דיכאון

מטופלים הסובלים מדיכאון לאחר הגעה לרמיסיה עדיין מדווחים על פגיעה קוגניטיבית

דיכאון מג'ורי הינה הפרעה נפשית שכיחה עם אתגר טיפולי משמעותי, הנובע מהעובדה שברוב המטופלים אין רמיסיה מלאה בתום האפיזודה הדיכאונית והמטופלים מדווחים על סימפטומים שממשיכים איתם גם לאחר שהוגדרו בתגובה או רמיסיה.

13.05.2015, 11:12
דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

דיכאון מג'ורי הינה הפרעה נפשית שכיחה עם אתגר טיפולי משמעותי, הנובע מהעובדה שברוב המטופלים אין רמיסיה מלאה בתום האפיזודה הדיכאונית והמטופלים מדווחים על סימפטומים שממשיכים איתם גם לאחר שהוגדרו בתגובה או רמיסיה. סימפטומים דיכאוניים רזידואליים אלו נמצאו קשורים בסיכון גבוה להישנות דיכאון כאשר לא מטופלים. טיפול עד לרמיסיה מלאה חשוב מסיבה זו. עם זאת, בספרות המקצועית קיים מעט אינפורמציה על ההימצאות של סימפטומים רזידואליים בכלל וסימפטומים רזידואליים ספציפיים בפרט.

במחקר פרוספקטיבי שנמשך 3 שנים, נכללו 267 מטופלים דיכאוניים במרפאות ראשוניות. החוקרים תיעדו על בסיס שבועי הימצאות או העדר סימפטומים דיכאוניים לפי ה-DSM4, במהלך תקופות דיכאון מג'ורי ורמיסיה חלקית.

במהלך המחקר נמצאו סימפטומים דיכאוניים רזידואליים ניכרים, כאשר הנבדקים דיווחו על ממוצע של שני סימפטומים במהלך תקופת הרמיסיה.

שלושה סימפטומים ספציפיים (תפקוד קוגניטיבי לקוי, היעדר אנרגיה והפרעת שינה) שלטו במהלך תקופת הדיכאון ושכיחותם היתה בין 85%-94% מהזמן במהלך תקופת הדיכאון וכ-39%-44% בין האפיזודות הדיכאוניות.

נמצא כי ב-94% מהזמן במהלך אפיזודה דיכאונית המטופלים דיווחו על פגיעה קוגניטיבית.

זאת ועוד, גם כאשר המטופלים היו ברמיסיה - הם עדיין דיווחו על פגיעה קוגנטיבית בקרוב למחצית מהזמן (44%).
1

טיפול עד להשגת רמיסיה מלאה איננו מושג בכלים העומדים לרשותנו כרגע וישנה חשיבות רבה בהשגת מטרה טיפולית זאת על מנת למנוע את הישנות הדיכאון.

מקור:
Psychol Med. 2011 Jun;41(6):1165-74. doi: 10.1017/S0033291710001911. Epub 2010 Oct 8.
Presence of individual (residual) symptoms during depressive episodes and periods of remission: a 3-year prospective study.
Conradi HJ1, Ormel J, de Jonge P.

 

נושאים קשורים:  דיכאון,  רמיסיה,  סימפטומים רזידואליים,  היעדר אנרגיה,  הפרעת שינה,  מחקרים