מחקרים

מסלזין לטיפול בתסמונת המעי הרגיז עם שלשולים

מחקר חדש אינו תומך בהשערה, כי מסלזין יכול לגרום לשיפור בסימפטומים של חולים עם תסמונת המעי הרגיז (IBS) הסובלים משלשולים

13.04.2015, 08:46
מעיים (צילום: אילוסטרציה)
מעיים (צילום: אילוסטרציה)

לאחרונה דווח, כי קיים שפעול אימוני של הקרום הרירי (mucosa) של חולים עם תסמונת המעי הרגיז (IBS - irritable bowel syndrome) עם שלשולים. כמו כן, מספר מחקרים קטנים הציעו כי יתכן שמסלזין (mesalazine, שמות מסחריים: אסאקול, פנטסה, רפאסאל) יכול לגרום לירידת בסימפטומים.

החוקרים ביצעו מחקר אקראי עם סמיות כפולה, פלסבו-קבוצת ביקורת, של מתן 2 גרם מסלזין פעמיים ביום או פלסבו למשך 3 חודשים לחולים עם תסמונת המעי הרגיז עם שלשולים בעלי קריטריון רומא 3 (Rome III).

החולים חולקו באופן אקראי לאחר שבועיים של רישום היציאות שלהם ביומן (מצב הבסיס). כל המשתתפים סיימו 12 שבועות בהם בוצע רישום יציאותיהם ביומן. בנוסף, בסוף כל שבוע דיווחו המשתתפים אם הייתה הקלה מספקת בסימפטומים של התסמונת.

מסלזין לא גרם לשיפור בכאב הבטן או בעקביות היציאות ולא להקלה מספקת מהסימפטומים, בהשוואה לפלסבו

התוצאה העיקרית שנבדקה הייתה תדירות היציאות בשבועת 12-11; תוצאות משניות כללו כאב בטן, דחיפות היציאות, עקביות היציאות, והקלה מספקת מהסימפטומים של התסמונת.

136 חולים עם תסמונת המעי הרגיז ושלשולים (82 נשים ו-54 גברים) חולקו באופן אקראי, עשרה חולים מכל קבוצה הפסיקו את הטיפול. אנליזה לפי הכוונה לטפל (intention to treat) הראתה שהממוצע של תדירות היציאות בשבועות 11 ו-12 היה 2.8 (סטיית תקן 1.2) בקבוצת המסלזין ו-2.7 (ס"ת 1.9) בקבוצת הביקורת, עם שוני של 0.1 בין הקבוצות שלא נמצא כמובהק (רווח סמך 95%: (0.33-)-0.53; p=0.66).

מסלזין לא גרם לשיפור בכאב הבטן או בעקביות היציאות ולא להקלה מספקת מהסימפטומים, בהשוואה לפלסבו, במהלך השבועיים האחרונים של המעקב.

החוקרים מסכמים, כי מחקרם אינו תומך בסברה שיש רווח קליני משמעותי או נזק בשימוש במסלזין בהשוואה לפלסבו, בחולים עם תסמונת המעי הרגיז עם שלשולים. דרוש מחקר מדויק יותר המבוסס על מנגנוני המחלה על מנת לאפשר טיפול מכוון לחולים עם תסמונת המעי הרגיז.

מקור:
Lam, C., Tan, W., Leighton, M., Hastings, M., Lingaya, M., Falcone, Y., . . . Spiller, R. (2015). A mechanistic multicentre, parallel group, randomised placebo-controlled trial of mesalazine for the treatment of IBS with diarrhoea (IBS-D). Gut. doi: 10.1136/gutjnl-2015-309122

נושאים קשורים:  מחקרים,  IBS,  תסמונת המעי הרגיז,  שלשולים,  מסלזין
תגובות