הפרעה קוגניטיבית

מבוגרים רבים אינם מודעים לליקויים בחוש הריח

מטה אנליזה של יעילות ובטיחות של נוגדי דיכאון מסוג SSRIs ו- SNRIs מצאה כי סרטרלין, פרוקסטין ודולוקסטין הם היעילים ביותר

15.07.2015, 11:44
בדיקת אף אוזן גרון בגיל מבוגר (צילום: אילוסטרציה)

מחקרים קודמים מצאו, כי הפרעות קוגניטיביות משפיעות על המודעות לפגיעה בתפקוד חוש הריח. מאחר וקיימת שכיחות גבוהה של פגיעה קוגניטיבית הקשורה לגיל, בחנו החוקרים אם אנשים בגיל המעבר ובגיל מבוגר יותר מודעים לתפקוד לקוי של חוש הריח, למרות בדיקות סקר קפדניות לזיהוי הידרדרות קוגניטיבית.

מדגם המחקר כלל 203 משתתפים נורבגים, 134 נשים ו-69 גברים שגילם 49-79 שנים, אשר עברו הערכות נוירו-פסיכולוגיות לזיהוי הפרעות קוגניטיביות. נערכה השוואה בין ההערכות הסובייקטיבית של תפקוד חוש הריח ("איך היית מעריך את חוש הריח שלך?") לבין תוצאות מבחן לזיהוי ריחות (Scandinavian Odor Identification Test), אשר היה בר-תוקף לשימוש בקרב אוכלוסיית המחקר הסקנדינבית.

79% ממשתתפי המחקר שהיו ללא בעיות קוגניטיביות ונמצאו במבחן האובייקטיבי כבעלי ליקוי בחוש הריח דיווחו על חוש ריח תקין. מביניהם, 57% משתתפים תתרנים (עם אבחנה של אנוסמיה) דיווחו על חוש ריח תקין. מנגד, רק 9% מהמשתתפים שנמצאו במבחן האובייקטיבי עם חוש ריח תקין דיווחו על הפרעות בתפקוד חוש הריח.

תוצאות המחקר מלמדות, כי שיעור גדול של קשישים ומבוגרים בגיל העמידה אינו מודע לליקויים בחוש הריח. מומחי אף-אוזן-גרון אשר חושדים בליקויים בחוש הריח צריכים לבחון באופן אובייקטיבי את חוש הריח של המטופל, בנוסף לתשאול מקיף.

מקור:
E. Wehling - A.J. Lundervold - T. Espeset - I. Reinvang - A. Bramerson - S. Nordin; Even cognitively well-functioning adults are unaware of their olfactory dysfunction: Implications for ENT clinicians and researchers; Rhinology 53-1: 89-94, 2015

נושאים קשורים:  הפרעה קוגניטיבית,  חוש הריח,  מבחן לזיהוי ריחות,  תתרנות,  אנוסמיה,  מחקרים
תגובות