בלון סינופלסטי

איכות חיים לאחר ניתוח סינוס אנדוסקופי או לאחר שימוש בבלון סינופלסטי

גם ניתוח אנדוסקופי של הסינוסים וגם בלון אנדוסקופי משפרים את איכות חייהם של חולים עם רינוסינוטיס כרונית מתונה או חוזרת

10.03.2015, 00:40
סינוסיטיס (אילוסטרציה)
סינוסיטיס (אילוסטרציה)

מחקר פרוספקטיבי, אקראי, מבוקר, וראשון מסוגו נערך במטרה להשוות את התוצאות הקליניות וההשפעה של ניתוח סינוס אנדוסקופי או בלון סינופלסטי (balloon sinuplasty) על איכות חייהם של מטופלים הסובלים מרינוסינוסיטיס כרוני או חוזר של הסינוס המקסילרי.

חולים מבוגרים עם נירוסינוסיטיס סימפטומטי חוזר או כרוני, וללא מצאים חמורים בסינוס, על בסיס ממצאי סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ובדיקה קלינית, חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת ניתוח אנדוסקופי וקבוצת בלון סינופלסטי.

המשתנה העיקרי אותו בדקו החוקרים היה על פי הפרמטרים במבחן תוצאות סינונזלי-22 (Sinonasal Outcome Test-22 [SNOT 22]). הפרמטרים הללו נבדקו לפני הניתוח ושלושה חודשים לאחר הניתוח.

נמצא, כי היה שיפור סובייקטיבי בסימפטומים לאחר הניתוח. כמו כן נרשם שיפור אובייקטיבי באיכות החיים של החולים שנמדד בירידה הניקוד במבחן SNOT 22. גם ניתוח אנדוסקופי וגם בלון סינופלסטי שיפרו באופן מובהק כמעט את כל הפרמטרים במבחן. במחקר לא נמצאו הבדלים מובהקים בין שתי הקבוצות.

מסקנת החוקרים היתה, כי גם ניתוח אנדוסקופי של הסינוסים וגם בלון אנדוסקופי משפרים את איכות חייהם של חולים עם רינוסינוטיס כרונית מתונה או חוזרת.

אף על פי כן, ההוצאה הגבוהה באופן משמעותי של חומרי הבלון הסינופלסטי בהשוואה לניתוח האנדוסקופי מגבילות את היקף השימוש בו. החוקרים מוסיפים כי יש צורך ברור במחקרים נוספים על מנת לבדוק אם, כפעולה היכולה להתבצע במרפאה, בלון סינופלסטי חוסך בהוצאות במידה שעולה על ההוצאה הגבוהה על החומרים הדרושים.

החוקרים מציינים, כי מחקר זה היה קטן מכדי לקבוע מסקנות בנושא זה.

מקור:
Bizaki, A. J., Taulu, R., Numminen, J., & Rautiainen, M. (2015). Quality of life after endoscopic sinus surgery or balloon sinuplasty: A randomized clinical study. Rhinology, 52(4), 300-305.

נושאים קשורים:  בלון סינופלסטי,  ניתוח סינוס אנדוסקופי,  רינוסינוסיטיס,  שיפור איכות חיים,  מחקרים
תגובות