חדשות

אנשים בגיל הביניים עם תת-משקל נמצאים בסיכון מוגבר לדמנציה

מחקר נרחב בנושא, שהתבסס על נתוני 2 מיליון בני אדם, נערך בבריטניה; לעומת זאת, הסיכון של מי שסובלים מהשמנת יתר לדמנציה נמוך לעומת בעלי משקל רגיל

תת-משקל בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שפורסם החודש בכתב העת The Lancet diabetes & Endocrinology העלה, כי אנשים בגיל הביניים עם תת משקל (BMI-20), נמצאים בסיכון גבוה לדמנציה בגיל מבוגר יותר. לפי הנתונים, הסיכון העודף שלהם מגיע ל-33%, בהשוואה לאחרים באותה קבוצת גיל שהם במשקל נאות ובריאים.

המחקר מבוסס על מסד הנתונים הגדול ביותר שנאסף מעולם בנושא הזה ובחן את הקשר הסטטיסטי שבין BMI לסיכון לדמנציה. הוא העלה עוד, כי בקרב בני גיל הביניים עם השמנת יתר – BMI30 ומעלה – הסיכוי לפתח דמנציה נמוך בכ-30% בהשוואה לאלו עם משקל גוף תקין. ממצאים אלה סותרים תוצאות של מחקר קודם, שבו נטען כי השמנת יתר מובילה להגדלת הסיכון לדמנציה.

הממצאים סותרים תוצאות של מחקר קודם, שבו נטען כי השמנת יתר מובילה להגדלת הסיכון לדמנציה

את המחקר ביצע צוות מבית הספר לרפואה טרופית והיגיינה בלונדון. הנתונים לצורך הניתוח הסטטיסטי נאספו במשך כמעט 20 שנה. נבדקו תיקים רפואיים של כמעט 2 מיליון אנשים בגיל ממוצע של 55 שנה, שכאשר החלה תקופת המחקר והמשקל הממוצע שלהם היה BMI26 ומעלה – כלומר בטווח הנחשב בדרך כלל לעודף משקל.

מעל 45 אלף איש מאלו אובחנו כחולי דמנציה במהלך תקופת מעקב בת 9 שנים בממוצע.

בקרב אנשים שהיו בגיל הביניים בתת-משקל, הסיכויים שיחלו בדמנציה היו גבוהים ב-34% בהשוואה לאלו במשקל תקין. הסיכון המוגבר לדמנציה נותר בעינו גם 15 שנה לאחר שהרופאים מצאו אצלם תת-משקל.

הסיכון והנטייה לדמנציה פחתו עד כדי 29% בקרב אלו עם השמנת יתר (מעל BMI40), בהשוואה למי שהיו במשקל תקין. העלייה ב-BMI נקשרה לירידה עקבית ניכרת בסיכון לדמנציה עבור אנשים עם BMI עד 25 (משקל תקין). מעל BMI25 (עודף משקל והשמנת יתר), הסיכון לדמנציה פחת במידה רבה יותר והמגמה נמשכת גם לגבי בעלי BMI35 או גבוה מזה.

הקשר בין ה-BMI לסיכון לדמנציה לא הושפע מהעשור שבו נולדו משתתפי המחקר וגם לא מגילם בעת האבחון.

ראש צוות המחקר, פרופסור סטיוארט פוקוק, הסביר כי הממצאים ממחישים עד כמה הרופאים ומדענים בתחום בריאות הציבור צריכים לחשוב מחדש כיצד לזהות טוב יותר מי מצוי בסיכון גבוה לדמנציה.

לדבריו, המחקר גם פתח מסלול חדש לאיתור גורמי מניעה והגנה מפני דמנציה – אם נבין טוב יותר מדוע אנשים עם BMI גבוה מצויים בסיכון מופחת לדמנציה – ותובנות שיושגו מהמחקרים הבאים בנושא יובילו לפיתוח טיפולים חדשים.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  מדד מסת הגוף,  השמנת יתר,  תת משקל,  דמנציה
תגובות