רצועת עזה

זיהוי ודירוג סדרי עדיפות לצרכי מחקר הקשורים בבריאות הנפש ברצועת עזה

מחקר מהאוניברסיטה האיסלאמית בעזה מיפה את הנושאים העיקריים בתחום בריאות הנפש הזקוקים למחקר; ביניהם: שילוב משפחתי, התמכרות לסמים ודיכאון לאחר לידה

10.03.2015, 13:39
עזה (צילום: אילוסטרציה)

תפקיד חשוב של המחקר הוא זיהוי צרכי הקהילה בתחומים מסוימים.מכיוון שבריאות הנפש הוא נושא קריטי, זיהוי ומתן סדר עדיפויות למחקר בנושא זה יכול לסייע לקובעי מדיניות בהצבת מטרות לתכניות שונות שיתאימו לצרכי הקהילה.

מטרת המחקר הנוכחי היתה לזהות את צרכי המחקר הרפואי בבריאות הנפש ברצועת עזה.

החוקרים, מבתי הספר לאחיות של האוניברסיטה האיסלאמית של עזה, השתמשו בשיטות מחקר איכותניות כולל קבוצות מיקוד, הערכת צרכים וראיונות שאינם מובנים, על מנת לאסוף נתונים.

שלוש קבוצות מיקוד בוצעו: קבוצה ראשונה היתה קבוצת סטודנטים מתכנית התואר השני של המסלול לבריאות הנפש בקהילה; קבוצה שנייה כללה שבעה חברי סגל שמתמחים בבריאות הנפש; וקבוצה שלישית כללה שישה בכירים ממשרד הבריאות ויושב הראש של תחום בריאות הנפש בקהילה בשלוחת ארגון הבריאות העולמי ברצועת עזה.

מספר תמות זוהו במחקר בעזרת שימוש בשיטות האיכותניות והניתוח השיטתי. התמות המרכזיות שזוהו כללו מעקב אחר שכיחות מחלות הנפש, רגישות תרבותית ותכניות התערבות.

באופן ספציפי, הנושאים בהם זיהו המשתתפים צורך מחקרי כללו: סטיגמה, שילוב משפחתי, תוקפנות כלפי ילודים מאבות המשתמשים בחומרים ממכרים, דיכאון לאחר לידה, ייעוץ, טיפול בקליניקה, בעיות התנהגות, התמכרות ושימוש לרעה בטרמדול (Tramadol), גורמי סיכון המובילים להתמכרות לסמים, אוטיזם, בחינת תפקידה של הדת בבריאות הנפש ותוכנית פעולה להבראה (Wellness Recovery Action Plan).

החוקרים מסכמים, כי מחקרים מסוג זה עוזרים לזהות את צרכי הבריאות בקהילה והינם השלב הראשון על מנת לשים את הצרכים הללו על סדר היום של קובעי מדיניות. זיהוי צרכי בריאות הנפש בקהילה בעזה יוכל לשמש את קובעי המדיניות לקבוע מטרות, לשרטט מדיניות ולבנות תכניות כדי לענות לצרכים הללו.

החוקרים מקווים, כי תהליך זה יוביל לקהילה עם פחות בעיות בבריאות הנפש.

מקור:
Abu-El-Noor, N. I., & Aljeesh, Y. I. (2014). Identifying and prioritizing the research needs related to mental health in gaza strip, palestine. Open Journal of Psychiatry, 5(01), 19.

נושאים קשורים:  רצועת עזה,  מיפוי צרכים,  התמכרות,  האוניברסיטה האיסלאמית בעזה,  צרכי מחקר,  העדפות מחקריות,  בריאות הנפש,  קבוצות מיקוד,  מחקרים
תגובות