חדשות

בריטניה: רוב הרופאים לא יוכלו להחזיר הלוואות שלקחו לצורך לימודיהם

מדובר בהלוואות לטווח ארוך למטרת לימודים, אך גם לתמיכה והתבססות כלכלית בשנים הראשונות; אחרי 30 שנה, ההלוואות נמחקות והחובות מבוטלים

לימודי רפואה (אילוסטרציה)
לימודי רפואה (אילוסטרציה)

מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר במהדורה המקוונת של כתב העת הרפואי BMJ מעלה, כי רוב הרופאים בבריטניה לא יהיו מסוגלים במהלך תקופת חייהם המקצועיים להחזיר את מלוא הלוואות הסטודנט שנטלו לצורך לימודיהם. עם זאת, לאחר 30 שנה של תשלומים לפי מנגנון מוסדר מראש, ההלוואה נמחקת.

בעת שהם מסוימים את חוק הלימודים ומקבלים רישיון לעסוק ברפואה, החובות המצטברים של רופאים בבריטניה מגיעים ל-80 אלף ליש"ט, בעבור רבים. עוד עולה מהמחקר, שרופאות משלמות ריבית גבוהה יותר על ההלוואות שנטלו.

ממצאי המחקר מבוססים על נתונים לגבי הכנסה חודשית ממוצעת של 4286 רופאים (מדגם), שעובדים יותר מ-30 שעות בשבוע, ושנאספו מתוך דיווח רשמי על שוק העבודה הבריטי בשנים 2014-1997.

בעת שהם מקבלים רישיון לעסוק ברפואה, החובות המצטברים של רופאים בבריטניה מגיעים ל-80 אלף ליש"ט

דמי הלימוד השנתיים עבור סטודנטים בעלי אזרחות בריטית הלומדים באוניברסיטאות בממלכה המאוחדת מגיעים ל-9,000 ליש"ט. רוב הסטודנטים לרפואה נדרשים ללמוד 5 שנים עד שהם משלימים את הלימודים ומקבלים תואר.

מאז 2012 יכולים סטודנטים אלו גם לקבל "הלוואת תחזוקה" כדי לכסות דמי מחייה ולדחות את תשלום שכר הלימוד (במתכונת של הלוואה לטווח ארוך).

על התשלומים להחזר ההלוואה חלה ריבית שנתית של 3% בתוספת מדדי האינפלציה – והם חלים על 9% מהשכר שמעל 21 אלף ליש"ט. החובות נמחקים באופן אוטומטי לאחר 30 שנה, ללא קשר לסכומים שנותרו.

סטודנט שהשלים לימודי רפואה וקיבל תואר ב-2014 יכול להגיע למצב שחובו עבור דמי הלימוד יגיעו ל-40 אלף ליש"ט, ולכך יש להוסיף לא אחת "דמי אחזקה", שהם גורמים נוספים במשוואה הזאת – בסך של 24 אלף ליש"ט עבור מי שמתגורר בביתו, 30 אלף ליש"ט לסטודנט הגר הרחק מביתו, או 42 אלף ליש"ט לסטודנט המתגורר מחוץ ללונדון. כך, שבעת קבלת התואר החוב יגיע לסכום המצטבר של 82,000-64,000 ליש"ט.

אמנם השכר השנתי הממוצע של רופא "פול-טיימר" עולה עם הגיל, אבל לאחר גיל 55 הוא מתחיל לרדת. הפער הגדל והולך בהשתכרות בין גברים לנשים ברפואה מתחיל להופיע החל מגיל 30. בהגיעם לגיל 55, שכרם של רופאים-גברים גבוה ב-35% מזה של הרופאות.

בעבור סטודנטים שצריכים להחזיר הלוואה רק עבור דמי הלימוד – כאשר הם יהיו רופאים פול-טיימרים – ההלוואה תסתכם ב-57,303 ליש"ט שיש להחזיר לאורך 20 שנה. כשמדובר בנשים – הן יצטרכו למצוא דרך להחזיר הלוואה בגובה של 62 אלף ליש"ט לאורך תקופה של 26 שנה.

כאשר ההלוואה לשם אחזקה נכנסת גם היא לחישוב, הסכום הכולל שיש להחזיר מגיע גם עד 75,786 ליש"ט - כלומר 46 אלף ליש"ט מעבר לחוב הראשוני עבור הרופאות, ו-110,644 ליש"ט – מעל לחוב הראשוני של 65,145 ליש"ט – עבור רופאים.

נושאים קשורים:  חדשות,  בריטניה,  לימודי רפואה,  הלוואה,  החזר
תגובות