חדשות

יהיה בסדר - תערוכה במכון ויצמן

התערוכה נפתחה ב-1.7.2015 ויוצגו בה גם ציוריהם של חברינו הפסיכיאטרים, ד"ר אמי שופמן וד"ר יורם טלמון

מבקרים בתערוכה מתבוננים ביצירותיו של ד"ר אמי שופמן

"יהיה בסדר" היא, אולי, ההבטחה העיקרית הגלומה ברפואה. כך היה בעולם העתיק (מצרים, שוּמֶר), שבו יוחסו מחלות ותרופות לכוכבים, לשדים ולכשפים, וכך הוא גם בימינו אלה, שבהם אנו חותרים בעוצמה לקראת פיתוחה של רפואה מותאמת אישית המבוססת על הבנה עמוקה של מרכיבים גנטיים, מטבוליים ופיסיולוגיים.

מימין: נשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' דניאל זייפמן, אוצר התערוכה ודובר המכון יבשם עזגד וד"ר אמי שופמן

מימין: נשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' דניאל זייפמן, אוצר התערוכה ודובר המכון יבשם עזגד וד"ר אמי שופמן

גם אצל הרופאים התחוללו, בתהליך ההתפתחות של תרבות האדם, שינויים מפליגים. בתחילה הם היו מכשפים וקוסמים, בהמשך - פילוסופים וכוהני דת, וכיום הם חוקרים ומיישמים את מדע הרפואה. תוחלת החיים הממוצעת עלתה בהתאמה: מ-33 שנות חיים בתקופת האבן, ל-48 שנים בתקופת האימפריה הרומית, ל-65 שנים באמצע המאה ה-20, ל-83 בסוף העשור הראשון של המאה ה-21, וכיום, במדינות מסוימות, היא כבר מתקרבת ל-90.

אבל דבר אחד נותר כשהיה: מצוקתו של האדם החולה, והצורך העמוק שלו להאמין ולקוות ש"יהיה בסדר". וכך, כל מה שצריך לעשות הוא לגשת לרופא מומחה, שבידו הידע (הנסתר מרוב בני-האדם). הוא כבר יאבחן בדייקנות את הבעיה, ויפתור אותה באמצעים הרבים מאוד העומדים לרשותו. אם בעבר יכול היה הטיפול להתבסס על השבעות ולחשים, הרי שבעתיד הלא רחוק נראה שהוא יתחיל בדגימת הדי-אן-אי של המטופל ובניתוחה. אבל מבחינת האמון של המטופל ברופא, ותקוותו להחזיר את הדברים לתיקונם, דומה שגשר דק, אבל חזק, מקשר בינינו לבין בני תקופת האבן.

בתערוכה זו, שאצרו יבשם עזגד וסיגל מיילין, ואשר מוצגת במרכז הישראלי הלאומי לרפואה מותאמת אישית על-שם ננסי וסטיבן גרנד במכון ויצמן למדע, מציגים מספר אמנים, מישראל ומאנגליה, את התובנות ואת התחושות שלהם ביחס למימשק שכל אדם מקיים עם עולם הרפואה. אריק בוקובזה, רוקח בהשכלתו, יוצא לדרך מנוסחאות של תרופות, אותן הוא קושר למקום פיסי – ירושלים. תמר שפר מכניסה לתוך כמוסה עולמות ומלואם. סוזי פרימן יוצרת אריג של כאב לבן שבו משולבות אריזות ריקות של משככי כאבים. איריס איריסיה קובליו בחרה לצייר על אריזות של תרופות. אליהם מצטרפים שני רופאים, ד"ר אמי שופמן וד"ר יורם טלמון, שציוריהם מושפעים מעבודתם, מצד אחד, ומשַקפים צורך להשתחרר מהכאב של המטופלים שהם חוֹוים במשך היום, מצד אחר.

מבחר יצירות נוספות:

איריס קובליו - ציור על עטיפת תרופה

איריס קובליו - ציור על עטיפת תרופה

איריס קובליו - צילום על אריזת תרופה-1

איריס קובליו - צילום על אריזת תרופה-1

תמר שפר - כמוסה

תמר שפר - כמוסה

12

נושאים קשורים:  חדשות,  תערוכה,  ד"ר אמי שופמן,  מכון ויצמן,  אמנות
תגובות
 
05.07.2015, 14:53

יפה יפה ותודה על השיתוף. חשוב שבצד היום יום יש משהו אישי ומרחב אישי שבו אפשר להתבטא.
אורי שוחט

07.07.2015, 21:47

האומנות היא שפת הנפש. במקרה שלי הציור. מציע לקרוא מאמרי באתר זה- נסיוני האישי באומנות ככלי טיפולי