חדשות

"בישראל חסרים מומחים בכירורגיה שעוסקים בניתוחים לשינוי מין"

כך אמר פרופסור יהודה אולמן, מהמרכז הרפואי "רמב"ם" ביום עיון מיוחד לגורמי המקצועות הרפואיים השונים העוסקים בטרנסג'נדריות

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)
ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

"בישראל חסרים מומחים בכירורגיה שעוסקים בניתוחים לשינוי מין", כך אמר פרופסור יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה, ביום עיון מיוחד שנערך בשבוע שעבר לגורמי המקצועות הרפואיים השונים על פסיכיאטריה וטרנסג'נדריות. את יום העיון ערך סניף חיפה והצפון של איגוד הפסיכיאטריה בישראל.

פרופסור אולמן ציין, שכ-90% מהטרנסג'נדרים בוחרים לקבל טיפולים הורמונליים ולעבור ניתוחים לשינוי מין, "אך אין כיום בארץ מספיק מומחים העוסקים בניתוחים לשינויי המגדר, ויש צורך לשפר זאת". בכל מקרה, הוסיף "כאשר אדם מגיע להכרה שהוא רוצה לעבור שינוי שכזה, לא מומלץ לעשות זאת לפני גיל 20-18, ורק כאשר הוא משוכנע לחלוטין שזה אכן רצונו".

פרופסור אולמן ציין, שכ-90% מהטרנסג'נדרים בוחרים לקבל טיפולים הורמונליים ולעבור ניתוחים לשינוי מין

ד"ר צביקה קירש, מנהל מחלקה במרכז הרפואי לבריאות הנפש "מעלה הכרמל", אמר ביום העיון, כי "יש לטפל בטרנסג'נדר כאדם ללא קשר למינו, ולדעת שהטיפול בתחום בריאות הנפש הוא לא רק תרופתי, אלא הוליסטי - כולל גם טיפול פסיכולוגי, תרפיה באמצעות אמנות, ביבליותרפיה, דרמה ובעלי חיים, הכול בהתאם לצרכי המטופל ותוך התייחסות למשפחתו ולסביבה שבה הוא חי".

ד"ר צבי קירש (צילום: פרטי)

ד"ר צבי קירש (צילום: פרטי)

לדבריו, "הטיפולים הנפשיים ניתנים לטרנסג'נדרים כאשר מתעוררות בעיות של הסתגלות המלוות בדיכאון וחרדה. לצערי אין מספיק מודעות ואין מספיק מטפלים עם ניסיון רב בתחום, ויש צורך לשנות זאת".

ד"ר דוד רבינוביץ, מהחטיבה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי "רמב"ם", אמר ש"כיום מתייחסים לטרנסג'נדר בהתאם למגדר שהוא בוחר להיות בו על-פי תחושותיו הפנימיות. אין טיפול נפשי שיכול 'לתקן' זהות מגדרית, אך ניתן לעשות תיקונים בגוף".

ביום העיון אמרה נורה גרינברג, יועצת לזהות מגדרית, כי "יש לבוא לטיפול בטרנסג'נדר ללא דעות קדומות ויש לטפל בו כבכל מטופל אחר. דגש מיוחד חייב להינתן לליווי ולתמיכה במשפחתו שגם היא עוברת טלטלה וקושי להסתגל למצב החדש".

ד"ר קריש נבחר בתום החלק העיוני ליו"ר סניף חיפה והצפון של איגוד הפסיכיאטריה לקדנציה בת שלוש שנים. הוא מחליף בתפקיד את היו"ר היוצא, פרופסור אלכסנדר גרינשפון. ד"ר קירש מסר כי אמר בכוונתו לקדם את המגוון הרחב של המקצועות הטיפוליים הנלווים לפסיכיאטריה, שיש להם תרומה גדולה לתהליך הטיפולי.

כמו כן, אמר כי בכוונתו להמשיך ולהעמיק את הקשר בין מחלקות האשפוז הפסיכיאטריות לבין המטפלים בקהילה, כחלק מהמאמץ למנוע מהמטופלים אשפוזים ואשפוזים חוזרים בבית החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  טרנסג'נדר,  מגדר,  ניתוח לשינוי מין,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  פרופ' יהודה אולמן