חדשות

רמב"ם: נעצר חשוד שהתחזה לרופא ופעל במשך חודשים בבית החולים

לפי החשד, האיש גם פעל בבית החולים "כרמל"; נתפס לאחר שאדם שמכיר אותו פנה להנהלה, שהפיצה את תמונתו למאבטחים ועיכבה אותו כשהגיע לבית החולים היום; החשוד נעצר ונחקר במשטרה

תמונה שהעלה החשוד בהתחזות לרופא ב"רמב"ם" בשנה שעברה לחשבון הפייסבוק שלו (צילום: רמב"ם)

הנהלת המרכז הרפואי "רמב"ם" עידכנה היום (יום ה') את משרד הבריאות לגבי חשד, כי גבר בן 31 התחזה לרופא-סטאז'ר בבית החולים. החשוד, תושב הגליל, נעצר ונחקר במשטרת חיפה. בית החולים עורך בדיקה פנימית בנוגע לאירוע.

שלשום הגיעה לבית החולים תלונה על כך, שבמסדרונות בית החולים מסתובב אדם לבוש בחלוק רופאים המתחזה לרופא-סטאז'ר. בעקבות זאת, הופצה תמונתו כפי שנקלטה במצלמות האבטחה למאבטחים ברחבי בית החולים ובשער הכניסה. המאבטחים קיבלו הוראה לעקוב אחר תנועותיו של החשוד מהרגע שיגיע לבית החולים, לכאורה לצורך עבודתו, ואז להביאו לחקירה.

האדם שהתלונן על המתחזה להנהלה מסר כי החשוד למד רפואה בחו"ל, אבל לא הוכר כרופא ולא התקבל לעבודה כרופא

הבוקר, כשהגיע הגבר לבית החולים, החל המעקב אחריו. הוא נראה מחליף בגדים ולובש חלוק רופאים ועל צווארו היה תלוי סטטוסקופ. כשעלה לאחת ממחלקות בית החולים הוא עוכב לחקירה ראשונית והועבר לידי המשטרה.

לצפייה בעיכוב החשוד בהתחזות:

קיים חשד שטיפל בחולים ללא אישור. כמו כן, קיים חשד שפעל כך בעוד בית חולים באזור חיפה. על-פי דיווח בחדשות ערוץ 2 מדובר בבית החולים "כרמל". מניעיו אינם ברורים לפי שעה.

החקירה בפרשה כוללת בדיקה כמה זמן "פעל" החשוד ברמב"ם לפני שנתפס, ואם טיפל בחולים ואולי אף חילק מרשמים כשפעל בבית החולים.

נצ"מ אבי אדרי, מפקד תחנת משטרת חיפה, הורה לתת עדיפות לחקירה, עקב חומרת האירוע. הבדיקה הראשונית העלתה כי ההתחזות לרופא נמשכה על פי החשד לפחות שלושה חודשים, במהלכם פעל האיש כמעט בכל המחלקות של בתי החולים שבהם שהה.

התלונה שהוגשה לבית החולים רמב"ם נגדו הגיעה מאדם שהכיר אותו. הוא מסר שהחשוד למד רפואה בחו"ל, אבל לא הוכר כרופא ולא התקבל לעבודה כרופא. לחשוד יש גם דף בפייסבוק בו הופיעו צילומיו לבוש בחלוק רופאים.

מנהל רמב"ם פרופסור רפי ביאר אמר, כי מדובר לכאורה בעבירה חמורה ויש להתייחס למקרה ברצינות. הוא מסר כי כל אנשי הצוות העובדים בבית החולים נדרשים לענוד תגי זיהוי ולפקוח עין על הנעשה סביבם כיוון שמדובר במקום ציבורי. "לא זכור לי מקרה דומה בבית החולים שאירע בעבר", אמר פרופסור ביאר.

סגן מנהל בית החולים, ד"ר מיקי הלברטל, אמר הערב בתוכנית "שש עם עודד בן עמי" (ערוץ 2), כי הפרשה מטלטלת את בית החולים והוא יבצע בדיקה וחקירה מעמיקה כיצד יכול היה להתרחש אירוע חמור כזה ויוסקו המסקנות המתבקשות. עוד אמר, כי המתחזה נשא את הסרט הצבעוני (עליו תלוי בדרך כלל תג זיהוי) של בית החולים רמב"ם וכנראה שגם תגית כלשהי. ככל הידוע עד כה, האיש שהה בחמישה הימים האחרונים בכמה מחלקות כירורגיות קטנות, כהגדרת ד"ר הלברטל, אבל לא טיפל ולא נגע בחולים, אם כי נכנס לחדרי החולים  בעת ביקורי רופאים כמתחזה לסטאז'ר. סגן מנהל רמב"ם הודה כי מדובר במחדל אבטחה חמור.

נושאים קשורים:  חדשות,  התחזות לרופא,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  פרופ' רפי ביאר,  אתיקה,  לימודי רפואה בחו"ל
תגובות
07.03.2015, 06:54

הדבר חמור מאוד. כיצד אנשי הצוות לא שמו לב לאדם חדש שהופיע בלי שיוצג ע״י מנהל המחלקה או רופא בכיר כמתחיל להיות סטאג׳רית למשך תקופה מסויימת . איך קרה הדבר?

09.03.2015, 21:30

עבדתי 30 שנה ברמבם ולא זכור לי מקרה דומה
זה חמור שמנהל המחלקה לא שם לב
למען עתיד הרפואה בארץ יש לבדוק כל המסמכים של האנשים שסיימו לימודיהם בחול
סטודנטים מחול חייבים להציג ניירת מקורית וגם לאמת לדעתי מול המוסדות בחול
השמועות רבות ומסוכנות ועל משרד הבריאות להיות זהיר מאוד עקב מספר המוגזם של סטודנטים בחול ללא פיקוח שלנו