חדשות

נתונים חדשים: כ-60 אלף בני אדם מתים מדי שנה כתוצאה ממקרי כלבת

ארגון רפואי בינ"ל קורא לבצע חיסון המוני של כלבים, כדי להציל את חייהם של רבבות בני אדם מכלבת; בבנגלדש, הפחית מבצע חיסון את מקרי המוות ב-50%

חיסון כלבים נגד כלבת (צילום: אילוסטרציה)

כ-60 אלף בני אדם מתים מדי שנה ברחבי העולם מהדלקת הוויראלית הנגרמת כתוצאה מנשיכה של חיות הנגועות בכלבת, בעיקר כלבים; כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו השבוע.

לפי הנתונים, כ-40% מהמתים הם ילדים ובני נוער מתחת לגיל 15. רוב הנפגעים בכלבת נרשמים באסיה ובאפריקה.

מומחה: "אינני יודע אם יש עוד מחלה שכל כך קל למנוע אותה תמורת כל כך מעט כסף"

את הנתונים פירסם גוף בינלאומי בשם The Global Alliance for Rabies Control, וצוין בהם כי עלות המחלה לכלכלה העולמית נאמדת ב-124 מיליארד דולר בשנה.

הארגון הבינלאומי, שבו חברים גם רופאי ילדים, קרא ל"מאמץ חובק עולם לשם חיסון כלבים נגד כלבת כדי להציל חיים". הוא הדגיש, כי "חיסון המוני של כלבים עשוי להביא לכך שכלבת תהיה מחלה השייכת להיסטוריה ותיעלם מהעולם המודרני".

מחברי הודעת הארגון הדגישו, כי כאשר מופיעים תסמיני הכלבת אצל בני אדם "זה כבר תמיד מצב קרוב לקטלני, למרות שיש חלון זמן קצר לאחר הנשיכה שבה תרכיב חיסון עשוי למנוע את התפתחות המחלה". אחד המומחים בתחום אמר לאתר BBC, שדיווח על היוזמה: "אינני יודע אם יש עוד מחלה שכל כך קל למנוע אותה תמורת כל כך מעט כסף, ושתהיה למהלך הנדרש השפעה על כל כך הרבה אנשים".

הארגון הבינלאומי הדגיש, כי עלות מנת חיסון אחת לכלבת מגיעה ל-8 דולר וניתן לחסן בה 20 כלבים לשנה. הארגון ציין, כי מבצע חיסון המוני שנעשה בבנגלדש הפחית ביותר מ-50% את מקרי המוות של בני אדם מכלבת מאז 2011.

מומחי הארגון קראו לכן לכל הגורמים הממסדיים בתחום הרפואה והבריאות לשלב ידיים ולהשקיע בחיסון המוני ברחבי העולם נגד כלבת. "ניתן להדביר את המחלה אם 70% מכלל הכלבים יחוסנו נגד כלבת", קבעו.

נושאים קשורים:  חדשות,  כלבת,  חיסון,  נגיף,  בנגלדש,  The Global Alliance for Rabies Control
תגובות