חדשות

הר"י: "לא נעבור לסדר היום על מינויו של מי שחתום על חוקי ההסדרים בשנים האחרונות"

ד"ר ליאוניד אידלמן, יושב ראש הר"י, שיגר מכתב מפורט לרופאים ולרופאות, בו הגדיר את המאבק אליו יוצאת עתה ההסתדרות הרפואית נגד מינוי משה בר סימן-טוב, שהיה בעבר באוצר, כ"מאבק אין ברירה"; "אנו מתנגדים למועמדותו של איש האוצר שרואה הכול דרך 'החור שבגרוש'"

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)
פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)

ההסתדרות הרפואית מעלה הילוך במאבקה נגד הכוונה למנות למשרד הבריאות מנכ"ל חדש שאיננו רופא, ומביעה לראשונה התנגדות נקודתית למשה בר סימן-טוב, לשעבר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר.

במכתב שהופץ אתמול (יום ב') לכל הרופאים והרופאות חברות הר"י, כתב יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, כי המינוי הצפוי הוא בגדר תקדים מסוכן וכי המאבק שאליו יוצאת הר"י הוא "מאבק של אין ברירה".

שלשום חזר ח"כ יעקב ליצמן, הצפוי להיכנס לתפקידו כסגן שר הבריאות במעמד של שר, על כוונתו לייעד את תפקיד המנכ"ל לבר סימן-טוב, לשעבר סגן ראש אגף התקציבים באוצר, שהיה ממונה על נושאי הבריאות.

"עמדתנו היא שתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות הוא תפקיד מקצועי המצריך החלטות בעלות משמעות רפואית גרידא", הדגיש ד"ר אידלמן . "רק מנכ"ל שהוא רופא כפוף לכללי האתיקה הרפואית ומחויב להעניק עדיפות ברורה לשיקולים רפואיים, ובראשם טובת המטופלים - על פני שיקולים כלכליים 'קרים' של עלות-תועלת".

ד"ר אידלמן: "אנו מתנגדים למועמדותו של איש האוצר שרואה הכול דרך 'החור שבגרוש' ודוגל בייבוש מערכת הבריאות"

בנוסף, הדגיש יו"ר הר"י, תפקיד המנכ"ל כולל סמכויות רבות מכוח החוק המחייבות ידע ושיקול דעת רפואי. המנכ"ל אמון גם על הרגולציה של מקצוע הרפואה, פרסום חוזרי מנכ"ל הנוגעים לבריאות התושבים והטיפול הרפואי בהם, העמדה לדין משמעתי של רופאים וסמכויות מקצועיות נוספות.

"אנו מתנגדים למועמדותו של איש האוצר שרואה הכול דרך 'החור שבגרוש' ודוגל בייבוש מערכת הבריאות כדי להכריח את הרופאים 'להתייעל' על חשבון המטופלים.

"אנו מתנגדים למינויו של אדם המתמחה אך ורק בתקצוב כלכלי ולא ברפואה ובניהול. לא נוכל לעבור לסדר היום על מינויו של מי שחתום על חוקי ההסדרים בשנים האחרונות, שביקשו לצמצם את גבולות המקצוע שלנו ולהחליש את הקהילייה הרפואית.

ד"ר אידלמן: "לא נוכל לעבור לסדר היום על מינויו של מי שחתום על חוקי ההסדרים בשנים האחרונות, שביקשו לצמצם את גבולות המקצוע שלנו"

"אנו בעד מינוי של רופא מנהל, אשר למד ועסק ברפואה במשך שנים, ניהל מערכת בריאות וחשוב מכל – אחז בידו של מטופל והסתכל לו ב'לבן שבעיניים'. תושבי ישראל, מטפלים ומטופלים כאחד, דורשים רופא בראש הרפואה. מאז קום המדינה כיהנו בתפקיד מנכ"ל המשרד 52 רופאים מנהלים. ניאבק לשמירת נוהג זה. בוועידות הר"י חזרה והתקבלה ההחלטה על כך שמנכ"ל משרד הבריאות חייב להיות רופא כדי למנוע את דחיקת השיקול הרפואי בפני שיקול כלכלי".

ד"ר אידלמן מפרט במכתבו את ההחלטות שנתקבלו ברציפות בכל ארבע ועידות הר"י (מה-39 ועד ה-42) בנושא הזה . "עלינו לפעול ליישום החלטות אלו", נאמר במכתב לרופאים.

בישיבת מזכירות הר"י מיום 30 באפריל, ציין עוד ד"ר אידלמן הוחלט לצאת למאבק נגד הכוונה למנות מנכ"ל משרד הבריאות שאיננו רופא, "לרבות אפשרות לנקיטת אמצעים ארגוניים בהמשך. זהו מאבק אין-ברירה על איכות הרפואה ועל מקומו של הרופא ושיקול הדעת הרפואי בהתוויית מדיניות הבריאות של ישראל".

לנוסח המלא של המכתב לרופאים לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  מנכ"ל משרד האוצר,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
 
אנונימי/ת
12.05.2015, 22:47

עכשיו הכל ברור. מועמד כזה מכיר מקרוב כל הפשלות של הנהלות גוססות של בתי החולים או מוסדות רפואיים שונים. הוא יתחיל לעשות סדר בבלגן. נו נו נו....פה הפחד!

26.05.2015, 01:15

אין ספק, שמנכ''ל משרד הבריאות צריך להיות רופא. יחד עם זאת מנהל של מוסד רפואי בכל סדר גודל ''לא אוהב'' להתעסק עם תקציב ועושה את זה במידה רבה בעל כורחו (''אני צריך את זה? לא, אני מוכרח...''). ניהול תקציב של כל מוסד רפואי חשוב, ניהול התקציב של כל המערכת חשוב שבעתיים...אז מה עושים? נראה לי, שמינויו של ח''כ הרב יעקב ליצמן להיות דה פאקטו שר הבריאות יגרום רק למעטים מאתנו להתגעגע לשרה הקודמת, על כך מלמד ניסיון קודם. השר החדש-''ישן'' טוב יותר למערכת, לכן אם הוא משוכנע, שהוא זקוק בראש המשרד לכלכלן, צריכים לעזור לו בזה. פתרון נכון (ולדעתי, גם אלגנטי!..) יכול להיות מינוי סמנכ''ל - כלכלן, שתפקידו יהיה טיפול בכל עניני תקציב של המשרד. זאת, לדעתי, צריכה להיות הצעת הר''י לכבוד השר. לא מספיק רק להתנגד... ד''ר משה פרסון, חיפה