חדשות

תוספת חומצה פולית לסובלים מיתר לחץ דם עשויה להפחית סיכון לשבץ מוחי

מחקר שכלל יותר מ-20 אלף נבדקים בסין, בו שולבה חומצה פולית בטיפול תרופתי להורדת לחץ דם, הצביע על הפחתת הסיכון לשבץ מוחי

מדידת לחץ דם (אילוסטרציה)
מדידת לחץ דם (אילוסטרציה)

מחקר שפורסם בתחילת השבוע בכתב העת JAMA, במקביל להצגתו בכנס המדעי השנתי של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה שנערך בסן-דייגו, העלה כי הוספת חומצה פולית לתרופות להורדת יתר לחץ דם אצל בוגרים מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי.

המחקר בוצע על יותר מ-20 אלף נבדקים בוגרים בסין עם יתר לחץ דם, אך ללא היסטוריה של התקפי לב או שבץ. השילוב בין התרופה ליתר לחץ דם Enalapril (מקבוצת מעכבי ACE) לבין חומצה פולית הפחית באופן מבוהק את הסיכון לשבץ הראשון – וזאת בהשוואה לחולים שטופלו באנלפריל בלבד.

שבץ מוחי הוא גורם מוות מוביל בסין וגורם המוות מספר שתיים ברחבי העולם. מניעת שבץ ראשוני חשובה במיוחד, מאחר ש-77% מהשבצים הם אירועים ראשוניים, הדגישו עורכי המחקר.

עד כה, היתה קיימת אי ודאות לגבי יעילות הטיפול בתוספת חומצה פולית עבור מניעה ראשונית של שבץ מוחי, בגלל נתונים לא עקביים או נתונים בהיקף מוגבל, נכתב ברקע לדו"ח המחקר.

במחקר הנוכחי, שנוהל בידי ד"ר יונג הואו מה- Peking University First Hospital בבייג'ינג, נבדקו 20,702 בגירים עם יתר לחץ דם וללא היסטוריה של שבץ או התקפי לב. הם נבחרו באופן אקראי. 10,348 מהם קיבלו טיפול יומי של כדור אחד שהכיל במשולב 10 מ"ג אנלפריל ו-0.8 מ"ג חומצה פולית. ואילו 10,354 קיבלו רק אנלפריל באותו מינון . המחקר התנהל בין מאי 2008 לאוגוסט 2013. משתתפי המחקר גם נבדקו לגבי וריאציות של הגן MTHFR C677T (הגנוטיפים של CC, CT , TT).

במהלך 4.5 השנים הראשונות של המחקר הופיע שבץ מוחי ראשוני בקרב 282 ממשתתפי המחקר (2.7%) שנטלו את התרופה המשולבת, בהשוואה ל-335 (3.4%) בקרב מטופלי אנלפריל בלבד. זה מצב המייצג הפחתה יחסית ב-21% של הסיכון. כן ציינו עורכי המחקר, כי התרופה המשולבת הפחיתה גם סיכון לשבץ איסכמי ולאירועים קרדיו-וסקולאריים אחרים.

לא נמצאו הבדלים מובהקים בין שתי הקבוצות לגבי הסיכון לשבץ מדמם (Hemorrhagic stroke) או לגורמי מוות אחרים, או בתכיפות האירועים.

במאמר נלווה לדיווח, שכתבו ד"ר מאיר סטמפר וד"ר וולטר ווילט מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון נאמר, כי המחקר הציג את ההשלכות החשובות של מניעת שבץ בעולם כולו.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  חומצה פולית,  שבץ,  סין,  אנלפריל,  יתר לחץ דם
תגובות