רופאות העובדות בבית החולים "מעיני הישועה" בבני ברק לא הורשו להשתתף בטקס חנוכת אגף מיון ילדים החדש בתחילת החודש, בו נאם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ("יהדות התורה"); כך סיפרה ל"דוקטורס אונלי" רופאה העובדת בבית החולים בבני ברק, בתנאי שזהותה לא תיחשף.

לדברי הרופאה, "לא נתנו לאף אשה, רופאה או אחות להיכנס לאולם שבו נערך הטקס, בו ליצמן נאם ומסר הצהרות על תוכניותיו בתפקיד סגן שר הבריאות". הטקס נערך ב-10 במאי, לפני כניסתו של ליצמן לתפקיד, וכלל גם קביעת מזוזה לאגף המיון החדש למחלקת הילדים בבית החולים.

"מעולם לא הייתי בסיטואציה כזאת. רופאות הילדים בבית החולים, שהאגף החדש הוא מקום עבודתן, לא הורשו להיכנס לאולם. הרגשתי פגועה. לא ייתכן כדבר הזה בשנת 2015", הוסיפה הרופאה המתלוננת.

תמונות מהאירוע:

סגן שר הבריאות ליצמן בביקור ב"מעייני הישועה" (צילום: "מעייני הישועה")

סגן שר הבריאות ליצמן בביקור ב"מעייני הישועה" (צילום: "מעייני הישועה")

סגן שר הבריאות ליצמן בביקור ב"מעייני הישועה" (צילום: "מעייני הישועה")

סגן שר הבריאות ליצמן בביקור ב"מעייני הישועה" (צילום: "מעייני הישועה")

סגן שר הבריאות ליצמן בביקור ב"מעייני הישועה" (צילום: "מעייני הישועה")

סגן שר הבריאות ליצמן בביקור ב"מעייני הישועה" (צילום: "מעייני הישועה")

פרופ' צופיה איש-שלום: "היתה כאן בפירוש הדרה פורמלית של נשים וזה רק חוזר על עצמו גם באירועים שבהם משתתף ליצמן"

לדבריה, "קיבלנו כמו כולם את ההזמנה לאירוע החגיגי, אבל היה שם מי שדאג שלא נוכל להיכנס אליו. לא איפשרו לנשים להיכנס לאולם שבו דיבר ליצמן. כ-50 רופאות, אחיות ועובדות מינהלה בבית החולים, שביקשו להיות באירוע, רוכזו בחדר נפרד, והן לא יכלו למעשה לשמוע את דבריו (של ליצמן)".

לדברי הרופאה, "מחצית מסגל הרופאים בבית החולים הן נשים. גם מנהלת המחלקה לא הורשתה להיכנס לטקס". "אנחנו מבינות מצב שבו רב או בכיר מהעדה החרדית מגיע לבית החולים ואז מציבים כמקובל אצלם מחיצה", הוסיפה הרופאה, "אבל המוזמנות יכולות לפחות לשמוע אותו. כאן היה מדובר בנציג של המדינה, אדם שהיה ידוע שיהיה במעמד של שר. הייתכן כדבר הזה?"

"לא נתנו לאף אשה, רופאה או אחות להיכנס לאולם שבו נערך הטקס, בו ליצמן נאם ומסר הצהרות על תוכניותיו בתפקיד סגן שר הבריאות"

דוברו של סגן השר ליצמן שנלווה אליו לאירוע, הגיב בתשובה לפניית "דוקטורס אונלי": "אין לנו מושג על מה מדובר, אנחנו היינו שם רק במעמד של אורחים. ח"כ ליצמן מוזמן ופוגש נשים ומדבר עם רופאות בכל מקום אליו הוא מגיע. אנחנו נגד תופעת ההדרה. אילו ידע – לא היה נותן יד לצעד הזה".

יושבת ראש ארגון הרופאות בהר"י, פרופסור צופיה איש-שלום, הגיבה לאירוע: "הייתכן שאישיות ממלכתית בדרך לתפקיד של שר בפועל, כמו ח"כ ליצמן, לא הופתעה מכך שבאולם לא נראו רופאות ונשים? מרבית העובדות במקצועות הסיעוד בישראל הן נשים, כ-50% מבוגרות הפקולטות לרפואה הן כיום נשים. האם היעדרות נשים מהאירוע שבו השתתף, לא הדליקה אצלו נורה אדומה?"

פרופ' איש-שלום הוסיפה: "האם לא יכול היה לברר את הסיבה? הרי אירוע שכזה מתוכנן מראש יחד עם אנשי לשכתו וצוותו ומגובה על-ידם. הייתה כאן בפירוש הדרה פורמלית של נשים וזה רק חוזר על עצמו גם באירועים שבהם משתתף ליצמן. זה כבר אירע בעבר כאשר היה בתפקיד דומה ונערך טקס חלוקת תעודות הצטיינות במערכת הבריאות, אבל נשים עם תארי ד"ר ו-PhD לא הורשו לעלות לבמה כדי לקבל מידיו את התעודות שלהן. אדם הזוכה למינוי ממלכתי חייב לדעת שאין מקום להשלים עם הדרת נשים בשום פעילות טקסית או מקצועית".

פרופ' מוטי רביד: "הרופאות ונשים אחרות שהגיעו אכן רוכזו בחדר נפרד, צמוד לאולם שבו התקיים הטקס, המרחק בין שני אלו היה כמטר בערך"

המנהל הרפואי של בית החולים "מעיני הישועה", פרופסור מוטי רביד, מסר את התגובה הבאה: "ככלל, בבית החולים 'מעיני הישועה' לא קיימת הדרת נשים. בצוות עובדים גברים ונשים, רוב הצוות הסיעודי נשי אבל יש גם גברים, יש הרבה רופאות וכן מועסקות נשים במערכת המנהלה. גם בעבודה וגם בחדר האוכל שלנו ובחדר ההרצאות אין הפרדה בין נשים לגברים וההתנהלות כאן היא כמו בכל בית חולים אחר בישראל.

"האירוע שבו נערך טקס התקנת מזוזה היה מיוחד, משום שעמד להשתתף בו הרב חיים קנייבסקי והוא מבקש/דורש שתהיה הפרדה בין גברים לנשים באירועים שבהם הוא מופיע, לכן נוצרה מחיצה. אבל הצבתה איננה מעשה נפוץ אצלנו ובכל אירוע אחר הקהל מעורב. הפעם, מחמת כבודו של הרב קיווינו שתהיה הבנה לבקשה. אני מבקש לקבוע כי הדרת נשים איננה מדיניות של בית החולים.

"מה שקרה בפועל הוא שהרב לא הגיע בסופו של דבר לטקס. קיבלנו תחילה הודעה שהוא בדרך לאירוע אבל אחר כך שלא יכול היה להגיע – וההודעה האחרונה נמסרה כאשר הטקס כבר היה לקראת סופו.

"הרופאות ונשים אחרות שהגיעו אכן רוכזו בחדר נפרד, צמוד לאולם שבו התקיים הטקס, המרחק בין שני אלו היה כמטר בערך. הן אמורות היו להערכתי לשמוע את הדברים שנאמרו בטקס".