חדשות

אוסטרליה תטיל סנקציות כלכליות על הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם

ראש הממשלה טוני אבוט הודיע כי מהשנה הבאה יעוכבו קצבאות הילדים ויבוטלו הנחות לטיפולים אצל רופאי ילדים למשפחות המסרבות לחסן את ילדיהם

חיסון לתינוקות (צילום: אילוסטרציה)

ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, הודיע שלשום (יום א'), כי ממשלתו משלימה הכנת תוכניות לעכב תשלומי רווחה ומתן הנחות בטיפול רפואי לילדים, למשפחות שבהן ההורים מסרבים לחסן את ילדיהם. מדובר במהלך אגרסיבי, המכוון לצמצם את תופעת הסירובים לקבלת חיסונים.

על-פי התוכנית, תחדל המדינה לשלם קצבת ילדים שנתית של כ-15 אלף דולר אוסטרלי (11,500 דולר אמריקאי) למשפחה, אם יתברר שההורים סירבו לחסן את הילד.

"הורים הפועלים כנדרש לחיסוני ילדיהם צריכים להרגיש בטחון מלא שכאשר הם מביאים את הילדים שלהם למרפאות לקבלת חיסונים או לטיפולים שגרתיים, או מסיבות אחרות, אין מקום לחששותיהם מפני סיכונים הנובעים ממגע עם ילדים לא מחוסנים כנגד מחלות קשות שהן בחלקן בעלי פוטנציאל ממשי לסכנת חיים", הודיע ראש הממשלה האוסטרלי, "ממשלתי מודאגת מאוד לגבי הסיכון הנגרם לקהילות נרחבות מילדים קטנים שלא חוסנו", הדגיש אבוט.

"ממשלתי מודאגת מאוד לגבי הסיכון הנגרם לקהילות נרחבות מילדים קטנים שלא חוסנו", הדגיש אבוט

הגם שכ-90% מהילדים באוסטרליה מתחסנים בהתאם לתוכנית החיסונים המקובלת (החיסון המשולש לחצבת, חזרת ואדמת), עדיין יותר מ-40 אלף הם ילדים להורים מסרבי-חיסונים.

על-פי התוכנית שמכינה הממשלה, כל ההורים יחויבו לחתום על מסמך בן עמוד אחד, בבואם לקבל טיפולי שגרה לילדיהם. המסמך יהיה חתום בידי הרופא המטפל וההורים יתבקשו לחתום על כך שהבינו את התדרוך לגבי נושא החיסונים. הם יוכלו להצביע על סירוביהם לחיסונים ולנמקם מסיבות אישיות, רפואיות, פילוסופיות או דתיות. אם יעשו כן, הם יידעו כי הם יישאו בתוצאות הסירוב.

החל מ-1 בינואר 2016, כל מי שיחתום על מסמך כזה באופן מודע כסרבן חיסונים יידע שהוא חדל מאותו הרגע לקבל מהמדינה קצבאות רווחה (כמו קצבת ילדים בישראל) או הנחות בשירותי הבריאות. עם זאת, מי שהסיבה לסירוב נובעת באופן מבוסס ומתועד עקב סיבות רפואיות, ימשיך לקבל את כל ההטבות הקיימות עתה. כאשר יהיה מדובר בסיבות דתיות – שיעורי ההטבות יצומצמו בלבד.

בשנים האחרונות ניכרת באוסטרליה וגם בארה"ב עלייה חדה בתנועת מסרבי החיסונים, כאשר הגידול מוסבר בפחדים שונים של ההורים לפיו קיים קשר בין חיסונים לאוטיזם ולמחלות אחרות. בשנה שעברה, במחוז קווינסלנד לבדו התגלה שיותר מ-4,000 ילדים לא חוסנו מסיבות אתיות בשנת 2013-2012, מה שהגביר את החששות מפני ההשלכות של תת-הכיסוי החיסוני.

חיסון חצבת בפסח

בתוך כך, מסר משרד הבריאות בישראל, כי במהלך שבוע פסח נקראו 90 איש לקבלת חיסון לחצבת, לאחר שהתברר כי היו במגע עם שני חולים. על-פי "ישראל היום", אחת מהמחוסנות היתה אישה הרה שקיבלה חיסון סביל. מתחילת 2015 אובחנו ודווחו בארץ 16 מקרי הידבקות בחצבת רק באזור תל-אביב והסביבה.

נושאים קשורים:  חדשות,  חיסונים,  סירוב לחיסונים,  חצבת,  חזרת,  אדמת
תגובות