חדשות

הממשל האמריקאי פתח 11 מתקני חירום במערב אפריקה; רק 28 חולים טופלו בהם

כך מצא תחקיר של ה"ניו יורק טיימס", שדיווח כי המתקנים לטיפול בחולי אבולה נפתחו בהשקעה של 360 מיליון דולר בשלב בו המגפה דעכה; ה-WHO מזהיר מבעיות בריאות ארוכות טווח בקרב מי ששרדו את המגפה, ועל מקרה הדבקה מחולה שהבריא

מטוס תובלה של צבא ארה"ב (צילום: אילוסטרציה)
מטוס תובלה של צבא ארה"ב (צילום: אילוסטרציה)

הממשל האמריקאי איחר להגיב להתפרצות מגפת האבולה באפריקה, וכשהגיב - עשה זאת בחוסר יעילות; כך דיווח תחקיר של העיתון האמריקאי "ניו יורק טיימס", שבדק את דרך התגובה של ממשל אובמה למשבר האבולה במערב אפריקה.

לפי הדיווח, צוות הסיוע המיוחד שכלל כ-3,000 בני אדם ושנשלח על ידי ממשל אובמה בספטמבר האחרון הקים 11 מרפאות ניידות. המרפאות הופעלו רק כשכבר החלה להסתמן מגמת נסיגה בהיקף המחלה.

המאמר מציג את שורת הטעויות שנעשו בנושא זה. רוב מתקני הטיפול שהוצבו בליבריה נותרו ריקים. בסך הכל הגיעו לטיפול בהם 28 חולים. ב-9 יחידות כאלו אפילו לא טופל חולה אבולה אחד.

המשימה עלתה לממשל האמריקאי 1.4 מיליארד דולר, כאשר רק הצבת מתקני הטיפול עלתה למערכת הרפואה של צבא ארה"ב 360 מיליון דולר

המשימה עלתה לממשל האמריקאי 1.4 מיליארד דולר, כאשר רק הצבת מתקני הטיפול עלתה למערכת הרפואה של צבא ארה"ב 360 מיליון דולר, לא כולל השלמת הבנייה וההצטיידות שלהם, ציוות והוצאות הפעלה.

ביקורת חריפה נמתחת עתה על ההתנהלות בנושא, על אסטרטגיית בניית המתקנים וההתמקדות בהם ולא בדרכי טיפול אפקטיביות אחרות. לפי הדיווח, מסקנות הנוגעים בדבר הן, שהמהלך היה שגוי בתכנונו ובביצועו, עם השפעה מעטה בלבד, אם בכלל, על ניהול המשבר.

בתחילת החודש הבא צפויה ליבריה להכריז כי היא נקייה מאבולה, אחרי שמתו בה מהמחלה 4,408 בני אדם מבין 9,862 חולים מתועדים. יותר מ-10,500 בני אדם מתו כתוצאה מהמחלה, רובם המכריע במערב אפריקה, מתוך כ-25,500 חולים.

גורמי הבריאות בליבריה המסתייעים ביועצי רפואה משבדיה, כך מדווח העיתון, מזהירים כי זהו רק עניין של זמן לפני שתתרחש התפרצות נוספת של המגפה, ולכן יש ללמוד את כל הלקחים מהטעויות שנעשו עד כה.

בעיות בריאות למי ששרד את המחלה

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול (יום א'), כי חולי האבולה ששרדו מצויים בסיכון לפגיעה בראייה ולבעיות עיניים אחרות וכן לבעיות במפרקים ולתשישות (fatigue) מתמשכת. כמו כן הודיע הארגון על מקרה ראשן של אדם שנדבק בנגיף בעקבות מגע מיני עם חולה לשעבר באבולה.

ה-WHO הודיע כי הוא ממשיך לראות במגפת האבולה משבר חירום מהמעלה הראשונה, למרות שיש התקדמות משמעותית ועקבית במאבק מול הנגיף. אחת הבעיות שהזכיר הארגון היא, כי עדיין לא ידועות ההשלכות ארוכות הטווח של המחלה על האנשים ששרדו אותה.

לדברי הארגון, הוא מתכוון להציב בליבריה, בגינאה ובסיירה-ליאון – המדינות במערב אפריקה שנפגעו ביותר מהמגפה – מרפאות מעקב אחרי החולים ששרדו.

נושאים קשורים:  חדשות,  מערב אפריקה,  ארה"ב,  ארגון הבריאות העולמי,  מגיפת האבולה
תגובות