חדשות

איגוד רופאי הילדים מנע החלטה נגד ברית מילה באקדמיה האירופית לרפואת ילדים

משלחת נציגי האיגוד השתתפה בכנס של האקדמיה בסלובקיה, והציגה את עמדתה נגד נייר עמדה שהוגש לדיון בוועדת האתיקה שלה; התוצאה: סוגיית ברית המילה ירדה מסדר היום; פרופ' אלי סומך: ההחלטה היתה עלולה לפגוע קשות בקהילות היהודיות באירופה ובחופש הדת שלהן

ברית מילה (צילום: אילוסטרציה)
פרופ' אלי סומך (צילום: פרטי)

פרופ' אלי סומך (צילום: פרטי)

איגוד רופאי הילדים הישראלי סיכל בסוף החודש שעבר החלטה נגד ברית מילה שעלתה לדיון באקדמיה האירופית לרפואת ילדים (European Academy of Pediatrics), במסגרת כנס שקיימה בברטיסלאבה, בירת סלובקיה.

נציגי האיגוד מישראל - ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל איגוד רופאי הילדים (ממכבי שירותי בריאות) וחברי הנהלת החברה לרפואת ילדים בקהילה ד"ר שמעון ברק (גם הוא ממכבי שירותי בריאות) וד"ר מנואל כץ (ממשרד הבריאות) - הביאו בכנס את עמדת האיגוד הישראלי, "ופעלו לסכל את ההחלטה המקוממת שכוונה כנגד האתיקה שבביצוע ברית מילה", מסר ל"דוקטורס אונלי" יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופסור אלי סומך.

לדברי פרופ' סומך, באיגוד לרפואת ילדים הכינו בעזרתו של ד"ר בני גזונדהייט, רופא ילדים והמטו-אונקולוג בהתמחותו ומייסד חברת cell el therapeutics ltd, "מסמך מקיף שקיעקע אחת לאחת את כל ההנחות והקביעות של הנייר המקורי שהוגש לדיון במושב ועדת האתיקה של האקדמיה".

לדברי פרופ' סומך, ההחלטה היתה עלולה לפגוע קשות בקהילות היהודיות באירופה ובחופש הדת שלהן, ולהעמיד במבוכה את המערכת הציבורית הישראלית

בדיון שהתקיים הוחלט לבסוף ברוב קולות להוריד את נושא ברית המילה מסדר היום של האקדמיה - באופן סופי.

ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד, הדגיש: "הניצחון בדיון על ברית המילה בוועדה האתית של ה-European Academy of Pediatrics איננו רק נושא רפואי, אלא גם נוגע לכל מדינת ישראל ולכל העם היהודי. לוועדה האתית הוצע לאישור מסמך שטנה מתוחכם, רווי סילופים וחצאי אמיתות נגד ביצוע ברית מילה בילדים".

"הדיון שהתקיים", הוסיף, "הזכיר את המאבק שניהלה ישראל במסמך דומה שהוציאה לפני כשנה וחצי המועצה האירופית (Council of Europe) – והוא רק המחיש שוב את חשיבות הנוכחות של נציגים מישראל בפורומים הבינלאומיים השונים".

פרופסור סומך הביע את שביעות רצונו הרבה מההישג בזירה האירופית. לדבריו, ההחלטה היתה עלולה לפגוע קשות בקהילות היהודיות באירופה ובחופש הדת שלהן, ולהעמיד במבוכה את המערכת הציבורית הישראלית.

פרופ' סומך ציין, כי במקומות אחרים, למשל בארצות-הברית, קיימת הכרה ברורה של האיגודים הרפואיים ביתרונותיה הרפואיים של המילה, ובמדינות אפריקה המילה היא גם נדבך חיוני בתוכניות למניעת התפשטות נגיף האיידס.

"אני שמח על המהלך הישראלי למניעת החלטה פוליטית, שמלכתחילה מקומה לא היה אמור להיות בדיונים מקצועיים המתקיימים באקדמיה האירופית של רופאי הילדים", הדגיש פרופ' סומך.

נושאים קשורים:  חדשות,  ברית מילה,  איגוד רופאי הילדים,  פרופסור אלי סומך,  ד"ר צחי גרוסמן,  האקדמיה האירופית לרפואת ילדים
תגובות
 
אנונימי/ת
11.06.2015, 13:16

הטיעון שבמדינות אפריקה המילה חיונית בתוכניות למניעת התפשטות נגיף האיידס אינה רלוונטית לאירופה , ולמעשה לאף מדינה מערבית שקיימת בה נגישות לקונדומים.
חופש הדת הוא גם איננו טיעון. ואם בדתות מסוימות מקובל לבצע מילת נשים?

לא כל דבר זה החלטה פוליטית נגד ישראל, מה גם שרוב אלה שמבצעים מילה היום מסיבה דתית, הם בכלל לא יהודים אלא מוסלמים.

11.06.2015, 20:43

התגובה האנונימית נכונה בהחלט. ארגון רופאי הילדים של ישראל עשה בשם הדת היהודית ומנהג אחד ברברי הטמוע בה, מעשה שיכול היה למנוע אחת ולתמיד את ביצוע הטקס האכזרי שמהווה פגיעה חד משמעית בזכויות הילד.

