חדשות

המנכ"ל החדש של משרד הבריאות: תוקם חטיבה לבתי חולים במקום רשות האשפוז

מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס, משה בר סימן-טוב, אמר את הדברים בטקס חילופי המנכ"לים שנערך במשרד הבריאות; כמו כן, ציין את הצורך לחזק את הרפואה הציבורית, וציין שני אתגרים מרכזיים לשנים הקרובות: הזדקנות האוכלוסייה והירידה ברמת הבריאות הכוללת כתוצאה מאורח חיים לא בריא

משמאל: שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב (צילום: משרד הבריאות)

חטיבת בתי חולים תוקם במשרד הבריאות במקום רשות האשפוז שהוקמה על ידי שרת הבריאות הקודמת יעל גרמן ונסגרה על ידי סגן שר הבריאות הנוכחי, יעקב ליצמן. על הקמת החטיבה הודיע משה בר סימן-טוב, המנכ"ל הנכנס של משרד הבריאות, בטקס חילופי המנכ"לים שנערך אתמול (ד').

בטקס נפרדה צמרת משרד הבריאות וסגן השר מהמנכ"ל שכיהן בתפקיד כשנה ומחצה - פרופסור ארנון אפק.

מימין: מנכ"ל משרד הבריאות היוצא פרופ' ארנון אפק ומנכ"ל משרד הבריאות הנכנס, משה בר סימן-טוב (צילום: משרד הבריאות)

מימין: מנכ"ל משרד הבריאות היוצא פרופ' ארנון אפק ומנכ"ל משרד הבריאות הנכנס, משה בר סימן-טוב (צילום: משרד הבריאות)

בר סימן-טוב: "באופן יחסי, מערכת הבריאות היא הטובה ביותר, הנותנת את הערך הרב ביותר לציבור ביחס להשקעה בה"

בר סימן-טוב הודיע, כי "מנגנוני הניהול והמשילות מול מערכת האשפוז חייבים לעלות מדרגה, ולהיות מותאמים למציאות הנוכחית. אנחנו מחויבים למצוא את המשאבים הנדרשים למערכת הזאת, אך חייבים במקביל גם להבטיח ניהול נכון של המשאבים ברמה הלאומית. כל ניהול מתחיל מניהול ההון האנושי ולשמחתי יש במערכת הבריאות הון אנושי משובח ומאתגר".

בר סימן-טוב ציין כי מצא במשרד הבריאות "אנשי מקצוע מסורים ומעולים שאוהבים את המערכת ונותנים לה את הנשמה". "הלב שלהם במקום הנכון והמוח שלהם עובד והם באים לעבודה חדורים תחושת שליחות במטרה להציל חיי אדם. משמח מאוד לראות שיש בשירות הציבורי גם איים של מצוינות גבוהה כל כך", אמר.

הוא הדגיש, כי מערכת הבריאות היא "רכיב חיוני ביכולתה של המדינה לשמור על סולידריות חברתית לאורך זמן. באמנה הבלתי כתובה שבין המדינה לתושבים. מערכת בריאות ציבורית חזקה ומתפקדת, היא אחד הרכיבים העיקריים שאנחנו מחויבים לספק, לא פחות מביטחון, חינוך או ממערכות ציבוריות אחרות. אולם למרות חשיבותה, המערכת לא מקבלת את הקשב הציבורי הנדרש עבורה. באופן יחסי זו המערכת הציבורית הטובה ביותר, הנותנת את הערך הרב ביותר לציבור ביחס להשקעה בה. אלא שבמערכת חלים סימני שחיקה מדאיגים".

בר סימן-טוב על אנשי משרד הבריאות: "הלב שלהם במקום הנכון והמוח שלהם עובד והם באים לעבודה חדורים תחושת שליחות"

"אני לא אוחז בגישה שצריך שיהיה יותר רע לפני שיהיה יותר טוב", אמר עוד המנכ"ל החדש של משרד הבריאות, "יש צורך לחזקה. המערכת נשחקת מסיבות שונות ורמת האמון הציבורי בה פוחתת אף היא. אלא שזו איננה גזירת גורל. המגמה המדאיגה של השנים האחרונות שבהן חלה עליה חדה בהוצאה הפרטית לבריאות היא שמדאיגה –והיא ניתנת לשינוי. ככל שנתמודד עם הבעיה מהר יותר נוכל לעשות זאת טוב יותר ובפחות משאבים".

הוא סימן שני אתגרים גדולים שעומדים עתה לפני מדינת ישראל בתחום הבריאות: הזדקנות האוכלוסייה והירידה ברמת הבריאות הכוללת כתוצאה מאורח חיים לא בריא, תזונה לקויה, מיעוט בפעילות הגופנית, זיהום אוויר ובעיות נוספות. אנחנו נמצאים בנקודה קריטית שבה יש לנו עדיין הזדמנות להתמודד עם האתגר הזה לפני שהוא הופך לקטסטרופה".

כמו כן, הדגיש כי "אתגר מרכזי נוסף העומד עתה לפתחו של משרד הבריאות הוא ביצור מעמדה של הרפואה הציבורית לשנים הקרובות". בר-סימן טוב ציין כי על המשרד לעבוד בתיאום הדוק יותר עם מערכת החינוך והרווחה כדי להבטיח בריאות טובה יותר לציבור.

בהתייחסו לתפקידו הבכיר הקודם במשרד האוצר אמר בר סימן טוב: "אמרתי לחברי באוצר: באתי להיות מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל משרד הבריאות בלבד. אני יודע שהדרך להצעיד את המערכת הזאת קדימה היא בשיתוף פעולה ונכונות הדדית לבצע שינויים כדי לחזק את המערכת ולא באמצעות כיפופי ידיים ומלחמות טריטוריה".

הוא הודה למנכ"ל היוצא פרופסור אפק: "כל יום שעובר אני רק לומד להעריך יותר את העבודה שעשה בניווט מערכת הבריאות בתקופה רגישה ונפיצה כל כך. בתקופה של בחירות, בין ממשלות ובאחד המבחנים הקשים ביותר שיכולים להיות למנכ"ל – מלחמה".

ליצמן מצדו אמר בטקס: "לבר סימן-טוב זכויות רבות. אזכיר אחת מהן. כשרציתי להעביר את רפורמת השיניים (בקדנציה הקודמת שלו כסגן שר הבריאות – ד.א.), הוא היה היחיד שתמך ברפורמה. הוא אמר לי : 'לך על זה, תעשה היסטוריה'. לא אשכח זאת כי זה נדיר בימינו להבטיח וגם לקיים".

ליצמן אמר עוד : "צריך לעשות סדר במשרד הבריאות, בבתי החולים, בקופות החולים, להכין תכניות עבודה". הוא החמיא לפרופסור אפק על "עבודה קשה ומצוינת בתקופה מאד לא קלה", ואיחל לו הצלחה בהמשך העבודה.

"תקופתי כמנכ"ל", אמר פרופסור אפק בטקס, "הייתה מאוד סוערת. זכיתי לעבוד תחת שלושה שרים: גרמן, הנגבי, ליצמן. ליצמן הדגים לנו כיצד ניתן לסייע לכל אדם. העברנו יחד שתי רפורמות. הרפורמה בבריאות הנפש רושמת הצלחה. הרפורמה אחרת היא בשקיפות. לראשונה פרסמנו מדדי איכות לבתי החולים, התחלנו לאסוף נתונים על זיהומים עמידים, קידמנו את המענה לשבץ מוחי, עבדנו על תכנית לאומית נגד מגפת הסוכרת. כל זאת תוך יצירת תרבות של הידברות עם גופי הבריאות השונים ומשרדי הממשלה".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב,  פרופסור ארנון אפק,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות
 

למנכ'ל החדש ,(שאינו רופא ) עצה :
טרם נכנסת לתפקידך ,וכבר אתה מצהיר הצהרות...
לאט לך, אולי תנסה בשנה הקרובה להכיר את המערכת מקרוב, עלידי ביקורים יזומים מתוכננים ולעתים גם בהפתעה ביחידות השדה השונות והמורכבות...
מערכת הבריאות הציבורית על כל גווניה ( הממשלתית וזו המשתיכת לקופות החולים השונות) מחייבת לימוד תוך היכרות ישירה, ולא דרך כורסת המנכ'ל במשרדו...
לכשתעשה כל זאת ,ובהתמדה הראויה של ביקורי שטח, אולי אז, תוכל להצביע על הבעיות..
ועד אז "אל יתהלל החוגר כמפתח".. הדרך עוד ארוכה לפניך...
בכבוד הראוי, פרופ. תיאו דב גולן.