חדשות

דו"ח משרד הבריאות: ישראל מובילה בתפוסת מיטות ובתחתית הדירוג במספר מכשירי MRI

דו"ח של משרד הבריאות מציג את נתוני ה-OECD, המציירים תמונה מורכבת של מערכת הבריאות בישראל ביחס לנעשה ב-33 מדינות הארגון האחרות; הדו"ח מציג לראשונה השוואה של המתנה לניתוחים אלקטיביים שונים

מיטת בבית חולים (צילום: אילוסטרציה)

תפוסת מיטות האשפוז בישראל היא הגבוהה ביותר מבין כל מדינות ה-OECD ומספר מכשירי ה-MRI בישראל ביחס לאוכלוסייה עומד על רבע מהממוצע במדינות הארגון; כך עולה מהדו"ח השנתי על נתוני מערכות הבריאות ב-34 מדינות הארגון, שפורסם אתמול (יום ג').

במקביל, פירסם מינהל התכנון האסטרטגי והכלכלי במשרד הבריאות את דו"ח "מערכת הבריאות בישראל בראי ה-OECDי2013". את הדו"ח החדש כתבו ניר קידר, רני פלוטניק ופרופסור ארנון אפק.

מאגר המידע של ה-OECD מאפשר להשוות את ישראל למדינות החברות בארגון במספר רב של מדדים. בדו"ח של משרד הבריאות נבחרו למעלה מ-40 מדדים שבהם ניתן לראות את מצבה של ישראל ביחס למדינות החברות בארגון. בדו"ח גם פרק המנתח את השינויים שחלו בהוצאה הלאומית לבריאות בישראל לעומת מדינות ה-OECD, וכן פרק מיוחד המתייחס לזמני ההמתנה לניתוחים אלקטיביים.

מפרק זה עולה, כי זמן ההמתנה הממוצע בישראל לניתוח קטרקט עומד על 106 ימים מול הולנד – 33 ימים; זמן ההמתנה הממוצע לניתוח מעקפים הוא הקצר ביותר לעומת מדינות הארגון - 12 ימים; לכריתת ערמונית - 54 ימים בממוצע בישראל לעומת 15 בהונגריה ו-29 בהולנד; לכריתת רחם – 75 ימים בישראל בממוצע לעומת הונגריה - 13, הולנד - 31 ודנמרק - 54 ימים. לניתוח מפרק ירך – בישראל ההמתנה הממוצעת בימים היא 104 (בהולנד 43, דנמרק 55) ולהחלפת מפרק ברך – בישראל 130 יום בממוצע לעומת 44 בהולנד.

עיקרי הממצאים האחרים המופיעים בדו"ח משרד הבריאות:

- בישראל, שיעור ההוצאה הפרטית לבריאות הוא מהגבוהים ב-OECD ועומד על 39% לעומת 27% ב-OECD.

- קצב הגידול בהוצאה הפרטית על בריאות בישראל לנפש בשלוש השנים האחרונות הוא הגבוה ביותר בקרב מדינות ה-OECD.

- אוכלוסיית ישראל היא צעירה יחסית בהשוואה למדינות האחרות החברות ב-OECD. שיעור בני הגילאים +65 בישראל הוא 10.9% לעומת 16.2% שהוא הממוצע במדינות ה-OECD. תחזיות האוכלוסייה של ה-OECD צופות כי בשנים הבאות אחוז בני 65+ בישראל יעלה משמעותית ויגיע ל-16.6% בשנת 2050.

- שיעור המיטות לאשפוז כללי בישראל נמוך יחסית למדינות האחרות בארגון (מקום שלישי לפני אחרון) ועומד על כ-1.9 מיטות ל-1,000 נפש לעומת ממוצע של 3.3 במדינות ה-OECD.

- שיעור המיטות הנמוך בא לידי ביטוי בשהייה ממוצעת נמוכה יחסית באשפוז הכללי (בישראל היא עומדת על 4.3 ימים, בעוד שהממוצע ב-OECD הוא 6.6 ימים). שיעור תפוסת מיטות האשפוז הוא הגבוה ביותר בארגון – 94.1% בישראל, לעומת 76.1% בממוצע בקרב חברות הארגון.

- שיעור מכשירי ה-MRI למיליון תושבים בישראל הוא רק 3.1, לעומת הממוצע ב-OECD שעומד על 13.1. בבדיקות MRI פר מכשיר ישראל במקום השלישי בארגון עם 9,825 בדיקות למכשיר, כאשר הממוצע במדינות OECD הוא 5,481 בדיקות למכשיר.

- שיעור הפריון בישראל של נשים בגילאי 49-15 הוא הגבוה ביותר בקרב חברות הארגון - 3.0 ילדים לאישה לעומת ממוצע של 1.7 ב-OECD. נתון זה משפיע ישירות על שיעור הילדים מתחת לגיל 14 בישראל, שעומד על 28.2% - השני בגובהו ב-OECD .

- אחד המדדים הנפוצים בעולם הוא יחס התלות בין ילדים וזקנים (עד 14 ומ- 65 ומעלה) לבין שאר תושבי ישראל (בגילאי 64-15). זהו היחס בין האוכלוסייה בגיל העבודה לבין האוכלוסייה שבאופן כללי זקוקה יותר לרשת ביטחון חברתית. מדד זה מבטא את הנטל הקיים על האוכלוסייה בגיל העבודה. יחס התלות בישראל הוא 63.4% והוא שיעור שיא בשנים האחרונות, הגבוה ביותר בקרב מדינות הארגון.

