חדשות

ועדי הרופאים ב"הדסה": למנות מיד את פרופ' רוטשטיין לתפקיד המנכ"ל

מכתב ששלחו ארבעת ראשי ועדי הרופאים בבית החולים קורא לממשלה "לממש את סמכותה באופן מיידי... ולמנות מנכ"ל קבוע להדסה כפי שאושר על ידי הדירקטוריון"; לדבריהם, אי-מינוי מתמשך הוא בעל "השפעה הרסנית על התנהלות הדסה ואיום ממשי על עתידה"

פרופ' זאב רוטשטיין בתדרוך לתקשורת ב-2014 (צילום: גדעון מרקוביץ' / "פלאש 90")

(עדכון 18:00)
ארבעת ראשי ועדי הרופאים ב"הדסה" פנו הבוקר (יום א') במכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן' וקראו להם "לממש את סמכויותיכם ולהורות באופן מיידי לגורמים השונים להפסיק להפר בשיטתיות את הסכם ההבראה ולמנות את המנכ"ל הקבוע להדסה כפי שאושר על-ידי הדירקטוריון". הדירקטוריון אישר בחודש שעבר את מינויו של פרופ' זאב רוטשטיין לתפקיד.

על קריאת החירום למינוי מנכ"ל קבוע, כפי שניסחו זאת הרופאים במכתבם, חתומים פרופסור דרור מבורך, יו"ר ועד הרופאים ומנהלי המחלקות; ד"ר שגית ארבל-אלון, יו"ר ועד הרופאים הבכירים; ד"ר שמואל חן יו"ר ועדת הרופאים הצעירים; ופרופסור נרדי כספי, יו"ר ועד רופאי השיניים במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים.

"לצערנו הסחבת הננקטת בהליך מינוי המנכ"ל הקבוע היא בבחינת אטימות הלב והחשכת העיניים למצבה של הדסה"

במכתב שבים ומזכירים הרופאים לשרים את המשבר הגדול שפקד את הדסה "וסיכן את יציבותה ומעמדה כבית חולים מצטיין המשרת כמיליון מאזרחי ירושלים", ואת המשבר שחווה המרכז הרפואי עד שהושג הסכם ההבראה שנחתם ב-18 במאי 2014 בחסות בית המשפט.

מאז חתימת ההסכם, ציינו הרופאים, עשתה הדסה כמיטיב יכולתה למלא אותו ככתבו וכלשונו, והרופאים מצדם עמדו בכל ההתחייבויות, לרבות קיצוצי שכר וצמצום משרות.

"דירקטוריון חדש אמנם מונה (הגם שבאיחור רב)", נאמר במכתב הרופאים, "אולם נציגי המדינה מסרבים לאשר את כל המועמדים שהוצעו להם לתפקיד מנכ"ל קבוע ובכך מפרים הפרה ברורה את הסכם ההבראה".

הרופאים מתריעים, כי לעיכוב במינוי יש "השפעה הרסנית על התנהלות הדסה ואיום ממשי על עתידה". ראשי ועדי הרופאים מציינים, כי נושאים שונים ממתינים להחלטת המנכ"ל הקבוע, לרבות איוש עמדות ניהול, הצטיידות המחלקות ועוד.

עוד נמסר במכתב, כי ועד העובדים הכללי איננו משתף פעולה עם ממלאת-מקום המנכ"ל, פרופסור תמר פרץ, ויוזמות רבות להתייעלות אינן יכולות להתממש. אי הוודאות שמרחפת מעל ראשו של המרכז הרפואי גורמת לעזיבה מתמשכת של רופאים חשובים "באופן שפוגע משמעותית בעתיד המוסד", כתבו.

הרופאים מתריעים, שבכל יום שעובר, מצבה של הדסה רק הולך ומחמיר. "לא יעברו ימים רבים עד שכל מאמצי ההבראה עליהם עמלנו יירדו לטמיון. הקטסטרופה הממשמשת ובאה – הגם שאולי איננה מתבטאת בבירור בגיליונות האקסל – הרי שהיא כתובת גלויה על כל קיר", נכתב.

"לצערנו הסחבת הננקטת בהליך מינוי המנכ"ל הקבוע היא בבחינת אטימות הלב והחשכת העיניים למצבה של הדסה". הרופאים דורשים להורות מיידית על מינוי המנכ"ל הקבוע להדסה "כפי שאושר על-ידי הדירקטוריון" – ומתכוונים, מבלי שנקבו בשמו, לפרופסור זאב רוטשטיין, כיום מנכ"ל "שיבא".

את המינוי יזם ומקדם סגן שר הבריאות ליצמן, אולם הוא נתקל בקשיים בעקבות חוות דעת שליליות על תפקודו של פרופ' רוטשטיין בשיבא, שפירסמו נציבות שירות המדינה ומשרד החשבת הכללית באוצר.

תגובת הנהלת הדסה:

תגובת המרכז הרפואי "הדסה": "מאז נחתם הסכם ההבראה עם האוצר, לפני כשנה, רשם המרכז הרפואי הדסה גידול חסר תקדים בפעילותו ואף דורג אחרונה כמצטיין בשלושה מתוך ארבעת מדדי האיכות שנבדקו על ידי משרד הבריאות. על אף העיכוב במינוי מנכ''ל קבוע, סוגיה שחשוב והכרחי שתוכרע בזמן הקרוב, המרכז הרפואי מוציא לפועל, ובהצלחה, את תכנית ההבראה. לראייה, לראשונה מאז שנים, מצביע הדו''ח המסוקר של הרבעון הראשון לשנת 2015 על איזון בפעילות בית החולים. הרבעון השני אף הוא צפוי להסתיים באופן דומה.

"הניסיון להלך אימה ולהציג את המרכז הרפואי הדסה כמי שצועד לקראת אסון הוא ציני, מגמתי, איננו תואם את העובדות ומשרת קבוצה מצומצמת של בעלי עניין, הפועלים ממניעים נסתרים, שאינם בהכרח טובת המרכז הרפואי".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  פרופ' זאב רוטשטיין,  משרד הבריאות,  הסכם ההבראה ב"הדסה"
תגובות