חדשות

חוקרים בארה"ב: רמות גבוהות של אבץ בגוף קשורות בהופעת אבנים בכליות

המחקר נעשה בשלב הזה על מודל חיה, אך החוקרים טוענים כי חשפו את המנגנון שתורם להיווצרות אבנים בכליות, והצביעו על אבץ כגורם המרכזי

אורולוגיה, אבנים בכליות בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)
אורולוגיה, אבנים בכליות בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש על התהוות אבנים בכליות, שנעשה בהובלת חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן-פרנסיסקו (UCSF), גילה כי רמות גבוהות של אבץ בגוף ככל הנראה תורמות במידה ניכרת להיווצרותן. החוקרים מסרו, כי  ייתכן אפילו שהאבץ הוא גורם-הליבה לתחילת היווצרות האבנים בכליות.

על המחקר דווח בשבוע שעבר בכתב העת PLOS-One. הוא נעשה בשלב זה על מודל לא אנושי (זבובי פירות). החוקרים טוענים, כי תוצאות מחקרם מציגות זווית ראיה חדשה לגורם המחלה ולמחלות הקשורות ונובעות מאבנים בכליות. לדבריהם, הממצאים ללא ספק יובילו בקרוב לגישות זיהוי, אבחון, טיפול ומניעה חדשות.

שכיחות אבנים בכליות בארה"ב נמצאת בעלייה בשלושה העשורים האחרונים והסיכון להופעת המחלה בשלב כלשהו בחיים מוערכת כיום ב-19% בקרב גברים ו-9% בקרב נשים. מדי שנה מגיעים לחדרי מיון בארה"ב יותר מחצי מיליון אנשים עם תלונות על כאב, שמקורו מתברר באבנים בכליות.

"היעד האולטימטיבי שלנו הוא למצוא דרכים למניעת אבני כליה אבל לשם כך יש צורך תחילה להבין את המנגנונים שגורמים להופעתן", הסביר ראש צוות המחקר, פרופסור תומאס צ'י, מהמחלקה לאורולוגיה ב-UCSF. עבודת המחקר נעשתה בשיתוף עם מכון באק למחלות הזקנה ומכון המחקר בבית החולים לילדים באוקלנד.

החוקרים בדקו את האינטראקציה שבין אבץ, אוקסלט, סידן ומינרלים אחרים שיוצרים את אבן הכליה. החוקרים הדגישו, כי ככל שיורדות רמות האבץ שנצרכות בגוף, חל שינוי דרמטי באוקסלט השתני (urinary oxalate).

הסיבות האפשריות להיווצרות אבנים בכליות ידועות – מעט מדי שתייה, פעילות גופנית מעטה או גבוהה מדי, השמנת יתר, אובדן משקל בעקבות ניתוח או צריכת מזונות שמכילים יותר מדי מלח או סוכר. כמו כן, היסטוריה משפחתית קשורה בהופעת אבנים בכליות.

"כאשר מופיעה אבן הכליה הראשונה", הדגישו החוקרים, "כ-50% מהאנשים ימצאו בסיכון להופעת אבן כליה נוספת בתוך 5 שנים". תרופות למניעת אבנים בכליות קיימות כבר כ-25 שנה, ציין פרופ' צ'י, "אך הן אינן יעילות ברמה שהיינו מצפים לה".

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  אבנים בכליות,  אבץ,  ארה"ב
תגובות