חדשות

שליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממחלת עששת לא מטופלת

חוקרים מזהירים כי הסוגיה הופכת ל"בעיה מהמעלה הראשונה בתחום בריאות הציבור בעולם", בעקבות צריכת הסוכר המוגברת

טיפול שיניים בילדים (צילום: אילוסטרציה)

מעל 2.4 מיליארד בני אדם בעולם – כשליש מהאוכלוסייה האנושית - סובלים מעששת לא מטופלת, הגורמת לחורים בשיניים, דלקות, מורסות, כאבים בפה ולמחלות נוספות; כך הוערך בשבוע שעבר בדיווח שהתפרסם בכתב העת Journal of Dental Research.

עוד נמסר בדיווח, כי יש לצפות שבמצב העניינים הקיים, מדי שנה יצטרפו בעולם 190 מיליון מקרים חדשים של עששת – שניתן למנוע אותה בשיעור ניכר.

סקר שנעשה ב-2010 גילה, למשל, שליטא היא אחת המדינות "המוכות" ביותר בתופעה – 68% מהאוכלוסייה סובלת מעששת

ד"ר ואגנר מרסנס (Wagner Marcenes) מאוניברסיטת קווין-מארי בלונדון, שהוביל את המחקר יחד עם עמיתים מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, ארה"ב ואוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה, מסר כי מדובר בצפירת אזעקה גלובלית. הוא הזהיר מפני הזנחה של הטיפול בעששת בשיניים, עקב ההשלכות החמורות שיש לה.

עורכי המחקר ניתחו נתונים מבין 378 מחקרים שונים שהצטברו במשך כ-20 השנים האחרונות. 2.4 מיליארד בני אדם סובלים מהיעדר טיפול בעששת בשיני הקבע שלהם ו-621 מיליון ילדים סובלים מהיעדר טיפול בעששת בשיני החלב.

סקר שנעשה ב-2010 גילה, למשל, שליטא היא אחת המדינות "המוכות" ביותר בתופעה – 68% מהאוכלוסייה סובלת מעששת לעומת כשליש בבריטניה.

התעלמות מעששת משפיעה על הגדילה של הילדים. אם לא תטופל הם יסבלו ממנה לאורך כל חייהם ובטווח הרחוק ייגרמו היעדרויות מעבודה או תפוקות נמוכות בעבודה כבגירים, הזהירו המחברים.

הרופאים מצביעים על כך, שהסיבה לעששת נובעת מצריכה גבוהה של סוכר (משקאות ממותקים וחטיפים) והדגישו כי זו עתה בעיה מהמעלה הראשונה בתחום בריאות הציבור.

נושאים קשורים:  חדשות,  עששת,  בריאות הציבור,  ליטא
תגובות