חדשות

אחרי יותר משנה: ארגון הבריאות העולמי הכריז על ליבריה כנקייה מאבולה

42 ימים חלפו מאז נקבר קורבן האבולה האחרון בליבריה - המדינה בה דווח על מספר המתים הגבוה ביותר; ה-WHO פירסם את רשימת המהלכים שתרמו לבלימת המגיפה

נגיף האבולה (צילום: אילוסטרציה)
נגיף האבולה (צילום: אילוסטרציה)

אחרי יותר משנה, ארגון הבריאות העולמי הכריז בשבוע שעבר על ליבריה כנקייה מאבולה. ליבריה היתה המדינה שבה נרשם מספר הקורבנות הגבוה ביותר מהמגיפה, שהחלה להתפשט באופן נרחב במארס 2014.

בסה"כ דווחו בליבריה על 10,000 מקרים של אבולה מאז החלה המגיפה הנוכחית. 4,700 בני אדם מתו כתוצאה מהמחלה, 375 מהם עובדי בריאות. הקורבן האחרון, אישה מאזור עיר הבירה מונרוביה נרשם בסוף מארס השנה, ומאז לא אומתו מקרים נוספים של אבולה בליבריה.

סקירה מטעם ארגון הבריאות העולמי לרגל ההכרזה הציגה כיצד התפשטה המגפה בליבריה וכן מציינת את הגורמים שתרמו לבלימתה:

1. המנהיגות שהציגה הנשיאה אלן ג'ונסון סירליף, שהתייחסה לאבולה כאיום לאומי, ונתנה עדיפות למלחמה במגפה.

2. גורמי הבריאות זיהו במהירות את החשיבות שיש לשילוב הקהילתי. צוותי הבריאות עמלו על מנת להשיג תמיכה מראשי קהילות, מנהיגי דת, ארגוני נשים וקבוצות נוער. קירות שקופים שהותקנו במתקני הבריאות סייעו בהזמת שמועות שונות שנפוצו בקהילות. מענה מהיר לבקשות של תחבורה למרכזי טיפול או לפינוי גופות גם כן הפחית את הסיכון להדבקה.

3. תמיכה נדיבה מהקהילה הבינלאומית.

4. תיאום ברמה לאומית ומול הארגונים הבינלאומיים. התמיכה הבינלאומית היתה אומנם אטית בהתחלה, אולם חיונית ביותר כאשר הגיעה.

הרבה מהלקחים ומהניסיון שנצבר משתקפים בתוכנית התגובה החדשה של ארגון הבריאות העולמי, שמכוונת לאתר את כל המקרים במערב אפריקה עד יוני 2015.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  חדשות,  WHO,  ארגון הבריאות העולמי,  ליבריה,  מערב אפריקה,  מגיפת האבולה
תגובות