חדשות

רפורמה בבריאות הנפש - הנחיות לצעדים ארגוניים במסגרת סכסוך עבודה של ההסתדרות

החל מיום ד', 1.7.15, פתחו הסתדרות המח"ר ואיגוד העובדים הסוציאליים בעיצומים והופסק שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות בכל הנוגע לרפורמה בבריאות הנפש

הרפורמה בבריאות הנפש (אילוסטרציה)
הרפורמה בבריאות הנפש (אילוסטרציה)

לאחר אי התקדמות המשא ומתן עם משרד הבריאות, הודיעו ב-30.6.2015 הסתדרות המח"ר ואיגוד העובדים הסוציאליים, על הפסקת שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות בכל הנוגע לרפורמה בבריאות הנפש, וזאת עד להסדרת מעמדם וביטחונם התעסוקתי של העובדים במרפאות הציבוריות.

החשש של הגופים הנ"ל הינו מפיטורי עובדים במרפאות ופגיעה בלתי הפיכה במקצועות בריאות הנפש ובעתיד המקצוע. אי לכך, הוחלט שהחל מיום ד' 1.7.2015, הם יפתחו בעיצומים ויפסיקו כל שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות בכל הנוגע לרפורמה בבריאות הנפש, עד אשר יוסדר מעמד העובדים בתחנות לבריאות הנפש וביטחונם התעסוקתי, וכן יובטחו המשך קיומו של מערך בריאות הנפש הציבורי ועתיד מקצועות הטיפול הנפשי בישראל.  מהות העיצומים תתואר להלן, כשהדגש הוא על רצון לא לפגוע בטיפול במטופלים.

במסגרת הפסקת שיתוף הפעולה, הוחלט לפעול על פי ההנחיות הבאות:

  1. קבלת מטופלים תתבצע כרגיל, במתכונת שקדמה לרפורמה.
  2. מטופלים קיימים ימשיכו לקבל טיפול כרגיל, ללא טופס 17, גם אם קיבלו כזה מקופת החולים.
  3. קליטת מטופלים חדשים שהופנו ע"י קופת החולים תתבצע ללא הזנת ההתחייבות לתשלום מקופת החולים.
  4. פונים באופן עצמאי לקבלת טיפול יתקבלו כרגיל, ולא יתבקשו להביא הפניה מקופת החולים.
  5. אין לתעד את הטיפול במערכת הממוחשבת. כל טיפול שנדרש תיעודו בהתאם להנחיות הקיימות טרם הרפורמה בבריאות הנפש יתועד בדרך אחרת, בהתאם לדין.

ערך: פרופ' יוליאן יאנקו

נושאים קשורים:  חדשות,  הרפורמה בבריאות הנפש,  איגוד העובדים הסוציאליים,  הסתדרות המח"ר,  פרופ' יוליאן יאנקו
תגובות
05.07.2015, 22:06

מדוע התעוררו הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים רק בדקה ה-91? לצערי, הצעדים עליהם הכריזו עלולים לפגוע דווקא בהם עצמם, ובמרפאות בהן הם עובדים. לטפל בחינם במטופלים, בלי לקבל את הכסף מקופות החולים, זאת בעיני יריה עצמית ברגל. אם כבר - אז ההיפך: קחו את טופס ה-17, שבו עם המטופל שעה בחדר ואל תטפלו בו. הבעיה השניה היא שאנחנו עלולים לגלות שאנחנו יכולים להסתדר בלי פסיכולוגים, למשל - לא להסתדר טוב, כמובן, אבל להסתדר, איכשהו. כל זמן שהפסיכיאטרים עובדים, המרפאות יחזיקו. וכל מה שייגרם מזה, זהו חיזוק הדיעה שאפשר להיפטר מן ה"פארא-רפואיים" ולפגוע במעמדם. בקיצור, כשפותחים בצעדי מחאה, כדאי לתכנן קצת מראש, לפעול קצת (או הרבה) לפני שמאוחר מדי, ולא לעשות צעדים שיפגעו במוחה, אלא בצד השני.