בתור יו"ר הוועדה הבינמשרדית להסמכה ופיקוח על המוהלים הנני מברך בברכת יישר כוח לפרופ' אלי סומך, לד"ר צחי גרוסמן ולאיגוד רופאי הילדים הישראלית על הצלחתכם להוריד סופית את נושא ברית המילה מסדר היום של האקדמיה האירופית לרפואת ילדים שהתקיים בברטיסלאבה בירת סלובקיה.
עשיתם דבר עצום לעם ישראל אשר מקיים כמעט ללא יוצא מן הכלל בכל תפוצות ישראל את מצוות ברית המילה מאז אברהם אבינו במשך כ-4,000 שנה.
כל הכבוד והערכה לכם
ד"ר אלי יוסף שוסהיים

אנונימי/ת
12.06.2015, 08:18

אם לדעתך הסיבה העיקרית לברית מילה היא מסורת (מצווה קדומה) אז אכן אין מקום לכך שהאקדמיה האירופית לרפואת ילדים תדון בכך. במקרה כזה עדיף שהמנהג הזה יפסל בחקיקה.
(במאמר מוסגר = ברית מילה במקור איננו מנהג יהודי)

לעומת זאת, אם הסיבה היא יתרונות רפואיים כאלה או אחרים (שאפשר אולי להתווכח אם הם מצדיקים את הפעולה , אך בהחלט הם קיימים), אזי היא צריכה להתבצע ע"י אנשי צוות רפואיים ולא ע"י אנשי דת, ואז כמובן שיש מקום לבחון את זה במסגרת אקדמית.

כך או כך - המצב הקיים בישראל , הוא בטח לא תקין.

12.06.2015, 18:14

השאלה היא ממתי אירגון רפואי מיקצועי ומדעי עוסק בפעולות הצלה של העם היהודי בגולה ובמניעת מבוכה פוליטית מממשלת ישראל? ובנוסף, הערך המדעי של הקביעה שגברים שנימולו בריאים יותר מאלו שלא נימולו, שווה לערך של הקביעה שהאוכלים בשר עגל (כשר) בריאים יותר מהאוכלים בשר חזיר.
אני מקווה שאותו כנס עסק גם בעניינים רציניים.
ד"ר וידנפלד יעקב

אנונימי/ת
17.08.2019, 17:20

שוב מסתבר, שכאשר אידיאולוגיה דתית/מסורתית מתערבבת עם מדע ורפואה, מי שמנצח אלו תמיד הדתיים.
משרד הבריאות מתכחש לעובדה שניתוח מילה הוא פרוצדורה רפואית, ולכן לא נוקט עמדה משמעותית בעניין.
אף אירגון רפואי בעולם לא ממליץ על מילת ילודים שגרתית.
"פרופ' סומך ציין, כי במקומות אחרים, למשל בארצות-הברית, קיימת הכרה ברורה של האיגודים הרפואיים ביתרונותיה הרפואיים של המילה, ובמדינות אפריקה המילה היא גם נדבך חיוני בתוכניות למניעת התפשטות נגיף האיידס."
זה למשל מדהים. אין מקומות אחרים מלבד ארה"ב, וגם שם רק אירגון אחד, ה-AAP, כתב בהצהרתו (הכבר-לא-מעודכנת) מ-2012, שהיתרונות עולים על החסרונות אבל גם הם לא ממליצים על הניתוח ורק חושבים שהורים יכולים להחליט עליו מטעמים דתיים תרבותיים או חברתיים.
ומדוע יש יותר יתרונות מחסרונות? משום שה-AAP התעלם לחלוטין מהתפקיד של הערלה, ומהשלכות החמורות למיניות האדם ובנות/בני זוגו.
וגם ההפצה של המילה באפריקה נגד איידס קשורה רק במדינות מסויימות מדרום לסהרה, ורק האמריקאים תומכים בה בעוד האירופאיים מתנגדים, אבל עם תרומות נדיבות של ביל גייטס ושל בלומברג, כולם מרוצים, וממשיכים לעשות כסף על חשבון הערלות של הגברים האפריקאים המסכנים.
בושה שרופאים מרשים לעצמם להיכנס לתחום שאינו רפואי, לעבור על השבועה היסודית של "קודם כל אל תזיק", ולזרות חול בעיני כולנו כאילו מנהג עתיק (אגב, לא יותר מאלפיים פלוס שנים), שהיה נהוג ע"י כל העמים הכנענים והפך רק אצל היהודים למנהג בו חותכים תינוקות, ורק אחרי מרד בר-כוכבא קיבל את הצורה האכזרית של היום בו כל הערלה נכרתת ("מל ולא פרע כאילו לא מל").
בקיצור - מנהג דתי, ללא שום קשר לבריאות ולרפואה, מקודם ע"י רופאים מקצועיים.
אני מתבייש בכך שרופאים קולגות שלי מוכנים לחתוך תינוקות תמורת בצע-כסף, ואני מתבייש בכך שיש עדיין רופאים שתומכים במנהג השחתת איבר המין של תינוקות זכרים.