חדשות

בריטניה: הסיכון לאשפוזים תכופים בקרב ילדים עם סוכרת סוג 1 גדול פי חמישה

כך מצא מחקר שנערך בוולס, שגם חישב כי שיעור הילדים חולי סוכרת סוג-1 גדל ב-4% מדי שנה; מחברי המחקר קוראים לטפל באוכלוסייה זו כדי להימנע מאשפוזים תכופים

בדיקת רמת סוכר בילדים (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שפורסם השבוע ב-BMJ מעלה, כי מספר הילדים שמאובחנים מדי שנה עם סוכרת סוג 1 בבריטניה עולה בשיעור של 4-3% מדי שנה, ובמיוחד בקרב ילדים בגיל בית הספר. הסיכון של ילדים עם סוכרת סוג-1 להתאשפז הוא כמעט פי חמישה בהשוואה לאחרים.

הטיפול במחלה, הדגישו מחברי המחקר מבית הספר לרפואה בקרדיף ובית החולים האוניברסיטאי בוולס, הוא מורכב משמעותית. ניהול לא מיטבי של המחלה בידי הצוות המטפל בחולה עשוי לעתים קרובות להוביל לביקורים תכופים בחדרי המיון שמסתיימים באשפוז - מה שמטיל עומס גדול ודרישות תקציביות על שירותי הבריאות.

ילדים הסובלים מסוכרת סוג 1 מצויים בסיכון גדול של 480% לאשפוזים בבתי חולים, לעומת בני גילם שאינם חולי סוכרת

מטרת המחקר היתה למצוא דרכים לשיפור היעילות של השירותים הרפואיים לאותם ילדים, ולהפחית אשפוזים פוטנציאלים לא-הכרחיים. לשם כך, נעשה חישוב כדי לברר את תכיפות האשפוזים של ילדים עם סוכרת סוג 1 בהשוואה לילדים באותו הגיל ומאותו מעמד סוציו-אקונומי הגרים באותו אזור – ואינם חולים.

צוות המחקר, שכלל גם רופאים וחוקרים מאוניברסיטאות סוואנסי, בריסטול ובנגור, ניתח נתונים שהקיפו כמעט 95% מכלל ילדי וולס החולים בסוכרת סוג 1. כאמור, התברר שאלו עם סוכרת סוג 1 מצויים בסיכון גדול של 480% לאשפוזים בבתי חולים, לעומת בני גילם שאינם חולי סוכרת.

עוד עלה, כי שיעור האשפוזים גבוה במיוחד בקרב ילדים בגילים 5-0 שנה. הסיכון לאשפוז פוחת ב-15% לכל חמש שנים של עלייה בגיל הילד מאז שאובחן לראשונה עם סוכרת סוג 1. הממצאים היו דומים לממצאים שהושגו במחקר דומה בארה"ב.

פרופסור ג'ון גרגורי, מומחה לאנדוקרינולוגיית ילדים בבית הספר לרפואה בקרדיף הדגיש, כי על סמך הראיות שהושגו במחקר, חייבים השירותים הרפואיים למצוא דרכים להעניק שירותי טיפול ותמיכה לילדים שהם בסיכון הגבוה ביותר: "הצעירים ביותר שבאים מרקע של עוני ומחסור כלכלי וכן ילדים צעירים מאוד שיכולים לחלות במהירות רבה יותר לעומת ילדים מבוגרים".

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  סוכרת נעורים,  סוכרת סוג 1,  אשפוז,  ילדים
תגובות