- תוחלת החיים בישראל גבוהה מן הממוצע ב-OECD. תוחלת החיים של גברים גבוהה בממוצע בשנתיים וחצי בהשוואה לממוצע במדינות ה-OECD : 80.3 בישראל לעומת ממוצע של 77.8. בקרב נשים הפער נמוך יותר: 83.9 לעומת 83.0.

- שיעור תמותת התינוקות בישראל נמוך מן הממוצע בארגון. בישראל הוא עמד בשנת 2013 על 3.1 פטירות ל-1000 לידות חי לעומת ממוצע של 4.0 ב-OECD.

- שיעור בעלי הביטוח הבריאות הפרטי (מסחרי או בשב"ן של קופות החולים) עומד בישראל על 82.9% לעומת ממוצע של 36% במדינות ה-OECD. זה השיעור השלישי בדירוג במדינות ה-OECD.

- ההוצאה לבריאות בישראל כאחוז מהתמ"ג יחסית נמוכה בישראל ביחס למדינות ה-OECD. ממוצע ההוצאה במדינות הארגון עומד על 8.9% בעוד שבישראל ממוצע ההוצאה - 7.5%.

מחברי הדו"ח של משרד הבריאות ציינו, כי מנתוני ה-OECD ניתן לראות כי "מערכת הבריאות בישראל ממוקמת במקומות גבוהים ביותר בכל הקשור ליעילות מערכתית ותוצאותיה". במדד "איכות החיים", למשל, ישראל נמצאת במקום השישי. במדד היעילות שבוחן פוטנציאל רווח בתוחלת החיים - ישראל נמצאת במקום הרביעי.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הגיב על ממצאי הדו"ח ואמר: "הנתונים מצביעים על הצורך להמשיך ולהשקיע בקידום מערכת הבריאות, לתחומיה השונים, תוך התאמה לצרכיהם של אזרחי ישראל, תוך חיזוק הפריפריה, הקצאת משאבים ורתימה לאומית לטובת מערכת הבריאות. הגדרנו יעדים ברורים שנידרש לפעול כדי להוביל שינוי אמתי בפתרון בעיות עומסי ההמתנה בחדרי המיון, הוספת מכשירי MRI בכל בית חולים בישראל, קידום רפורמת הסיעוד והקמת מרכזי רפואה בפריפריה. ויש עוד נושאים לטיפול שיקדמו את הרפואה הציבורית בישראל".

מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הוסיף: "נתוני ה-OECD משקפים בצורה מהימנה את מערכת הבריאות בישראל. בנושא תשתיות במערכת האשפוז נדרש שיפור משמעותי. העומסים במיון ובמחלקות וזמני ההמתנה המתארכים מחייבים אותנו לפעולה מידית". הוא ציין כי במשרד החלה עבודת מטה לקיצור זמני ההמתנה בחדרי המיון, תוספת מכשירי MRI וכן למגוון רחב של פעולות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ובלימת העלייה בשיעור המימון הפרטי. "ההזדקנות המואצת של האוכלוסייה מחייבת אותנו לפעול בדחיפות מבחינת תשתיות ותקציבים", אמר.

להורדת הדו"ח המלא של משרד הבריאות לחצו כאן
תגיות:
ארגון ה-OECD, משרד הבריאות, מערכת הבריאות בישראל, מטות אשפוז, MRI , המתנה לטיפולים אלקטיביים, המתנה בחדרי המיון

נושאים קשורים:  חדשות,  OECD,  משרד הבריאות,  מצב מערכת הבריאות,  מיטות אשפוז,  MRI
תגובות

שאלה לסגן השר ליצמן:
קיימת החלטת ממשלה מס' 2917 מ- 27/02/2011 על תוספת 960 מיטות אישפוז כללי
שתתפרס לאורך תקופת 6 שנים (2011 - 2016) - 160 כל שנה!
כמה מיטות נוספו בתקופת כהונתך הקודמת 2009- 2013? האם חנכת 480 מיטות חדשות בתוספת תקנית של רופאים , אחיות, כח עזר, בתקופת 2011 -2013 בזמן כהונתך הקודמת?
זאת, כדי לשפר מעט את המצאי ולהעלתו מרמתו הנמוכה (1.93/1000) - הרי אנו במקום ה- 25 מתוך 27 מדינות ה-OECD!!!
נראה לי, כי הנך מצטין במתן הבטחות (כגון: הקטנת מקרי הזהומים בבתי החולים ב- 50% תוך 3 השנים הקרובות - אשר הצפיפות של מיטות החולים ומיקומם בין היתר בפרוזדורים ואף ליד חדרי השירותים מהווה גורם משמעותי לכך), אך לא ציינת באותה הזדמנות כי סך הכל של 960 המיטות המובטחות תיהינה פעילות למן סוף 2016 ומאוישות בתקנים המתחייבים מהפעלתן!
האם האוצר מקשה עליך לישם את החלטת הממשלה?
אני מקווה לשמוע ממך במסיבת העיתונאים הבאה שלך , כי התקציב לשיפור מערך האישפוז הכללי אכן מאושר.
באם זה יקרה , עליך למצוא גם תקציב נוסף למיטות אישפוז כללי, כדי לנסות להתקרב לתקן האירופאי, וכמובן גם עבור כ-500 מיטות חסרות ל"טיפול נמרץ" על תקניהן .
מאחל לך שתצליח לבצע , ולא רק להבטיח!
איני רוצה להכביד עליך בהערותיי - אך גם כוננות מערכת הבריאות הציבורית בשע'ח, ראויה לתשומת ליבך(ראה הערות מבקר המדינה מ- 2011).
בכל הכבוד הראוי, פרופ. תיאו דב גולן.