוקים של מדינת ישראל", נכתב.

להורדת העתירה במלואה לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  אתיקה,  שבועת הרופאים,  שביתת רעב,  הזנה בכפייה,  יחסי האמון שבין רופא למטופל,  הכנסת,  היועץ המשפטי לממשלה,  השר לביטחון פנים,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות