חדשות

יו"ר הר"י: "כל ארגוני הרופאים בעולם מכירים בהזנה בכפייה כהליך של עינוי"

ד"ר ליאוניד אידלמן אמר את הדברים בתגובה לדברים שהשמיע נגדו אתמול (ב') סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בוועדת הבריאות של הכנסת: "זו בושה וחרפה שאדם בתפקיד ציבורי מכובד ובעל השפעה ניכרת על מערכת הבריאות קורא להפרת החוק"

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)
פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, ביקר אתמול (יום ב') בחריפות את דברי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שאמר בוועדת הבריאות של הכנסת כי ד"ר אידלמן "חצה קו אדום" כשקרא לרופאים להתעלם מחוק ההזנה בכפייה לאסירים ולעצירים ביטחוניים.

"רופאים יפעלו על פי האתיקה הרפואית ולא על פי קונסטלציה פוליטית כזו או אחרת", אמר ד"ר אידלמן. "אלו דברים שהתרחשו במשטרים אפלים שבהם רופאים הרגו חולים בגיבוי החוק. לא ניתן שההיסטוריה הזו תחזור על עצמה. כל ארגוני הרופאים בעולם מכירים בהזנה בכפייה כהליך של עינוי", הוסיף.

חילופי הדברים בין יו"ר הר"י לבין סגן שר הבריאות התקיימו לאחר שהממשלה אישרה שלשום את קידום הצעת החוק "מניעת נזקי שביתת רעב", המאפשר הזנה בכפייה לאסירים ולעצירים ביטחוניים שובתי רעב. ד"ר אידלמן הודיע, כי במידה שהחוק יעבור, ההסתדרות הרפואית תנחה רופאים להתעלם ממנו.

ד"ר אידלמן: "אלו דברים שהתרחשו במשטרים אפלים שבהם רופאים הרגו חולים בגיבוי החוק. לא ניתן שההיסטוריה הזו תחזור על עצמה"

לפי דיווח בעיתון "הארץ", ליצמן אמר בוועדה כי "זו בושה וחרפה שאדם בתפקיד ציבורי מכובד ובעל השפעה ניכרת על מערכת הבריאות קורא להפרת החוק". ליצמן איים, כי אין בכוונתו לעבור לסדר היום על דברי ד"ר אידלמן: "יושב ראש ההסתדרות הרפואית חצה קו אדום. קריאה פומבית לא לציית לחוק היא פגיעה אנושה בשלטון החוק בישראל".

ליצמן אמר גם, כי בניגוד לעמדת הר"י, "אני חושב שמערכת בריאות צודקת ושוויונית דורשת שמירה על החוק תוך הקפדה על ערכי מוסר וצדק".

אידלמן אמר בתגובה, כי "זו אינה תגובה שאני הייתי מצפה ממי שעומד בראש משרד הבריאות, אבל היא לא משנה את קוד האתיקה הרפואית, שמנחה באופן חד משמעי את הרופאים שלא להשתתף בעינויים".

עוד מוסר העיתון, כי ח"כ אביגדור ליברמן ("ישראל ביתנו") הודיע, כי סיעתו תתנגד לחוק ההזנה, משום ש"אי אפשר שהמדינה תיכנע לאיומים". לדבריו, "מי שרוצה לשבות רעב - שישבות. מדובר בחיים שלהם וזו אחריות שלהם".

נושאים קשורים:  חדשות,  הזנה בכפייה,  אתיקה רפואית,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  יו"ר הר"י,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות

אני דוגל בעליונות האתיקה הרפואית, ותומך חד-משמעית בעמדת יו'ר הר'י!
פרופ. תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
16.06.2015, 15:17

פניה לגופי זכויות אדם ועיתונים באירופה ובעולם תחייב את הממשלות שלהן תחת מטריית ה EU לדרוש מרוהמ להחליף את השר ולפרסם התנצלות.
אולי זה מה שצריך כרגע.

לתגובת "אנונימי"
אכן ראוי שהשר לביטחון הפנים, אשר בקושי "חמם" את כסאו, יתנצל על דבריו המעידים על בורות מוחלטת בעקרונות האתיקה הרפואית!
בהזדמנות זו , כדאי שסגן שר הבריאות (המכהן זו הפעם השניה כסגן שר הבריאות), ירסן גם הוא את לשונו המאיימת על הר'י!
גם עבורו הגיע הזמן לדעת ,שערכי האתיקה הרפואית מהווים עקרון עליון לעבודת הרופא. אם עדיין לא הטמיע זאת , אולי אין מקומו במשרד הבריאות, בו הוא מתנהג כאילו הוא "שליט יחיד בנחלת אבות" !
כיצד הוא מעז לאיים על הר'י באומרו שעל הארגון לציית לחוק (חוק שטרם חוקק)?!
אותו סגן שר, הנמנע מלהישבע אמונים למדינה "הציונית"! בוש והכלם!!
בכבוד רב, פרופ. תיאו דב גולן.