מחקר

מחקר איתר מאפיינים ייחודיים בקרב ערבים-ישראלים שסובלים מאי ספיקת לב

המחקר נעשה על בסיס 4,671 מטופלים שגויסו למרשם הישראלי של הדפיברילטור המושתל; נמצא, כי לערבים-ישראלים במרשם שכיחות גבוהה יותר של קרדיומיופתיה שאינה איסכמית, המתפתחת בגיל צעיר ומידרדרת במהירות

מוניטור לב (צילום: אילוסטרציה)
מוניטור לב (צילום: אילוסטרציה)

אי-ספיקת לב (Heart failure) הוא מצב ששכיחותו עולה ומקורו במגוון רחב של תהליכים פתו-פיזיולוגיים. קיים ידע מועט לגבי המאפיינים המייחדים את אוכלוסיית ערביי ישראל הסובלים מאי-ספיקת לב אשר עוברים השתלת מתקן לבבי.

במחקר זה השתתפו 4,671 מטופלים שגויסו למרשם הישראלי של הדפיברילטור המושתל (Implantable Cardioverter Defibrillator – ICD).

החוקרים ערכו השוואות של מאפיינים דמוגרפים, קליניים ואקוקרדיוגרפיים, התוויות להשתלת ICD ותוצאי ההשתלה בין ערבים ישראלים (n=733) ליהודים (n=3,938), שנרשמו למרשם הישראלי מיולי 2010 ועד דצמבר 2013.

ערבים-ישראלים היוו 15.7% מאוכלוסיית המחקר. משתתפים אלו היו צעירים יותר בהגיעם למצב המצריך השתלת ICD, בהשוואה ליהודים (גילאי 57 ± 15 בהשוואה ל- 66 ± 12 שנים), והיו עם נטל כבד יותר של תחלואות נלוות, ביניהן סוכרת, מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) וכן עישון.

בנוסף, קרדיומיופתיה ללא איסכמיה היתה ממצא נפוץ יותר בקרב מטופלים ערבים, בהשוואה ליהודים (40.2% בהשוואה ל- 24.6%), ותחלואה זו היתה קשורה לשכיחות גבוהה יותר של היסטוריה משפחתית של מוות לבבי פתאומי.

במהלך 15 (±9) חודשי המעקב, שיעורי התמותה והטיפול המותאם ב-ICD היו דומים בקרב מטופלים ערבים ויהודים.

מחקר זה הראה, כי לערבים ישראלים שעברו השתלת IDC יש מאפיינים קליניים ייחודיים, עם שכיחות גבוהה יותר של קרדיומיופתיה שאינה איסכמית שמתפתחת בגיל צעיר ומידרדרת במהירות.

מקור:
 Avi Sabbag, Mahmoud Suleiman, Aharon Glick, Aharon Medina, Gregory Golovchiner, Hillel Steiner, Michael Arad, Ilan Goldenberg, Michael Glikson, Roy Beinart; Ethnic Differences Among Implantable Cardioverter Defibrillators Recipients in Israel; The American Journal of Cardiology, April 15, 2015 Volume 115, Issue 8, Pages 1102–1106

נושאים קשורים:  מחקר,  אי ספיקת לב,  דפיברילטור מושתל,  ICD,  ערבים ישראלים,  implantable cardioverter defibrillator,  מחקר ישראלי
תגובות