משרד הבריאות בירך היום (ה') על דחיית ההכרעה בנוגע לפיתוח מכרה הפוספטים בשדה בריר שליד ערד, והודיע כי גם בעתיד יתנגד נמרצות לאישור הקמת המכרה, משום שפעילותו סמוך לבתי מגורים מהווה סיכון בריאותי של ממש.

המועצה הארצית לתכנון ובניה דחתה שלשום (ג') את ההכרעה, בעקבות בקשתה של יו"ר המועצה ומנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן-בכור. הסיבה היא שהמועצה עוברת עתה מאחריות משרד הפנים לידי משרד האוצר, בהתאם לסיכום שהשיגו ראש הממשלה ושר האוצר במהלך הרכבת הממשלה. הדחייה היא למועד לא ידוע , אך הוערכה בכמה חודשים.

משרד הבריאות: "נתנגד לתכנית כדי להגן על בריאות התושבים באזור. לא ניתן להתעלם מהעמדות המקצועיות בנוגע לסכנות פוטנציאליות לבריאות הציבור"

משרד הבריאות חזר והדגיש, כי זיהום אוויר חלקיקי גורם לתחלואה ותמותה ממחלות ריאה, כולל החמרה באסתמה בילדים, במחלות לב וכלי דם וסרטן הריאה. תוספת התמותה הצפויה באזור הזה עקב הפעלת המכרה "חורגת מהעמדה המקלה ביותר בעולם המערבי לסיכון תוספתי בפרויקטים לאומיים שכאלו", הודיע המשרד.

"נתנגד לתכנית כדי להגן על בריאות התושבים באזור. לא ניתן להתעלם מהעמדות המקצועיות בנוגע לסכנות פוטנציאליות לבריאות הציבור", הודיע.

חברת כי"ל מסרה בתגובה, כי ההחלטה לדחות את ההצבעה במועצה בנוגע לשדה בריר תגרום לה לפנות לפעילות בחו"ל. "כי"ל מבינה את דחיית ההצבעה במועצה הארצית בפעם השנייה כמסר מהממשלה, שעליה להאיץ ולהשלים את האפשרויות העומדות בפניה בחו"ל בתחום זה", הודיעה החברה.

"שדה בריר הוא עתודת הפוספט הריאלית היחידה בישראל. החלטה בנדון תשפיע ישירות על עתיד הנגב, עתיד תעשיית הפוספט בישראל ועל תעסוקה ל-8,700 משפחות המתגוררות באזור", מסרה החברה.

בדיווח על הנושא ב"דה מרקר", נאמר, כי העובדה שמדובר בישיבה האחרונה בניהולה של הוזמן-בכור, בשילוב האמירות החד-משמעיות של משרד הבריאות נגד הכרייה, הכריעו את הכף והביאו להחלטתה שלא לקיים את ההצבעה בנושא. העיתון מסר כי מסתמן בין רוב משרדי הממשלה, למעט משרד הבריאות, שיש צורך במתן אישור לכרייה, מאחר שבשדה בריר מצויים פוספטים בשווי עשרות מיליארדי שקלים.