חדשות

טכנולוגיה חדשה לאיתור סרטן: זיהוי באמצעות גלי קול בבדיקת דם

צוות מאוניברסיטת "קרנגי מלון" דיווח לכתב העת PNAS, כי יצר אב טיפוס למכשיר חדשני שיאפשר לבצע בדיקת דם פשוטה ולאבחן גידול סרטני בעזרת גלי קול

מבחנות, בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)
מבחנות, בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)

צוות מאוניברסיטת "קרנגי מלון" בארה"ב דיווח השבוע לכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences, כי יצר אב טיפוס למכשיר חדשני שיאפשר לבצע בדיקת דם פשוטה ובעזרת אולטרה-סאונד לאבחן גידול סרטני – במקום נטילת דגימת תאים סרטניים בביופסיה.

הליך הביופסיה הקיים אינו רק חודרני ומכאיב, אלא שהוא מחייב את החולה לשהות בבית החולים כמה שעות.

המכשיר החדש כולל שבב ייחודי - microfluidic chip - ומעבד, ומבצע באמצעות גלי הקול הפרדה של התאים הסרטניים הנעים במחזור הדם של החולה מסוג CTC. מהירות הפעולה של מכשיר כזה גדולה פי 20 לעומת הפרדת התאים בדגימת ביופסיה.

הצוות שפיתח את המכשיר החדש סבור, כי לאחר שישתכלל הוא ייתר את הצורך בביופסיות, לפחות לגבי חלק ניכר מסוגי הסרטן

ניסוי ראשון לבחינת היתכנות ויעילות נעשה על סרטן שד.

הצוות שפיתח את המכשיר החדש סבור, כי לאחר שישתכלל הוא ייתר את הצורך בביופסיות, לפחות לגבי חלק ניכר מסוגי הסרטן. כמו כן, יספק המכשיר מידע יותר מפורט על גרורות, תגובה טיפולית והאופי הגנטי של הגידול הסרטני אצל החולה הנבדק.

בשלב זה מכירים המפתחים גם בכמה נקודות חולשה שקיימות עדיין במכשיר החדש, מה שמחייב אותם לשכללו ולשפר. למשל, תהליך ניתוח הדגימה בדרך הזאת נמשך 5 שעות עבור דגימת דם של 5 מילי-ליטר. היעד בשלב הקרוב הוא להשיג אותה דרגת דיוק בתוך שעה אחת בלבד.

לדיווח בכתב העת PNAS

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  אבחון סרטן,  בדיקת דם,  גלי קול,  אולטרה-סאונד
תגובות