מחקרים

שיעור הישנות נמוך של מלנומה בשימוש בניתוח מוהז מיקרוגרפי עם צביעה אימונולוגית על ידי תאי MART-1

שילוב של חיתוך breadloaf של הרקמה המרכזית המופרדת עם הערכה מלאה של השוליים הפריפריאליים והעמוקים עם הצביעה האימונולוגית, מאפשר upstaging כמו גם הישנות מקומית נמוכה בהשוואה לחיתוך קונבנציונלי

25.05.2015, 21:17
ניתוח לב פתוח (צילום: אילוסטרציה)
ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

ישנן שיטות שונות להערכת הרקמה הנמצאות בשימוש בטיפול במלנומה עם ניתוח מוהז מיקרוגרפי. מטרת החוקרים הייתה לתאר את מתודולוגיה לטיפול במלנומה המשלבת יחד עם ניתוח מוהז מיקרוגרפי גם חיתוך breadloaf בהקפאה של הרקמה המרכזית המופרדת, עם הערכה מלאה של השוליים המיקרוסקופיים הפריפריאליים והעמוקים. שיטה זו מאפשרת הן upstaging (הערכה טובה יותר של שלב הסרטן) וכן הערכה פתולוגית כוללת של השוליים של הגידול, לפני ביצוע השחזור.

החוקרים ביצעו מחקר קוהורט (cohort) רטרוספקטיבי בו העריכו את החזרה המקומית וה- upstaging ב-614 מלנומות חודרניות (invasive) או שאינן חודרניות (in situ) מ-577 חולים שטופלו בשיטת ניתוח מוהז מיקרוגרפי עם מתודולוגיית עיבוד הרקמה הכוללת שימוש בחתכים קפואים עם צביעה אימונולוגית של תאי T 1י (MART-1) המזהים אנטיגן של מלנומה. תוצאות בדיקות המעקב היו זמינות עבור 597 מלנומות מ-563 חולים.

חזרה מקומית של הגידול זוהתה ב-0.34% (2/597) מהנגעים שהיו במעקב למשך זמן ממוצע של 1026 ימים (2.8 שנים). upstaging התרחש ב-34 מתוך 614 הנגעים (5.5%), מתוכם 97% (33/34) זוהו על ידי המנתח בשיטת מוהז לפני השחזור.

החוקרים מסכמים כי נתוני המחקר מצביעים על כך שטיפול במלנומה בניתוח מוהז מיקרוגרפי המשלב חיתוך breadloaf של הרקמה המרכזית המופרדת עם הערכה מלאה של השוליים הפריפריאליים והעמוקים על ידי צביעה אימונולוגית מאפשר upstaging ושקילה של ביצוע ביופסיית של בלוטות הלימפה לפני שחזור סופי. כמו כן בשימוש בשיטה זו הושגה הישנות מקומית נמוכה, בהשוואה לחיתוך קונבנציונלי. החוקרים מוסיפים כי למחקר יש מספר מגבלות הכוללות את העובדה שמדובר במחקר רטרוספקטיבי עם זמן מעקב בינוני, כמו גם את העובדה שסטטוס החזרה של המלנומה הוערך ב-39.6% מהחולים על ידי דיווח עצמי.

מקור:
Etzkorn, J. R., Sobanko, J. F., Elenitsas, R., Newman, J. G., Goldbach, H., Shin, T. M., et al. (2015). Low recurrence rates for in situ and invasive melanomas using mohs micrographic surgery with melanoma antigen recognized by T cells 1 (MART-1) immunostaining: Tissue processing methodology to optimize pathologic staging and margin assessment. Journal of the American Academy of Dermatology, 72(5), 840-850.

נושאים קשורים:  מחקרים,  צביעה אימונולוגית,  מלנומה,  אנטיגן של מלנומה המזוהה על ידי תאי T 1,  ניתוח מוהז מיקרוגרפי,  עליה בשלב הסרטן
תגובות