מחקרים

רמות KIM-1 בשתן מסייעות בזיהוי פגיעה כלייתית בשלב מוקדם

מחקר מצא, כי ניתן להשתמש בבדיקת KIM-1 כדי להעריך את חומרת המחלה ואת יעילות הטיפול

25.05.2015, 21:17
בדיקת שתן (צילום: אילוסטרציה)

KIM-1י (Kidney injury molecule) הוא חלבון חוצה ממברנה (transmembrane protein) שהתגלה לאחרונה, והוא מבוטא בתאי אפיתל פגומים של אבובית הכליה המקורבת (proximal renal tubule).

אבחון מוקדם של פגיעה כלייתית בקרב מטופלים סוכרתיים יכול להשפיע רבות על אופן הטיפול ועל הפרוגנוזה. אי לכך נערך מחקר זה, אשר בוצע כדי לחזות, לאשר ולהעריך את הנוכחות של KIM-1 בשתן בעת דלקת בכליות, סוכרת ומחלת כליות סוכרתית, וכן לבחון את רמות החלבון לאחר קבלת הטיפול המתאים.

60 גברים ונשים בגילאי 30-52 השתתפו במחקר זה. המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות עיקריות לפי האבחנה: פגיעה כלייתית, סוכרת ומחלת כליות סוכרתית.

תוצאות המחקר חשפו עלייה מובהקת ברמות KIM-1 בקרב שלוש קבוצות המשתתפים, וכן ירידה מובהקת לאחר קבלת הטיפול. מחלת כליות סוכרתית נקשרה עם רמות KIM-1 הגבוהות ביותר, בהשוואה לפגיעה כלייתית חריפה או סוכרת.

כמו כן, מצאו החוקרים קשר בין רמות KIM-1 ובין מין, וכן נמצא יחס ישר בין רמות החלבון ובין חומרת המחלה.

מחקר זה הראה כי רמות KIM-1 בשתן הן סמן רגיש, מהיר, לא פולשני וזמין לאיתור פגיעה כלייתי בשלב מוקדם. החוקרים סבורים כי KIM-1 עשוי להיות יעד לריפוי במחקרים עתידיים על פגיעה כלייתית.

מקור:
Ahmed SA and Hamed MA. Kidney injury molecule-1 as a predicting factor for inflamed kidney, diabetic and diabetic nephropathy Egyptian patients. Journal of Diabetes & Metabolic Disorders 2015, 14:6. 25 February 2015. doi:10.1186/s40200-015-0131-8

נושאים קשורים:  מחקרים,  Kidney injury molecule-1,  KIM-1,  חלבון חוצה ממברנה,  פגיעה כלייתית,  סוכרת,  מחלת כליות סוכרתית
תגובות