חדשות

סקר בהולנד: שיעור גבוה של הימנעות מטיפול בחולים קשישים

לפי מחקר חדש, רופאים נטו להימנע מטיפול תרופתי ואחר בשיעורים גבוהים, כשמדובר בחולים סיעודיים מעל גיל 80, בשל חוסר תוחלת של הטיפול ורצון לסיים את החיים בכבוד

טיפול פליאטיבי משפר את מצבם של קשישים (אילוסטרציה)
טיפול פליאטיבי משפר את מצבם של קשישים (אילוסטרציה)

סקר חדש, המתפרסם היום (יום ג') בכתב העת המקוון Journal of Medical Ethics, מעלה כי רופאים בהולנד מעכבים או נמנעים בשיעור ניכר ממתן טיפולים לחולים קשישים. הסיבה העיקרית לכך, מציין המחקר, אינה אפליה לרעה מחמת גיל (שזכתה לכינוי "גילנות"), אלא יותר שיקולים של נוחות חיי המטופל ותוחלת הטיפול בו.

במגמה להעריך אם לחולים בקבוצות גיל מסוימות יש סיכויים גדולים יותר שלא לקבל טיפול רפואי, ולברר את הסיבות לכך, השתמשו החוקרים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת אמסטרדם במדגם מקרי מוות. הנתונים מתייחסים לתקופה שבין אוגוסט לנובמבר 2010, וכולם נוגעים לחולים בהולנד בלבד.

כל הרופאים שחתמו בתקופה הזאת על תעודות פטירה קיבלו שאלונים ובהם נתבקשו לתת הסברים להחלטותיהם בסוגית סוף החיים.

במדגם נכללו 6,600 חולים, כשליש מהם היו בני 79-65 ו-40% בני 80 ומעלה. בקרב החולים הזקנים ביותר, הרוב היו נשים, לא נשואות ובאופן ניכר הן גם היו חולות דמנציה, התגוררו בדיור מוגן, ברוב המקרים אף סיעודי.

התוצאות שנתקבלו מניתוח הנתונים היו: ב-37% מכלל המקרים עוכבו טיפולים או שהרופאים נמנעו מלספק אותם. שכיחות גבוהה יותר נראתה בקרב בני ה-80 - עד כדי 42%. בקרב בני 79-65, שיעור זה היה 36% ואילו בקרב בני 71-64 – שיעור ההימנעות היה 25% מהמקרים.

ההימנעות ממתן טיפול תרופתי היתה השכיחה ביותר בכל קבוצות הגיל (56%). בקרב בני 80 ומעלה היא היתה גבוהה פי 2.5 משאר קבוצות הגיל. הסיבות השכיחות ביותר שסיפקו הרופאים לגבי החלטותיהם לוותר על טיפול כללו את ההבנה כי אין סיכוי לשיפור באמצעות הטיפול האפשרי (72%). 62% אמרו כי לא ראו כל תועלת בהארכת הטיפול.

ב-56% מהמקרים הרופאים לא ניהלו עם החולים שלהם דיון בסוגית ההחלטות לגבי סוף החיים. ב-93% ממקרים אלו, החולים עצמם לא היו במצב מנטלי להבנת הנושא.

35% מהרופאים שהשתתפו בסקר פסקו, כי החלטותיהם לא קיצרו את חיי החולים. 27% אמרו כי יתכן שההחלטה קיצרה את חיי החולה בשבוע לכל היותר.

"בהתבסס על תוצאות הסקר וניתוח הממצאים, איננו יכולים להניח שעניין הגיל היה קשור להבדלים שבהחלטות הרופאים לעכב או לסגת מהטיפולים. אין כל הוכחה שהיה כאן עניין של אפליה לרעה מטעמי גיל", כתבו מחברי דו"ח המחקר. "למעשה הממצאים שלנו מצביעים על כך שהטיפול הרפואי לקשישים ממוקד כדי לספק להם נוחות וכדי להימנע מטיפולים מכבידים – ויש להניח שהחולים עצמם הנמצאים קרוב לסיום החיים, גם יקבלו זאת".

נושאים קשורים:  חדשות,  מוות,  טיפול תרופתי,  הולנד,  סקר רופאים,  טיפול פליאטיבי,  אשפוז סיעודי
תגובות