חדשות

רופאים קוראים להכיר בסכנה גם מקרינה שאינה מייננת; עצומה הוגשה ל-WHO

רופאים ומדענים מ-39 מדינות – בכלל זה גם מישראל - חתמו עד כה על עצומה ובה דרישה לאמץ נהלים מחמירים יותר מאלו הקיימים כיום בנוגע להשלכות הבריאותיות המזיקות שבחשיפה לקרינה בלתי מייננת, בכלל זה ממכשירי תקשורת סלולרית ואלחוט ושדות אלקטרו-מגנטיים

ראוטר אלחוטי (צילום: אילוסטרציה)

205 רופאים ומדענים מ-39 מדינות – בכלל זה גם מישראל - חתמו עד כה על עצומה לאו"ם, לממשלות העולם ול-WHO, ובה דרישה לאמץ נהלים מחמירים יותר מאלו הקיימים כיום בכל הנוגע להגנה על הציבור מפני ההשלכות הבריאותיות המזיקות שבחשיפה לקרינה בלתי מייננת.

קרינה בלתי מייננת נפלטת ממכשירי ואנטנות תקשורת סלולרית ואלחוט, וכן ממכשירים חשמליים ומקווי מתח ומתקני חשמל.

בעצומה, שהופנתה אישית למזכ"ל או"ם באן קי-מון ולמנכ"לית ארגון הבריאות העולמי, ד"ר מרגרט צ'אן, נאמר כי מתרבות הראיות לסכנות שבחשיפה זאת. צוין, כי מעל 2,000 מחקרים מדעיים פורסמו בנושא עד כה וכולם עברו ביקורת עמיתים.

ד"ר יעל שטיין, מהרכז הרפואי "הדסה", שכבר חתמה על העצומה, ציינה כי התקנות שנוסחו לפני 17 שנה לקחו בחשבון רק נזקים של התחממות רקמות העור, ולא השפעות אחרות שעתה ידוע עליהן

המחקרים עסקו בהשפעה הביולוגית והבריאותית השלילית שיש לחשיפה לקרינה בלתי מייננת הנפלטת ממכשירים רבים שבידי הציבור – טלפונים ניידים, תחנות הבסיס של מערכת התקשורת הסלולרית, רשתות אלחוטיות Wi-Fi , אנטנות שידור, מונים חכמים וגם מוניטורים לתינוקות, מכשירי חשמל בתדרי רדיו מיקרוגל (RF/MW) ותשתיות הולכת חשמל (קווי מתח גבוה), שמייצרות שדות אלקטרו-מגנטיים.

מחברי העצומה ציינו, כי המחקרים העדכניים מראים כי קרינה בלתי מייננת זאת מגבירה סיכון להתפתחות של סרטן, גורמת עקת חמצון בתאי הרקמות, לעלייה ברמות הרדיקלים החופשיים המזיקים לתאים, לנזקים גנטיים, לשינויים מבניים ותפקודיים במערכת הרבייה, לפגיעה ביכולת הלימוד והזיכרון, להפרעות נוירולוגיות ולהשפעות שליליות אחרות על בריאות האדם (וגם על בעלי חיים וצמחים שבסביבת האדם).

בעצומה נאמר, כי תקני הבטיחות וההנחיות הבינלאומיים הקיימים כיום, שנוסחו ב-1998, אינם מספקים עוד, ולמעשה הרשויות שקבעו אותן "נכשלו במתן הנחיות מספקות להגנה על הציבור, ובמיוחד על ילדים שהם רגישים יותר להשפעת קרינה בלתי מייננת (EMF)".

העצומה עלתה לאתר הארגון הבינלאומי EMF scientist Organization והיא מנוסחת ב-16 שפות, בכלל זה בעברית ורופאים ומדענים נקראים לצרף את חתימתם.

ד"ר יעל שטיין, מהרכז הרפואי "הדסה", שכבר חתמה על העצומה ציינה כי המצב הקיים הוא שערורייתי והתקנות שנוסחו לפני 17 שנה לקחו בחשבון רק נזקים של התחממות רקמות העור, ולא השפעות אחרות שעתה ידוע עליהן.

נושאים קשורים:  חדשות,  עצומה,  קרינה בלתי מייננת,  נזק,  קרינה אלקטרו-מגנטית,  ארגון הבריאות העולמי,  EMF scientist Organization
תגובות