חדשות

הרכב מורחב של בג"צ ידון השבוע בעתירה נגד מינוי ליצמן לתפקיד סגן שר הבריאות

סיעת "יש עתיד" בכנסת, שהגישה את העתירה, טוענת כי מדובר בעבירה על כללי המנהל התקין, וכי יש למנות שר בריאות במשרה מלאה, ולא סגן שר במעמד של שר, כפי שהוסכם בין "יהדות התורה" ל"ליכוד" במסגרת ההסכמים הקואליציוניים ביניהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: משרד הבריאות)

הרכב של חמישה שופטי בג"צ ידון מחרתיים (יום ג') בעתירה שהגישה סיעת "יש עתיד" נגד המדינה, ראש הממשלה, היועץ המשפטי ונוספים, בנוגע למינוי ח"כ יעקב ליצמן לסגן שר הבריאות במעמד של שר. המינוי נעשה בהתאם לעקרונות מפלגת "יהדות התורה", שאינה מקבלת על עצמה תפקידי שרים.

על ההרכב המורחב החליטה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, שתעמוד בראשו. הוא יכלול מלבדה גם את שופטי העליון המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, חנן מלצר וניל הנדל.

זו הפעם השנייה שעתירה כזאת מוגשת לבג"צ בהקשר למינוי ליצמן כסגן שר הבריאות. ב-2009 הוגשה עתירה דומה על ידי הר"י, לאחר שליצמן מונה לסגן שר הבריאות בממשלה, אך לאחראי הבלעדי על המשרד וללא שר מכהן. העתירה נדחתה, אך השופט רובינשטיין קבע אז, כי מוסד "סגן שר במעמד של שר" - "ראוי שיחלוף מהעולם".

הבוקר (יום א') מדווחת רוני לינדר גנץ ב "דה מרקר", כי בנספח לתשובת המדינה לעתירה מובא מסמך שבו נקבע הסדר מיוחד, שעד כה לא נחשף לציבור, בין ליצמן לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסגרת המינוי ועל רקע הטענות בעבר.

לפי המסמך, מתוקף תפקידו של נתניהו כשר הבריאות הוא חייב לגלות מעורבות וסמכות אישית בכל החלטה ופעולה מרכזית של משרד הבריאות, וגם לקיים פגישות שבועיות עם ליצמן ועם מנכ"ל המשרד. כמו כן, מחייב ההסדר את נתניהו לחתום על מסמכים שונים המחייבים סמכות של שר, כמו צווים ותקנות.

במאמר דעה של כתבת הבריאות של עיתון "דה מרקר" רוני לינדר-גנץ, המלווה את הדיווח, נאמר כי מסמך היועץ המשפטי שצורף לתגובת המדינה לעתירה רק מדגיש כי בג"צ לא מתכוון לעשות חיים קלים לנתניהו וליצמן. "אולי מדובר ב'ישראלבלוף' ואף אחד לא מתכוון לקיים את מתווה ההסדר, כלומר ליצמן יהיה השר בפועל ונתניהו ישמש כחותמת גומי להחלטותיו. אבל יתכן גם שהמתווה אכן ייאכף בבג"צ, יהפוך את ליצמן לברווז צולע ויגרום לנתניהו להקדיש חלק ניכר מזמנו לתחום הבריאות... ההימור שלנו הוא שהמתווה הוא עוד צפצוף מקומם על מינהל תקין וכי ההסדר מזמין צרות", כתבה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  ראש הממשלה בנימין נתניהו,  בג"ץ,  עתירה,  "יש עתיד",  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות
אנונימי/ת
06.07.2015, 21:13

הלוואי ובגץ יצילנו מהחורף השחור של מערכת הבריאות שגזר עלינו ראש הממשלה כשמינה אדם כמו ליצמן ל"סגן" השר שלנו.
זו הזנייה של מערכת הבריאות במדינת ישראל ואין מילה עדינה יותר לתאר זאת מבלי לעוות את המציאות.
צריך אדם בעל שיעור קומה, אינטילגנציה, חוכמה, תושיה, יוזמה ופיקחות. בקיצור ממש לא ליצמן. יש גם רבנים מתאימים אם רוצים - למשל למה לא למנות אדם מופלא כמו הרב יגאל שפרן? רב ופרופ' לאתיקה רפואית במשרד הבריאות, מרצה בפקולטאות לרפואה וד"ר לפילוסופיה? למה דווקא ליצמן חסר הכישורים?
לעזאזל עם הקואליציה. אנחנו קוראים רפואה ספרים וג'ורנלין מבוסטון ומנוהלים ע"י אנשים שלא מתאימים לנהל בית חולים שדה בעולם ה 3.

אנו זקוקים "לחסדי שמיים"!
באם בג'ץ יחייב מינוי שר במשרה מלאה, והרבי מ"גור" יאסור על ליצמן להצטרף כשר ל"ממשלה הציונית" (איסור הקיים כעת) - ליצמן יאלץ להתפטר - "ובא לציון גואל"...
באם מהלך זה לא יתקיים, אנו עלולים להקלע למצב בלתי נסבל לחלוטין : מע' בריאות הציבורית תתוכנן, תנווט, תחליט ותנוהל ע'י "קודקוד" משולש של שלושה "לא-ופאים" - ראש הממשלה מר נתניהו כשר הבריאות, מר ליצמן סגן-שר, מר סימן-טוב כמנכ'ל - אנו אכן זקוקים "לחסדי שמיים"?
או שתיווצר דעת ציבור לוחמת ,תקיפה ועקשת שלא תיתן לאסון זה לקרום עור וגידים!
אנו זקוקים לנער שיקום ויזעק במלוא גרונו - "אבל המלך עירום"!
אני אופטימי ומקווה, ומתפלל ל"חסדי שמיים" מצד הרבי מגור!.
בכבוד הראוי, פרופ. תיאו דב גולן.